Najobľúbenejšie cyklotrasy v Českej republike

Česi, rovnako ako my, patria k vášnivým cyklistom, to znamená, že cyklotrasy nájdete na každom kroku. Zistite, ktoré sú tie najobľúbenejšie a vyrazte na aktívnu dovolenku k našim susedom. Nezáleží na tom, či máte radi náročnejší terén alebo chcete ísť len po rovinkách a zobrať so sebou deti, u nás si každý nájde to svoje.

Moravské cyklotrasy pre nenáročných a deti

Jazdíte s deťmi, ktoré ešte nezvládnu náročnejší terén alebo si chcete užiť jazdu na bicykli, ale nechce sa vám šliapať do nekonečne dlhých kopcov? Potom určite zavítajte na Moravu. Nájdete tu množstvo nenáročných cyklotrás a môžete sa po ceste kochať nádhernou prírodou i vinicami.

Lednicko-valtický areál

Za návštevu určite stojí Lednicko-valtický areál, tu si môžete zájsť aj na tunajší zámok alebo vystúpiť na Minaret. Tento areál je obrovský. Má rozlohu až 283 km² a nájdete tu množstvo kúzelných zákutí, rybníky a rôzne atrakcie pre deti. Plaviť sa môžete aj loďou.

Cyklistické chodníky v areáli vedú po rovine, vziať so sebou môžete skutočne aj tie najmenšie deti. Jedným z najobľúbenejších je cyklochodník č. 5045, ktorý vedie priamo z Lednice do Valtíc, tzv. Kniežací lichtenštajský chodník s dĺžkou cca 15km. Ten vás prevedie od zámeckého námestia, cez Lednické rybníky, Nový dvor, Tri Grácie, Valtické námestie až po Kolonádu.

Ďalšou nenáročnou alternatívou je cca 13 km trasa od Hraničného zámku, okolo rybníka Nesyt do obce Sedlec až do Mikulova. Možností je tu však omnoho viac, napr. cca 20 km dlhá cyklotrasa okolo Janovho hradu, do Břeclavi a ďalej až k hradisku Pohansko alebo tiež Moravksá vinárska cesta č. 5044.

Národní park Podyjí

Ak si trúfate na náročnejší terén, určite na bicykli vyrazte aj do Národného parku Podyjí. Tu si trošku zamakáte, trasa je dlhá až 40 kilometrov. Aj keď si ju možno samozrejme skrátiť, počítať musíte aj s nejakými tými kopcami. K videniu je tu všetko od viníc, vresovísk až po zvieratá.

národný park Podyjí
Zdroj foto: Dvorak Stepan / Shutterstock.com

Za zmienku určite stojí aj cyklotrasa Baťov kanál. Tá je dlhá až 80 kilometrov a ďalej na ňu nadväzujú aj tunajšie vinárske chodníky. Zvoliť si ale môžete okruh podľa svojich možností. Prevažne sa potom ide po samotných brehoch Baťovho kanála.

Cyklotrasy na Třeboňsku

Južné Čechy sú nádherné – Třeboň a priľahlé rybníky by mal vidieť každý. Tunajšia cyklistická trasa vedie okolo Třeboň a ide sa pozdĺž rybníkov vrátane rybníka Svet. Ide o trasu rovinatú – a teda nenáročnú. Vedú tadiaľ asfaltové rovné cesty, prevažne sa ide lesom, a práve okolo tunajších rybníkov. Na tento výlet si určite vyhraďte celý deň a ručíme vám za to, že nebudete ľutovať.

Zájsť si sem pokojne môžete aj v prípade, že na bicykli sedíte len párkrát do roka. Aj keď je trasa dlhšia, je skutočne odpočinková – a miestna príroda vás dobije energiou. Staršie deti trasu zvládnu tiež.

Cyklotrasy v Babičkinom údolí

Chránené územie Babičkinho údolia sa nachádza v Královohradeckom kraji a tunajšia krajina vám doslova vezme dych. Už len to, že tunajší kraj je považovaný za kraj jednej z našich najlepších spisovateliek Boženy Nemcovej.

Určite navštívte Ratibořice, kde práve Božena Nemcová žila a svoje spomienky následne zachytila ​​do svojej knihy Babička. Tunajšie chodníky sú rovinaté, lemujú ich skaly a úchvatná príroda. Ak pôjdete z Českej Skalice až do Babičkinho údolia, čaká na vás trasa dlhá asi 15 kilometrov. Navštíviť tu môžete Staré Bielidlo alebo Viktorkin splav.

Prečítajte si tiež: 9 najobľúbenejších vodopádov v Českej Republike, ktoré sa oplatí vidieť.

Cyklistická Šumava pre každého

Na Šumave si každý cyklista nájde to svoje. Je tu množstvo cyklotrás a vybrať si môžete podľa náročnosti. Sú tu cyklotrasy krátke a nenáročné určené pre začiatočníkov a rodiny s malými deťmi, nájdete tu ale aj naozaj náročné chodníky vedúce do strmých kopcov, takže si dáte do tela. Šumava láka predovšetkým na prírodu, ktorá je tu iná ako kdekoľvek inde v Českej republike.

Cyklotrasa tu vedie napríklad okolo vodnej nádrže Lipno, kde sa môžete zastaviť aj na najstaršom Chodníku korunami stromov v Čechách. Chodník okolo Lipna má dve úrovne, jedna je kratšia, tá je určená pre rodiny s deťmi a tá druhá má cez 40 kilometrov, tá je o niečo náročnejšia.

Pre zdatných cyklistov je na Šumave pripravená aj výzva v podobe výstupu na Veľký Javor.

Ktoré cyklotrasy v našej krajine máte prejdené a ktoré patria medzi vaše najobľúbenejšie?

Zdroj: visitczechrepublic.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.