Miláno – sprievodca mestom módy a impozantných pamiatok

Miláno – kto by nepoznal mesto módy a futbalu? Práve táto kombinácia zahŕňajúca aj umenie, históriu a delikatesné jedlo spôsobuje, že Miláno patrí medzi najnavštevovanejšie mestá Talianska.

Mesto ponúka nespočetné množstvo možností a ponúk, medzi ktorými sa človek občas stratí, zvlášť, keď sa jedná o prvú návštevu mesta. Pomocou nášho praktického sprievodcu vám toto cudzokrajné spoznávanie pôjde o poznanie lepšie.

Letenky do Milána a ďalšie možnosti dopravy

Do talianskeho Milána pri troche šťastia dostanete aj za cenu okolo 40 eur. Stačí sledovať internetové portály, ktoré ponúkajú letenky v rôznych cenových reláciách.

  1. Medzi tie najvyužívanejšie patria napríklad aerolinky RyanAir, ktorých pristávacia dráha sa nachádza v meste Bergamo, ktoré je od Milána vzdialené asi 45 kilometrov. Cena letenky z Bratislavy do Bergama nie je príliš drahá, a za cestu autobusom z letiska Bergamo do centra Milána nezaplatíte viac ako 5 Euro.
  2. S aerolinkami Easyjet pristanete priamo na jednom z dvoch milánskych letísk – väčšinou na letisku Malpensa (od centra vzdialenej cca 45 kilometrov) alebo Linate (od centra asi 20 minút). Ale pozor, cena leteniek je oproti RyanAir vyššia.
  3. Nemáte lietadlá veľmi v láske? Nevadí, do Milána sa za niekoľko hodín dostanete aj autobusom (asi 18-20 hodín). Cestovať môžete vďaka prepravnej spoločnosti Flixbus, kde sa cena lístka pohybuje okolo 90 eur.
  4. Poslednou alternatívou je cesta do Milána autom. Cesta do Milána autom, napríklad z Bratislavy, vám však bude trvať viac ako 9 hodín.

Či už cestujete autobusom alebo lietadlom, všetky odchody sa uskutočňujú z:

  • Prahy,
  • Brna,
  • Ostravy,
  • Bratislavy,
  • Košíc.

Doprava po Miláne

Každé veľké navštevované mesto musí mať pravidelnú a hustú sieť mestskej hromadnej dopravy. Miláno ponúka:

  • 4 linky metra,
  • 18 električkových liniek,
  • 67 liniek autobusov.

Tento systém je hromadne prepojený, takže vám postačí iba jeden lístok, ktorý si môžete zakúpiť klasicky v trafikách, vo všetkých staniciach metra a na autobusových zastávkach.

Pozor si dajte na nočné spoje metra – tie sú v noci nahradené autobusmi. A pokiaľ máte radi jazdu v historických vozidlách, vyhľadávajte staré električky, ktoré nie sú nijak zmodernizované.

Rozhodli ste sa cestovať po Miláne autom? Obrňte sa trpezlivosťou, pretože parkovacie miesta sú obmedzené a nákladné. Sú rozdelené do 5 zón (zóna 0 až 5; zóna 0 je najdrahšia a je najbližšie k centru mesta).

Ubytovanie v Miláne

Hoci sa mesto Miláno radí medzi najdrahšie mestá v Európe, napriek tomu ponúka nespočetné množstvo lacných druhov ubytovacích zariadení, záleží iba na faktoroch a nárokoch turistov. Samozrejme, najideálnejšie je, ak zoženiete ubytovanie priamo v centre, napríklad v okolí Corso Como alebo v jeho historickej časti Brera.

pamiatky v Miláne
Zdroj foto: kavalenkava / Shutterstock.com

Ak sa vydáte do tohto veľkomesta v týždňoch módy, počítajte s tým, že hotelieri ceny rapídne zdvíhajú. Preto sa týmto týždňom vyhnite a na výlet vyberte dátum, ktorý nie je práve „v špičke“. To sa totiž cena za hotelovú izbu pohybuje asi od 150 euro za noc. Alternatívou môžu byť aj turistov obľúbené hostely, ktorých najnižšia cena sa pohybuje okolo 30 euro za noc. Takže pokiaľ vám nevadí prespávať s cudzími ľuďmi v jednej miestnosti, je to skvelá a lacná varianta ubytovania.

