Barcelona: Sprievodca druhým najväčším mestom Španielska

Barcelona je jedným z najnavštevovanejších miest Španielska. Prinášame vám užitočného sprievodcu s tipmi, kde sa ubytovať, ako tu cestovať, čo ochutnať a ktoré pamiatky neminúť. 

Nielen jej história, ale aj novodobá podoba z nej robia jednu z najkrajších svetových metropol. Na tom má bezpochyby najväčší podiel jej najznámejšia osobnosť, architekt Antonio Gaudí. Jeho dych vyrážajúce stavby Barcelonu preslávili a neustále priťahujú davy turistov. 

Pokiaľ máte do tohto fascinujúceho mesta namierené, tu je pár tipov, ktoré by ste do svojho itinerára mali rozhodne zaradiť. Prvým predpokladom vašej úspešnej katalánskej misie bude doprava.

Ako sa dostať do Barcelony 

Je niekoľko možností, ako sa do Barcelony dopraviť. My zo všetkých dostupných však jednoznačne odporúčame zvoliť leteckú dopravu, pretože akýkoľvek iný spôsob je v pomere cena/čas nerentabilný. Priame lety trvajú zhruba 2, 5 hodiny. Tie na barcelonské letisko El Prat operujú z Prahy alebo Viedne letecké spoločnosti Wizz Air, Ryanair a Vueling. 

Ak by ste sa rozhodli pre autobusový dopravu, obrňte sa trpezlivosťou. Táto cesta trvá približne 30 hodín. Možnosť autobusovej dopravy z Bratislavy ponúka prepravca FlixBus, pričom vás čaká jeden prestup v Mníchove. 

Ceny leteniek sa menia, veľkú rolu zohráva termín rezervácie – ako pri všetkých podobných akciách platí, čím skôr, tým lacnejšie. V zimných mesiacoch ceny leteniek pomerne výrazne klesnú. 

Počasie v Barcelone

Čo sa týka počasia, dá sa povedať, že Barcelona je prívetivá celoročne. Vďaka stredomorskej klíme sú tu teploty prijateľné aj v zimných mesiacoch, preto pokiaľ nie ste práve teplomil a netúžite po kúpaní sa v mori, zvoľte niektorý z chladnejších mesiacov. 

Tento výber bude mať aj ďalší pozitívny efekt – výrazne lacnejšie ceny za ubytovanie a letenky. Naopak, niektoré pamiatky nemusia byť dostupné alebo je ich prevádzková doba kratšia. Než si stanovíte konkrétny dátum preverte si tieto informácie na webových stránkach jednotlivých pamätihodností a atrakcií.

Pamiatky v Barcelone

Tu by bol zoznam dlhý aspoň na dva týždne. Väčšina návštevníkov sem však mieri najčastejšie na predĺžený víkend, preto aj naše odporúčania budú držať tento časový rámec. Tipy vyladíme tak, aby si na svoje prišiel každý – od milovníkov histórie a architektúry, slnečných pláží, až po nočných lovcov.

Zdroj foto: TTstudio / Shutterstock.com

La Sagrada Familia

Inak nazývaná aj Chrám zmierenia Svätej rodiny. Preslávené architektonické dielo slávneho Gaudího, ktoré začal stavať v roku 1882 a dodnes nie je dokončené. Gaudí na ňom strávil 40 rokov svojho života a vytvoril unikátnu stavbu, ktorá by mala byť dokončená údajne za niekoľko rokov. Vstupné závisí na zvolenom type prehliadky, počítajte však s minimálne 30 eurami. 

Casa Battló

Ide o ďalší prekrásny projekt Antonia Gaudího so zvlnenou fasádou a balkónmi v tvare lebiek, na ktorom sú okná oddelené holenými kosťami. Stavba priamo žiari vďaka lesku kamienkovej mozaiky, ktorou je pokrytá. Za vstup do tejto stavby, ktorú buď milujete, alebo neznášate, zaplatíte cca 45 eur. 

