Salzburg – doprava, ubytovanie, pamiatky a zaujímavosti

Salzburg – historická perla susedného Rakúska vás uchváti nádhernými a precízne udržiavanými pamiatkami, všadeprítomnou podobou slávneho Wolfganga Amadea Mozarta aj tradičnými múzeami.

Poďte sa s nami vydať na výlet a preskúmajte Salzburg. Ohromia vás historické pamiatky, kultúrne zážitky i moderné umenie a vzťah miestnych k prírode, ktoré venovali celé interaktívne múzeum. Aj napriek premenlivému počasiu vás bude čakať množstvo nezabudnuteľných zážitkov!

Ako sa do mesta dostanete?

Mestu sa niekedy prezýva Rím severu. A do Ríma, ako je známe, vedú všetky cesty. Podobne je na tom aj Salzburg. Bratislava je odtiaľto len nejakých 380 kilometrov, takže autom sa do mesta pohodlne dostanete zhruba za necelých 5 hodín. Na trase Bratislava / Viedeň – Salzburg sa pohodlne prepravíte aj vlakom. Stačí sa dostať do Viedne, potom sa vlakom dostanete do Salzburgu za necelé 3 hodiny, a odpadá vám starosť so šoférovaním.

Kde sa v Salzburgu ubytovať?

Aj keď je jasné, že toto mesto patrí k perlám Európy a drží si svoj štandard aj ceny pomerne vysoko, čo sa týka ubytovania, Salzburg ponúka možnosti pre všetkých. Variabilné možnosti zahŕňajú hotely všetkých úrovní vrátane tých, ktoré ponúkajú vo svojom ubytovaní možnosti vlastného bazéna a wellness. Ďalej sú tu izby v súkromných ubytovacích zariadeniach, penzióny a tiež mládežnícke hostely. Na svoje si príde skutočne každý! Dokonca mesto ponúka možnosť sa ubytovať v cirkevných priestoroch mesta. Samozrejmosťou a veľkým lákadlom najmä pre rodiny s deťmi sa stalo ubytovanie na jednom zo statkov neďaleko mesta. Spoznáte tak prírodu aj prekrásne mesto.

Čo v Salzburgu navštíviť?

Pri prechádzke mestom sa vrátite späť v čase o niekoľko storočí dozadu. Čo ponúka Salzburg? Čo navštíviť? V Starom meste si užijete nákupy drobností v preslávenej Obilnej uličke. Krásy kniežacieho života zase môžete obdivovať v zámku Mirabell. Prajete si previezť sa lanovkou? Mníšska hora vás vyvezie do výšky, odkiaľ budete obdivovať množstvo barokových striech a striešok priamo z veže stredovekej pevnosti Hohensalzburg.

Keď navštívite Salzburg, pamiatky uvidíte na každom rohu. Rozhodne by ste nemali vynechať rodný dom svetovo presláveného skladateľa klasickej hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Na jeho počesť sa tu každý rok organizuje slávny festival opery a divadla. Milovníci kultúry tak majú Salzburg určite vo svojom hľadáčiku pravidelne.

Keď budete obdivovať Salzburg, počasie sa okolo vás môže rýchlo meniť. Vďaka rozmanitosti miest, čo môžete navštíviť, to však nebude žiadny problém. Pri krásnom počasí sa najmä s deťmi môžete vydať do miestnej zoologickej záhrady alebo navštíviť skutočne moderné a pokrokové prírodovedné múzeum Haus der Natur s množstvom zábavných a interaktívnych prvkov, ktoré si rozhodne užijete.

Panoráma zimného Salzburgu.
Zdroj foto: Patrick Daxenbichler / stock.adobe.com

A v prípade, že sa bude schyľovať k búrke, odporúčame prechádzku historickým mestom ozvláštniť veľmi pulzujúcou súčasnosťou – Múzeum moderného umenia vás nabije energiou. Skrýva totiž diela popredných súčasných rakúskych umelcov. V tomto meste sa rozhodne nudiť nebudete! Pokiaľ toho chcete stihnúť čo najviac, kúpte si Salzburg card – s touto multi vstupenkou ušetríte za jednotlivé vstupy do miestnych pamätihodností.

Podľa toho, čo vám predpoveď počasia dovolí, sa rozhodnite pre návštevu jedného z ďalších miest, ktoré rozhodne nesmiete na svojich potulkách mestom vynechať.

Salzburské múzeum

Máte v pláne navštíviť Salzburg? Čo vidieť? Čo navštíviť? Jednoznačne musíme uviesť Salzburské múzeum. Je umiestnené v Novej Rezidencii a vďaka svojmu jedinečnému a modernému konceptu upúta každého návštevníka. Uvidíte multimediálne prezentácie, vzácne umelecké predmety aj tematické výstavy.