Tip pre ubytovanie v hoteli v Miláne

  • Château Monfort – Relais & Châteaux
  • Montenapoleone Suites
  • Antica Locanda Dei Mercanti
  • NH Milano Touring
  • B&B Hotel Milano Sant’Ambrogio

Počasie v Miláne

Podobne ako v Ríme, aj v Miláne sú roky extrémne teplé a mnoho dní je nad 30 stupňov celzia. V noci sa drží teplota v Miláne okolo 20 stupňov Celzia. V zimných mesiacoch sa počasie pohybuje väčšinou nad nulou. Ak chcete vystihnúť ideálne počasie v Miláne vyberte si mesiace pred letom (apríl, máj) alebo po lete (september, október) vyhnete sa najsilnejšiemu slnku a veľkým davom turistov. V lete si tiež musíte dávať pozor na silné búrky z teplého počasia.

Kde sa v Miláne najesť?

Aj Miláno patrí medzi mestá, ktoré prekypujú reštauráciami s rôznorodými kuchyňami – od McDonalda až po tie luxusné. Avšak keď už človek Miláno navštívi, bolo by škoda aspoň jednu reštauráciu nenavštíviť.

  • Tradičnú taliansku kuchyňu ochutnáte v Il Santa Bistró, nachádzajúcej sa na ulici Via Melchiore Gioia. Toto bistro ponúka ako domáce chipsy, tak aj vynikajúce olivy a talianske cestoviny.
  • Túto možnosť „all you can eat“ ponúka aj obľúbený bar 2 Shot Café, ktorý sídli vedľa kanála Naviglio Grande na ulici Ripa di Porta Ticinesa. V menu sa nachádza tradičná talianska pizza, cibuľové krúžky, arancini a cestovinové pokrmy.
  • Chcete si z výletu priviezť aj nejaké dobroty domov? Odporúčame navštíviť Peck Porta Venezia. Tento skvostný obchodík sa nachádza na Via Spadari a nájdete v ňom všetky potrebné suroviny, z ktorých aj vo svojej kuchyni vykúzlite výborné talianske jedlo.

Miláno poskytuje mnoho možností zábavy, môžete chodiť po pamiatkach, navštevovať luxusné a drahé butiky ako je Gucci, Prada alebo zájsť na zápas legendárneho Inter Miláno. Okrem centra odporúčame navštíviť aj okolie mesta, napríklad jazero Como alebo švajčiarske mestečko Lugano.

Historické pamiatky a zaujímavé miesta

Piazza del Duomo

Po príchode do Milána sa iste ako prví ocitnete na námestí Piazza del Duomo. Krásne námestie je obklopené stredovekými stavbami, medzi tie najznámejšie patrí extravagantná katedrála v Miláne z čias gotiky, Katedrála Narodenia Panny Márie. Táto úchvatná stavba vás priamo ohromí svojimi zdobenými 135 vežami a neuveriteľným počtom 3400 sôch. Vnútri katedrály je pochovaný svätý Carlo Borromeo, ktorého rakva je vyrobená z krištáľu.

Posledná večera

Slávna nástenná maľba od legendárneho Leonarda da Vinciho sa ukrýva na stene refektára dominikánskeho kláštora susediaceho s bazilikou Santa Maria delle Grazie. A ako táto maľba vznikla? Milánsky vojvoda Ľudovic Sforza poveril práve Leonarda da Vinciho, aby túto scénu namaľoval na žiaruvzdornom múre kláštora Santa Maria delle Grazie. Leonardo s prácou začal v roku 1494, dokončená však bola až o 3 roky neskôr. Zaujímavosťou je, že Leonardo pri tejto práci vynašiel novú techniku na maľovanie fresiek. Aby ste tento skvost zahliadli, je dobré si vstupenky objednať veľmi dopredu.

Castello Sforzesco

Pre milovníkov hradov a zámkov je tým pravým orechovým hradom Castello Sforzesco z 15. storočia. Ide o jednu z najnavštevovanejších milánskych historických atrakcií. Nachádza sa iba 10 minút chôdze od námestia Piazza del Duomo. Tento hrad poskytuje úkryt pre rôzne zbierky umenia a výstavy, ako:

  • Múzeum starovekého umenia
  • Múzeum hudobných nástrojov
  • Egyptské múzeum
  • Archeologické múzeum v Miláne
  • Pinacoteca del Castello Sforzesco
  • Múzeum Rondanini Pietà – tu uvidíte poslednú sochu Michelangela.

Nezabudnite tiež na knižnicu Trivulziana, ktorá obsahuje rukopis „Codex Trivulzianus“ od Leonarda da Vinciho.

Chiesa di San Maurizio

Táto kráľovská kaplnka zo 16. storočia a jednorazový benediktínsky kláštor sú milánskym skrytým korunovým klenotom, ktorý každý jeho centimeter pokrývajú dych vyrážajúce fresky. Diela zobrazujú a zvečňujú členov mocných klanov Sforzy a Bentivoglia, ktorí si túto výzdobu kaplnky objednali.

Zdroj: introducingmilan.com, italynow.com


Podobné články, ktoré by sa vám mohli páčiť

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.