Kde platí zimná uzávera v Tatrách a čo vidieť?

Plánujete tento rok zimnú dovolenku stráviť na Slovensku? Tatry sú obľúbeným cieľom turistov, sú prekrásne a stále je na nich čo objavovať. Pozor však na zimnú uzáveru. V určitých mesiacoch sa totiž niektoré cesty na horách turistom uzatvárajú. Než sa tak do Tatier vydáte, zistite si, kam môžete – a kam nie. Inak na vás čaká poriadna pokuta.

Zimná uzávera v Tatrách

Aký je skutočný význam zimnej uzávery, kedy platí a ktorých vybraných turistických oblastí sa týka? Pre koho platia počas doby trvania uzávery výnimky?

Kde a kedy platí zimná uzávera?

Každý rok sa počas zimnej sezóny, teda konkrétne od 1. novembra do 14. júna uzatvárajú pre turistov niektoré obľúbené a turisticky vyhľadávané miesta v Tatrách na Slovensku.

Konkrétne sa jedná o:

 • Vysoké Tatry,
 • Západné Tatry,
 • Roháče,
 • niektoré časti Belianskych Tatier.
Všetky uzavreté chodníky v Tatrách nájdete priamo na webe Tatry.sk:
https://www.tatry.sk/infocentrum/tatransky-narodny-park-2/navstevny-poriadok/zimna-uzavera-chodnikov/

Za porušenie zákazu hrozia všetkým turistom pomerne vysoké pokuty. Tento zákon je celkom kontroverzný. Zatiaľ čo ochranári ho obhajujú tým, že ide o to, aby miestna fauna a flóra bola chránená, záchranári tvrdia, že ide o bezpečnosť turistov.

Zaznievajú však aj názory od odporcov zákona, ktorí poukazujú na to, že do zakázaných miest majú vstup povolený horskí sprievodcovia a horolezci, ktorí tam turistov môžu vziať – a samozrejme si za to účtujú nemalé peniaze. Či už sa vám ale tieto zákony páčia, alebo nie, je určite treba ich rešpektovať.

Kto do zakázaných zón v Tatrách môže?

Zákazy sa teda netýkajú najmä horských vodcov, tí teda počas uzávery často vedú turistov do zakázaných miest za poplatok. Ďalej môžu aj uzavreté chodníky v Tatrách navštíviť všetci tí, ktorí sú registrovaní v horolezeckých oddieloch. Aj horolezci však môžu na zakázané trasy len v prípade, že sa snažia dostať na horolezeckú túru.

pohľad z Lomnické štítu v zime
Zdroj foto: Robert Felcan / Shutterstock.com

Aj pre skialpinistov platí jedna výnimka. Tí sa môžu svojmu obľúbenému športu venovať v období od 21. decembra do 14. apríla. Než sa teda na slovenské hory vydáte, treba si riadne naštudovať zákony a uzavretým miestam sa ako bežní turisti vyhýbajte.

Turistické chodníky každoročne uzatvára Tatranský národný park. Turisti sa v zime tak nedostanú napríklad na hrebeň Roháčov, ktorý sa nachádza v oblasti Baníkova a Ostrého Roháča. Všetky miesta, ktoré sa uzatvárajú, sa hodnotia ako nebezpečné. V lete sa na ne ale bez problémov dostanete. Aj napriek tomuto zimnému zákazu je stále veľa dôvodov, prečo by ste mali vyraziť na zimnú dovolenku do Tatier.

Za lyžovačkou do Tatier

Aj napriek tomuto zákazu sa určite nemusíte vyhýbať Tatrám počas zimy, práve naopak. Zostáva mnoho miest, kde sa vám bude páčiťna svoju dovolenku si môžete užiť bez toho, aby vás tieto zákazy nejako obmedzovali. Určite sa oplatí zájsť si do Tatier minimálne zalyžovať. Vo Vysokých Tatrách si na svoje prídu nároční a skúsení lyžiari, ale aj začiatočníci a rodiny s deťmi. K dispozícii je tu totiž dostatok zjazdoviek rôznych úrovní. Ale aj keď nelyžujete a radšej si práve užívate zimnú turistiku, neprídete skrátka.

Odporúčame: Nezabudnite si vybrat teplé topánky na zimu, aby ste v horách neprechladli.

Čo navštíviť vo Vysokých Tatrách?

Aj keď platia uzávierky turistických chodníkov, dostanete sa bez problémov na mnohé tunajšie vyhlásené a turisticky veľmi obľúbené horské chaty.

Poriadne sa oblečte, nasaďte dobré topánky, a môžete si pozrieť napríklad tieto vysokohorské chaty:

 • Zamkovského chata,
 • Téryho chata,
 • Chata pod Soliskom,
 • Chata Encián,
 • Rainerova útulňa,
 • Chata pri Zelenom plese,
 • Zbojnícka chata,
 • Majláthova chata.

Nedostanete sa však napríklad na vysokohorskú Chatu pod Rysmi. Tú si budete môcť pozrieť zase až v lete.

Ľadový dóm v Tatrách

Ako každý rok, aj tento sa oplatí ísť pozrieť do ľadového dómu na Hrebienku, kde môžete v zime 2022/2023 vidieť Baziliku Božieho hrobu v Jeruzaleme, ktorou sa inšpirovali umelci.

Na hrebienok sa jednoducho dostanete zo Starého Smokovca zubačkou alebo pešo.

Zimná dovolenka v Tatrách naozaj stojí za to, na turistov totiž čaká aj množstvo skvelých reštaurácií, hotelov a penziónov, wellness služby alebo vyhlásené aquaparky. Určite stojí za to ochutnať miestne špeciality a spoznať tunajšiu kultúru. V tom vám žiadne uzávery určite nezabránia. A na zakázané miesta sa môžete bez problémov vydať zase v lete.

Odporúčame: Najobľúbenejšie vodopády v Česku, ktoré sa oplatí vidieť

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.