Casa Milá

Do tretice ďalšie dielo Gaudího, ktorému sa nepovie inak ako „La Pedrera“, teda kameňolom. Nenájdete na ňom jedinú ostrú líniu. Pre verejnosť sú prístupné 2 byty zariadené pôvodným nábytkom. Nachádza sa tu aj menšie autorovo múzeum. Pokiaľ sa vydáte na terasu, naskytne sa vám impozantný výhľad na mesto. Vstupné je cca 25 eur. 

Montjuic

Kopec, ktorý vo výpočte „must see“ cieľov nesmie chýbať. Nachádza sa tu štadión, ktorý v roku 1992 hostil letné olympijské hry, ale aj množstvo nádherných parkov a botanických záhrad. Najväčším skvostom je „spievajúca fontána“ Font Mágica, ktorá večer za zvukov hudby a hry svetiel vytvára neuveriteľne krásny pohľad.

Tip: K ďalším ikonickým parkom Barcelony patrí aj Park Guell s krásnym výhlaďom na mesto (smerom k moru) a množstvom nevšedných architektonických prvkov. 

Zdroj foto: Lukasz Szwaj / Shutterstock.com

La Rambla

Späť do víru veľkomesta vás prenesie najznámejšia ulica „Barcy“, La Rambla. Ulica, na ktorej život nikdy nekončí je plná zvukov, hudby, tanca, pouličných umelcov. Dvanásť stoviek metrov jedinečnej atmosféry začína pri prístave Port Vell a končí na námestí Placa de Catalunya.

Mercat de la Bogueira

Je úžasným trhoviskom, kde sa stretávajú vône a chute všetkého druhu. Jednoznačne odporúčame navštíviť. Vziať to sem môžete priamo z La Rambla, ale pozor, v nedeľu je tu zatvorené.

Barri Gotik

Jedna z najimpozantnejších štvrtí Barcelony, ktorá si zachovala pôvodný stredoveký pôdorys, skrýva v úzkych uličkách malebné malé obchodíky, romantické zákutia a množstvo pamiatok.

Platja de Barceloneta 

Pokiaľ už budete v Barcelone a nechcete si nechať ujsť nádherný západ slnka, či šumenie mora, vyberte sa na mestskú pláž Platja de Barceloneta. Kedysi chudobná štvrť dostala vďaka olympijským hrám výraznú finančnú injekciu a infraštruktúru, ktorá ju vyšvihla medzi najlepšie adresy Barcelony. Nájdete tu výborné reštaurácie, bohatý nočný život a skvelé kluby.

Zdroj foto: RossHelen / Shutterstock

Ďalšie tipy 

Predĺžený víkend by vám mal vystačiť aj na prehliadku L´Aquarium, presláveného domova FC Barcelona štadióna Camp Nou alebo múzea Pabla Picassa, v ktorom môžete obdivovať prierez jeho tvorby.

Ak prahnete po troche adrenalínu a dobrodružstva, zavítajte do zábavného parku Tibidabo.

Ubytovanie v Barcelone

Pokiaľ si svoj pobyt v Barcelone zabookujete včas, nebudete si musieť lámať hlavu nad šialeným rozpočtom.

  • Ak chcete byť v centre diania a ochutnať nočný život, preskúmajte možnosti v štvrti Barri Gotic alebo v okolí pláže Barceloneta,
  • pokojnejšie noci nájdete vo štvrti Grácia,
  • pre low cost, teda lacné ubytovanie prečešte ponuky reťazca Sant Jordi,
  • Airbnb taktiež ponúka vhodné ubytovacie možnosti, lacnejšieho rázu v porovnaní s hotelmi či hostelmi. 

Doprava po Barcelone

Z letiska vás do centra dovezie autobus, ktorý aj po zavedení metra vychádza časovo aj finančne najvýhodnejšie. Linka 46 jazdí z oboch terminálov letiska a cesta trvá približne 45 minút. Cestovný lístok zaobstaráte u vodiča za cca 3 eurá. Pokiaľ však chcete autobusovú dopravu využívať celodenne, výhodnejšie bude zaobstarať celodenný lístok. 

