Adršpašské skaly – tip na výlet v Českej republike

Premýšľate, kam vyraziť na dovolenku či predĺžený vikend a nechcete cestovať príliš ďaleko? Vyrazte za krásami našich susedov, do Českej republiky. Medzi najkrajšie oblasť patrí bezpochyby aj Adršpach.

Adršpašsko-teplické skaly ležia v samotnom Broumovskom výbežku, ktorý vám môže odhaliť nádherné a nespútané miesto, kde stále vládne nádherná príroda. V tomto mieste môžete tráviť aktívnu dovolenku v každom veku. Hoci sa jedná o skalné mesto, je to skvelý turistický cieľ pre rodiny s deťmi, so zvieratami alebo napríklad aj pre seniorov. Trasa totiž nie je taká náročná, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Najväčšie skalné mesto strednej Európy

Adršpach je najdivokejším a najväčším skalným mestom, ktoré môžete v strednej Európe navštíviť. Svojich obdivovateľov má už od 18. storočia. V tomto období totiž okolie skál zachvátil obrovský požiar, ktorý zničil všetku zeleň aj stromy v okolí. Vďaka tomu vynikla dominanta pieskovcových skál, ktorá sa stala jasným cieľom všetkých vandrovníkov i horolezcov túžiacich po výstupe na vrchol.

Z doby 18. storočia tiež pochádza mnoho pomenovaní rôznych skalných útvarov, mená sa používajú dodnes. Väčšinu z nich pomenovali práve horolezci, ktorí ako prví vystúpili na skalu. Pri prechádzke skalami tak môžete naraziť na veľmi známe skaly – Slonie námestie, Homole cukru alebo Milenci.

Skalné jazierko a vyhliadková plavba

Hoci je väčšina trasy medzi skalami dobre dostupná, niektoré časti sú dokonca aj bezbariérové, iné sú o niečo ťažšie. Ak chcete na druhom konci okruhu vystúpiť k vyššie položenému jazierku, budete musieť vyliezť kus po rebríku zabudovanému do skál. Odmenou vám však bude krásna plavba na malej loďke aj nádherný adršpašský vodopád. Pokiaľ sa ale nedostanete cez rebrík či iné náročnejšie prekážky terénu, môžete obdivovať aj menšie jazierko, ktoré sa nachádza hneď pri vstupe do areálu skál. Ide o bývalú pieskovňu, kde je nádherná azúrová voda. Táto časť je často využívaná pri natáčaní rozprávok alebo filmov.

Kam na výlet na jeseň? Spoznajte krásy hôr Českej republiky.

Jazero v skalnom meste v Adršpachoch
Zdroj foto: Paulina / Adobestock.com

Prehliadka celého skalného mesta je dlhá asi 4 kilometre, budete na ňu potrebovať minimálne dve hodiny času.

Bývalý hrad Adršpach

Málokto vie, že medzi Adršpašskými skalami sa nachádza aj zaujímavá zrúcanina hradu Adršpach. Tá sa nachádza na kraji skalného mesta, severne od vstupu do areálu. Po hrade síce nezostalo mnoho prvkov, nájdete medzi skalami napríklad časť hradby, muriva alebo pozostatky studne či priekopy.

Spojte trasu s Teplickými skalami

Pokiaľ vám nevadí náročnejší terén a Adršpašské skaly vás uchvátili, potom sa určite vydajte aj do časti Teplických skál. Do teplického skalného mesta sa dostanete jednoducho Vlčou roklí. Druhé skalné mesto vám ponúkne mnoho okruhov, ktoré sú však o niečo náročnejšie na fyzickú kondíciu. Teplické skalné mesto navyše nie je tak známe, a tak budete mať oveľa viac súkromia a pokoja pri prechádzke.

Mohlo by Vás zaujímať: Najobľúbenejšie cyklotrasy v Českej republike.

Gotická brána v Adršpachu

Pokiaľ budete zisťovať, ktoré miesto si z Adršpašských skál fotia ľudia najviac, potom to bude určite gotická brána zakomponovaná do samotných skál. Tú nechal postaviť v roku 1839 Ľudovít Karel Nádherný. Spolu s touto bránou bola vybudovaná aj turistická cesta plná chodníkov, menších mostov, lávok a schodísk.

Keďže je táto gotická brána najobľúbenejším turistickým cieľom, očakávajte tu veľký nápor turistov. Málokedy sa totiž podarí odfotiť si toto nádherné miesto bez ľudí, ktorí bránou práve prechádzajú. 

Skalné mesto je ale otvorené po celý rok, a tak sa vám to môže podariť napríklad mimo hlavnej turistickej sezóny.

Veľký vodopád je lákadlom

Veľký vodopád je ďalším z cieľov, za ktorým turisti do skál vyrážajú. Skalná tiesňava, kde sa vodopád nachádza, je vysoká 16 metrov. Samotný prietok vodopádu musí byť regulovaný, pretože sa priamo nad ním nachádza jazierko. Po výkriku „Krakonoši, daj nám vodu!” sa však podľa povery stavidlo otvorí a vodopád začne padať dole. V zimnom období sa vodopád zmení na nádhernú hru ľadu, ktorá vás nadchne možno ešte viac.

Môžete zahliadnuť aj sokoly

Do správneho skalného mesta patria tiež veľké dravé vtáky. Nie je tomu inak ani v Adršpachu. Históriou je podložený výskyt sokola sťahovavého, v päťdesiatych rokoch bolo na Broumovsku uhniezdených až sedem párov, potom však tieto vtáky úplne z Adršpach zmizli. Vrátili sa až s rokom 2000, kedy sa tu konečne znova uhniezdil prvý pár.

Najväčšia skala Adršpachu

V Adršpašských skalách nájdete mnoho zaujímavých skalných útvarov, ktoré vám pri použití fantázie môžu pripomínať rôzne postavy alebo predmety. Najvyššou a najznámejšou skalou je však tá s názvom Milenci. Týčia do výšky 110 metrov – a vôbec prvýkrát na skalu vystúpili nemeckí lezci 18. júna 1923.

Tip: Najkrajšie miesta v Českom Švajčiarsku. Tieto sa opatí navštíviť!

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.