Zámok Hellbrunn

Keď budete čítať informácie o meste Salzburg, sprievodca rozhodne nevynechá zámok Hellbrunn. Tento letohrádok pre salzburských kniežacích arcibiskupov je viac ako 400 rokov starý a ponúka okrem pohľadu do histórie aj množstvo nadčasovej zábavy pri Vodných hrách. Toto unikátne predstavenie má logicky ako hlavného protagonistu vodu – a ponúka mnohé prekvapenia!

DomQuartier Salzburg

Navštívite mesto v lete? Alebo si ho vychutnáte v zime? Napríklad keď budete obdivovať v meste Salzburg vianočné trhy, budete to mať len pár krokov od štyroch salzburských múzeí. Táto pamätihodnosť bola pod názvom DomQuartier slávnostne otvorená v roku 2014 a predstavuje jedinečnú kultúrnu atrakciu. V samotnom historickom srdci mesta sa vám na ploche 15 tisíc metrov štvorcových predstavuje viac ako 2 tisíc unikátnych exponátov z obdobia posledných 1300 rokov. Jedinečný výlet do histórie môžeme každému vrelo odporučiť!

Getreidegasse

Staré domy opatrené letopočtami, charakteristické prekrásne portály a okná, čo sa od prvého poschodia postupne zmenšujú. To je Obilná ulička. Miesto uprostred historického centra mesta by ste rozhodne nemali minúť. Právom bola označená za najkrajšiu nákupnú ulicu v celej krajine. Jej návštevu oceníte v prípade, že sa obzeráte po luxusnom tovare, ale aj vtedy, keď si prajete kúpiť niečo malé na pamiatku. Mozartovo mesto je skutočne prekrásne! A adventný Salzburg je ešte o kúsok krajší pohľad než po zvyšok roka.

Mozartove gule aj výborné pivo

Keď sa povie Salzburg, zrejme vás hneď napadne typická sladkosť s názvom Mozartove gule. Lahodná čokoláda rozplývajúca sa na jazyku je v spojení s marcipánom príjemným spestrením dňa. Vychutnať si ich môžete napríklad v jednej z kaviarní. Salzburg a okolie sa potom pýšia tradičnými horalskými pokrmami, vrátane klobások, salzburských nokov, cisárskeho trhanca alebo neprebernej ponuky domácich syrov. A pre milovníkov zlatistého moku máme aj jeden tip – rozhodne si nenechajte ujsť ochutnávku z produkcie najstaršieho súkromného pivovaru v Rakúsku. Pivovar Stiegl a jeho výborný nápoj vás osviežia a naladia na ďalšie objavovanie mesta.

Advent v Salzburgu

Historické miesto patrí k najnavštevovanejším mestám Rakúska. Čo sa týka počasia, Salzburg je známy väčšími úhrnmi zrážok ako Innsbruck, ktorý leží na náveternej strane Álp. Vďaka tomu si v tejto perle Rakúska dokonale vychutnáte predovšetkým zimnú atmosféru. Sneh je jednoducho zaistený! Vianočné trhy pri zámku Hellbrunn patria medzi svetovo preslávené – ponúkajú živú hudbu, tradičné remeslá aj špeciality typické pre salzburský región.

Odrastenejšie deti, ale aj dospelí, si potom dokonale vychutnajú nezameniteľnú atmosféru, keď sa mestom prvý decembrový víkend preženú strašidelní čerti Krampusovci. Tradícia hovorí, že koho vyšľahajú, bude mať po celý rok šťastie. Vianočné trhy v Salzburgu patria medzi nezabudnuteľné zážitky! Ani po zvyšok roka sa návštevník rozhodne nebude v meste a jeho okolí nudiť.

Vianočné trhy v Salzburgu.
Zdroj foto: eyetronic / stock.adobe.com

Mesto s bohatou históriou, kultúrnou a modernou súčasnosťou. To je Salzburg. Mapa krajiny vám jasne napovie, že toto mesto má okrem prekrásnej histórie aj jedinečné umiestnenie – kde inde by ste mali Alpy doslova na dosah ruky? Až si teda dosýta užijete históriu, kultúru a gastronómiu, zavítajte tiež do prírody. Jazerá Salzburg sú úchvatné, a alpské scenérie vám dovolia zabudnúť na čas a dokonale sa zrelaxovať v samom srdci prírody. Navštívte miesto, odkiaľ to k nám domov máme len kúsok, a vydajte sa na objavnú cestu histórie aj prítomnosti Salzburgu a jeho okolia.


Ďalšie zaujímavé mestá sveta

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.