Barcelona ponúka ešte lístky typu T-10, čo je súbor desiatich lístkov, ktoré kúpite v automatoch. Využiť môžete aj vlak, ktorý z letiska smeruje na hlavnú stanicu. Ten však odporúčame iba v prípade, že plánujete využiť nadväzné spoje a vydať sa mimo Barcelonu.

Špeciálny spoj „Aerobus“ vás tiež dopraví z/na letisko, avšak vychádza o niečo drahšie ako klasická linka, príliš výhodný však nie je. Časovo ušetríte približne 10 minút. Pokiaľ priletíte do Barcelony medzi 23:00 a 5:00 využite autobusovú linku N16/N17, ktorá v pravidelných intervaloch 20 minút obchádza celé centrum Barcelony. 

Zdroj foto: TTstudio / Shutterstock.com

Špeciálne turistické karty

Barcelona pre turistov ponúka špeciálne karty, ktoré môžete v rámci integrovanej dopravy využiť a ktoré vám prinesú nasledujúce výhody:

  • Barcelona Pass (orientačná cena 90 eur) – mhd, voľný vstup do Sagrada Familia a Monumental Zone v Park Guell, zrýchlené vstupy, zľavy na vybrané vstupy, audio sprievodca.
  • Hola Barcelona Card (počíta sa na hodiny, 2 – 5 dní, cena od 17 do 40 eur) – mhd, tj. metro, autobus, mestské vlaky). 
  • Articket (cena na den je cca 35 eur) – platí na vstupy do vybraných múzeí a galérií, napr. často vyhľadávané Picassovo múzeum. 

Všetky tieto karty a aj mnohé iné zakúpite online

Čo ochutnať v Barcelone

Jednoznačne si nenechajte ujsť tapas bary a reštaurácie. Hoci tapas nepatrí medzi typické tradičné jedlá, v Barcelone ich vie naozaj výborne. Čo to “tapas” je? V podstate ide o menšie degustačné pochúťky a jednohubky, ktoré sa podávajú k vínu či iným nápojom. 

Vyskúšajte napríklad Ciudad Condal Restaurant alebo Cerveceria Catalana. Tu však počítajte s tým, že majú takmer vždy narvané a pretože nevedú rezervácie, čakať môžete pokojne hodinu. Ale buďte v pokoji, zatvárajú až nad ránom.

Ak by ste radi ochutnali španielske špeciality vrátane paelly, patatas bravas, gazpacho alebo krokety plnené šunkou jamon zájdite do reštaurácie La Boqueria, ktorá ponúka všetky lahôdky mediteránnej kuchyne.

Zdroj foto: l.lika / Shutterstock.com

Nočný život v Barcelone

Hoci Barcelona nie je party ostrov Ibiza, nočný život tu ide na plné obrátky. Najlepšie kluby hľadajte v už spomínanej štvrti Barri Gotic, dobrú zábavu ponúka aj tamojší Hard Rock Café. Za Flamencom sa vydajte do podnikov Tablao Flamenco Cordobes alebo Tablao del Carmen.

Barcelona futbal

Barcelona je častým cieľom futbalových fanúšikov a nie je sa čomu diviť. Je domovom prestížnych futbalových klubov, z ktorých najväčším lákadlom je práve FC Barcelona. Zápasy je nutné sledovať v dostatočnom predstihu, pretože bývajú okamžite vypredané, a to ako Liga majstrov, tak aj španielska Primera División.

Navnadili sme vás? Tak neváhajte a naplánujte svoj výlet do prekrásnej katalánskej metropoly čo najskôr. Napríklad máj je ideálnym mesiacom, kedy tu panuje príjemné teplé počasie a ceny nocľahov aj leteniek sú na prijateľnej úrovni.

Zdroj: britannica.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.