Valletta – doprava, ubytovanie a čo navštíviť?

Valletta, hlavné mesto ostrovného štátu Malt, ponúka mnoho barokových zákutí. História na vás dýcha na každom rohu, a ruka v ruke ju dopĺňa energická a pulzujúca súčasnosť kozmopolitného mesta.

Poďte sa s nami túlať Vallettou. Objavíte skutočnú historickú perlu Európy, ktorú jazdí každoročne obdivovať celý rad turistov. Malta ponúka mnoho slnečných dní, a preto bude vašou jedinou starosťou sa občas ukryť pred slnkom. Čo v meste nesmiete vynechať?

Perla ostrova Sceberras

Ostrov Malta dokáže uchvátiť každého, kto prepadol čaru Stredozemného mora. Pri potulkách ostrovom sa hlavné mesto javí ako skutočná perla. Pútavá história aj veľmi živá súčasnosť. A kde sa nachádza mesto Valletta? Malta sa pýši polostrovom s menom Sceberras, ktorý smelo vybieha do Stredozemného mora. A práve na ňom sa celé hlavné mesto nachádza. Okrem pôsobivej katedrály svätého Jána je pre mesto typická predovšetkým mohutná pevnosť.

Ako prvé stáli hradby

La Valletta bola pôvodne postavená ako pevnosť. Snáď by ste na konci sedemnásteho storočia nenašli iné mesto s takým dôkladným opevnením. Asi uhádnete, čo bolo z celého mesta postavené ako prvé – áno, hádate správne, sú to vysoké hradby. A kedy bolo založené toto mesto na ostrove Malta? Valletta bola založená už v roku 1566 veľmajstrom maltézskych rytierov. A nesie meno svojho zakladateľa, ktorý sa volal Jean Parison de la Vallette. Slávne mesto sa stále rozrastalo a stalo sa novým domovom pre niekoľko tisíc ľudí. Samotná Valletta ale rozhodne nie je preľudneným veľkomestom – trvalo v nej žije iba niečo okolo 6 tisíc ľudí.

Valletta a počasie

Keď navštívite mesto Valletta, počasie vás rozhodne trápiť nebude. Malta je preslávená tým, že je tu po celý rok nádherne. Najviac dažďa môžete očakávať v januári, februári, októbri, novembri a decembri. Ale žiadne veľké zrážkové úhrny rozhodne neočakávajte. Čo sa týka počasia, Valletta vás môže prekvapiť iba veľmi vysokými teplotami, ktoré tu počas letných mesiacov panujú. Na preskúmavanie mesta sa preto najlepšie hodia najmä podvečerné hodiny, kedy je všetko navyše nádherne osvetlené. Cez obedňajší čas radšej zájdite do jednej z reštaurácií. Valletta restaurants sú preslávené stredomorskou kuchyňou.

Uličky v hlavnom meste Malty.
Zdroj foto: efesenko / stock.adobe.com

Večer tiež neočakávajte davy turistov. Ľudia mieriaci za zábavou sa skôr koncentrujú v Slieme a v St. Julians. Cez deň stretnete turistov z celého sveta, ako sa snažia spoznať kúsok historických krás mesta bez toho, aby v kopcoch vypustili dušu. Pokiaľ už bude teplo neúnosné, nebojte sa a vydajte sa na miestnu pláž – Valletta beach vás prekvapí svojou čistotou a dokonalým servisom.

Ako sa do Valletty dostať? Doprava

Premýšľate, ako sa na ostrov pohodlne dostať? Zrejme vám nebudeme radiť nič iné, než je letecká preprava. Loďou a po súši je to až príliš dobrodružné a zdĺhavé. Valletta airport vás uvíta príjemnou teplotou a stredomorskou klímou. Let z Bratislavy do hlavného mesta Malty trvá zhruba dve a pol hodiny. Samozrejme môžete letieť aj z Viedne. Už premýšľate, že si objednáte letenky? Valletta patrí medzi veľmi žiadané destinácie, najmä v letných mesiacoch.

Ubytovanie vo Vallette

Keď si plánujete návštevu hlavného mesta Malty na viac dní, je dobré si zaistiť ubytovanie s dostatočným predstihom. V meste Valletta hotel nájdete síce na každom rohu, najmä v letnom období ale býva beznádejne plno. Vybrať si môžete zo širokej škály ubytovania – okrem miest s nádherným výhľadom vás napríklad zaujmú hotely s vlastným wellness a spa programom. Môžete si vybrať aj jeden z hotelov blízko mora, a zaistiť si tak ranný jogging alebo jógu priamo na pláži.

