Pálava – skvost južnej Moravy. Užite si dovolenku medzi vinohradmi

Nechcete cestovať príliš ďaleko a predsa vás láka objavovať nové, krásne a zaujímavé miesta?  Pokiaľ sa rozhodnete stráviť dovolenku na južnej Morave, určite vás ohromí celá oblasť Pálava. Čo tu určite navštíviť a na aké pamiatky nezabudnúť?

Pálava je známa hlavne vďaka vínu

Pálava bola vyhlásená ako chránená krajinná oblasť v roku 1976 predovšetkým vďaka veľkému množstvu zaujímavých prírodných úkazov aj kultúrnych pamiatok. Nadchne vás nádherným zámockým areálom, kúzelnými hradmi alebo aj prírodnými úkazmi či neodmysliteľnými vinicami s viničom.

Kde sa ubytovať? Mnoho turistov sa väčšinou ubytuje pri vodnej nádrži Nové Mlyny, kde tiež trávia pohodovú a pokojnú dovolenku. Navyše odtiaľto môžu každý deň vyraziť ktorýmkoľvek smerom nahor za pamiatkami, poznaním a dobrodružstvom. Nové Mlyny ponúkajú veľké množstvo reštaurácií i kempov, o radovánky pri kúpaní tiež nebude núdza.

Raj pre cykloturistov

Pokiaľ patríte k milovníkom cyklistiky a radi dovolenku trávite aktívne s celou rodinou, potom pre vás bude Pálava tou najlepšou destináciou. Ľahké kopce, nádherná krajina aj veľké množstvo cyklotrás vám prinesú skutočný zážitok. Pálava je známa predovšetkým pre svoje nádherné vinice, medzi ktorými sa ocitnete, nech vyrazíte akýmkoľvek smerom. Navyše môžete ochutnať miestne skvelé víno v ktorejkoľvek vínnej pivnici, miestni vinári sú na smädných turistov zvyknutí.

Mohlo by Vás zaujímať: Najobľúbenejšie cyklotrasy v Českej republike.

Najkrajšie mesto na Pálave

Pri dovolenke na Pálave by ste určite nemali minúť mesto Mikulov. Toto miesto je známe pre svoj pokojný spôsob života aj celkovú pohodovú atmosféru. Určite nikoho neprekvapí, keď budete sedieť v jednej z terasiek v ranných hodinách a ochutnávať prvý pohár vína. Ak si teda chcete vychutnať pokojný život na malom meste v centre južnej Moravy, vyrazte do jednej z reštaurácií alebo kaviarní v Mikulove.

Mikulov - pohľad na mesto a hrad
Zdroj foto: DaLiu / Shutterstock.com

Kam do vínnej pivnice?

Ak ste na moravskú dovolenku vyrazili predovšetkým kvôli ochutnávke vína (víno Pálava určite dobre poznáte), potom zamierte rovno do Pavlova. Tam totiž nájdete najväčší počet vínnych pivníc i vinárstva, kde môžete ochutnávať tie najlepšie vína pokojne od rána do večera. Pavlov je tiež samotným centrom, odkiaľ môžete vyraziť na akúkoľvek pamiatku alebo prírodný úkaz, a tak môžete spojiť príjemný výlet s famóznym zakončením v pivnici.

Skvelé miesto na osvieženie pri vode

Niektoré letné dni môžu byť až tropické, preto sa zbytočne nenúťte do aktívneho výletu a radšej si deň užite v kľude, pri vode. Krásnu a čistú vodu vhodnú na kúpanie nájdete v lome pri Mariánskom mlyne. Ide o bývalý vápencový lom, ktorý sa stal častým turistickým cieľom. Do areálu lomu sa síce platí vstupné, ale rozhodne nebudete ľutovať.

Za modernou architektúrou

Za návštevu stojí aj Archeopark Pavlov, kde nájdete nádherné architektonické stavby, ktoré žne rad ocenení. Múzeum je interaktívne, a tak bude baviť vás aj vaše deti. Navyše nie je prehliadka múzea nijako dlhá, a tak všetkých členov rodiny bude baviť od samého začiatku až do konca. Pri prehliadke vás určite nalákajú zistené informácie na návštevu archeologicky známych Dolných Věstonic.

Archeologický poklad – Dolné Věstonice

Dolné Věstonice sú známe predovšetkým vďaka mnohým archeologickým nálezom z praveku. V týchto miestach totiž sídlilo veľké množstvo lovcov mamutov – a kúsok od Věstonic bola tiež nájdená svetovo známa soška Věstonicka Venuša. Okrem týchto nálezov vás uchváti aj nádherný barokový kostol sv. Michaela.

Dievčenský hrad Děvičky

Dobre zachovalá zrúcanina gotického hradu Devičky leží na kopci neďaleko Pavlova. Pochádza zo začiatku 13. storočia, a okrem samotného hradu vás zaujme aj neodolateľná vyhliadka na vínnej révy i celé okolie južnej Moravy. Navyše prechádzka medzi viničom a lesom až na vrchol k zrúcanine Dievčenského hradu nie je nijako náročná.

Fenomén poslednej doby — levanduľové pole

Kto bol na dovolenke na Morave a nemá fotografiu z levanduľového poľa, ako by tam vôbec nebol. Známe miesto, ktoré je publikované predovšetkým na sociálnych sieťach, sa nachádza v Starovičkách, a okrem nádherných fotiek si môžete za poplatok tiež nazbierať svoj vlastný zväzok voňavej levandule.

Celodenná zábava v aquaparku

Ak na dovolenku na južnú Moravu vyrážate s deťmi, jeden deň by ste mali stráviť aj v Aqualande Moravia. Tento areál plný zábavy vo vode sa nachádza kúsok od Pasohlávek, nechýba mnoho tobogánov, šmykľaviek či bazénov.

Rozhľadňa Kobylí vrch

Zostáva vám po celom dni zážitkov ešte trochu času a ste kúsok od Vrbice alebo Kobylí, potom môžete navštíviť zaujímavú rozhľadňu Kobylí vrch, známu aj pod názvom Homole. Rozhľadňa je pomerne nová, bola postavená v roku 2018. Najvyšší bod je vo výške 334 metrov nad morom a samotná rozhľadňa je vysoká 7,5 metra. Je ľahko prístupná s kočíkom aj pre vozíčkarov.

Či už sa rozhodnete pre ktorúkoľvek pamiatku, iste vás južná Morava nadchne hneď v prvý deň, svojou nádhernou prírodou i atmosférou.

Ďalší tip na výlet u našich susedov: navštívte Adršpašské skaly a okolie.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.