Pamiatky vo Vallette

Keď sa ocitnete v hlavnom meste Malty, budete úplne ochromení krásou historického mesta.

Palác Veľmajstrov a ďalšie pamiatky

Samozrejme jedným z prvých miest, kam mieri noha návštevníka, je Palác Veľmajstrov. Valletta ale ponúka oveľa viac pamiatok, je nimi doslova a do písmena pretkaná. Palác Veľmajstrov bol sídlom maltézskych rytierov a teraz v ňom sídli parlament. Za zmienku stojí aj Parížsky Palác, ktorý za čias francúzskej okupácie Malty obýval Napoleon. Celé pôvodné mesto je dodnes ukryté za pevnými hradbami. Tie mali chrániť mesto pred vpádmi nebezpečných Turkov.

Architektonické pamiatky vo Vallete

Keď sa pred vami rozprestrie mestská mapa, Valletta ponúkne mnoho miest, ktoré stoja za to navštíviť.

  • Najmä ak ste nadšenci do fotografovania, hodí sa zájsť si do veľkého prístavu Grand Harbour. Tam nájdete veľa objektov na fotografovanie.
  • Záhrady Upper Barraka zase ponúkajú zelené zákutia vo vnútri mestskej zástavby.
  • St. John Valletta – katedrála svätého Jána, patrí aj medzi obľúbené pamiatky. Toto skoršie kláštorné miesto johanitov dnes ukrýva hrobku na 400 maltézskych rytierov.
  • Za zmienku okrem tradičných historických miest stojí aj Hastings Garden, kde od roku 2013 stojí pomník Václavovi Havlovi.
  • Fort St. Elmo je dnes miestom, kde je ukryté múzeum aj sídlo maltskej dobrovoľnej armády. Odtiaľ máte krásny výhľad na protiľahlé trojmestie obsahujúce miesta Vittoriosa, Cospicua a Senglea. Samozrejme si užijete aj prekrásny výhľad na už spomínaný fotogenický prístav Grand Harbour.

Vypravte sa do hlavného mesta Malty, ktoré je dnes kozmopolitným miestom hodným obdivu. Krásne zachovalé pamiatky pamätajú časy, kedy bolo mesto – pevnosť založené. Katedrála La Valletta ukrýva hrobku maltézskych rytierov. Mestom sa týčia kostoly a katedrály. Uličky dávajú poznať, že tadiaľto išla mnohoročná história. A nad tým všetkým sa týči mohutná pevnosť. Stojí za to sa na chvíľu vydať len tak blúdiť centrom mesta a pozorovať miesta skryté hlavným prúdom turistov. Zvlášť pokiaľ patríte medzi nadšených fotografov – to budete doslova nadšení!

Jedlo vo Vallette

Čo si skutočne nenechajte ujsť, je ochutnávka miestnej gastronómie. Keďže sa Malta nachádza na pomedzí dvoch kultúr – kresťanskej a moslimskej, prelína sa tam aj gastronómia jednotlivých krajín. Čo sa gastronómie týka, Valletta zaujímavé miesta skutočne neskrýva – stačí, keď zasadnete do niektorej z reštaurácií na hlavnej turistickej trase, a bude vám jasné, že sa skvele najete. K celkovej sume býva pripísané ešte stolné, kuvert, a jeho cenu sa dozviete vždy dopredu – je uvedená na jedálnom lístku. Tringelt sa potom už nedáva, nie je to tu zvykom.

Dáte si čerstvú rybu, sezónne ovocie alebo zeleninu doplnenú orientálnym korením? Jedálny lístok Malty bol vplyvom historických udalostí ovplyvnený aj talianskou a francúzskou kuchyňou. Rozhodne si teda k jedlu dáte aj veľmi kvalitné víno. Ochutnať môžete zeleninové šaláty alebo zeleninovú polievku zvanú minestra. Pamiatky môžete obdivovať aj v jednej z taverien alebo reštaurácií. Rozhodne to bude skvelý zážitok! Kým hlavné mesto opustíte, ochutnajte ešte pastizzi – plnené taštičky z lístkového cesta.

Pastizzi na Malte.
Zdroj foto: toyechkina / stock.adobe.com

Miesto, kde sa miešajú kultúry, gastronómia i náboženstvo, si zaslúži niekoľko dní, aby sa vám dokonale vrylo pod kožu. Už sa tiež tešíte, keď sa vaše nohy budú prechádzať miestami, kadiaľ išla história?


Ďalšie zaujímavé mestá sveta na spoznávanie

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.