Paríž – sprievodca a skryté miesta, ktoré nevynechať

Spoznajte Paríž, mesto dýchajúce históriou a romantikou, ktoré vám vezme dych. Prinášame vám sprievodcu mestom – všetko o doprave, počasí, gastronómii i pamiatkach, ktoré treba vidieť.

O láske k Parížu písali už dávno mnohí básnici, umelci, spisovatelia, novinári a mnoho ďalších. Je to miesto, ktoré žiari svojou kultúrou, sofistikovanosťou, určitým štýlom a prestížou. Stačí jediná návšteva a toto mesto si zamilujete. Poďme spoločne nazrieť do vnútra tejto „dámy medzi mestami“ a objaviť Lady Paríž.

Tajomný Paríž

Paríž (franc. Paris), najväčšie mesto Francúzska, by mal mať prejdený každý cestovateľ a milovník európskych miest. Navštíviť Paríž v ktoromkoľvek ročnom období, je vždy výborný nápad. Pokiaľ však patríte k milovníkom túlania sa po parížskych uličkách a nemáte v obľube davy turistov, voľte skôr obdobie skorej jari či jesene. Tak ako v iných európskych metropolách, leto je typické obrovským množstvom turistov, dlhým čakaním pri vstupe do pamiatok a veľkými horúčavami spaľujúcimi mesto. Každé ročné obdobie však má niečo do seba, preto neváhajte a vydajte sa tam hneď, ako vám to čas a možnosti dovolia.

Vedeli ste, že pôvodný názov mesta bol Lutécia (v preklade bažinaté miesto), ale neskôr ustúpil v prospech mena Paríž?

Letenky do Paríža

Dopraviť sa do Paríža môžete prakticky akokoľvek, vďaka nie tak veľkej vzdialenosti:

 • autom,
 • autobusom,
 • vlakom,
 • lietadlom.

Pokiaľ volíte pohodlnejší spôsob cestovania, lietadlo je ideálna voľba. Aby ste za letenky do Paríža ušetrili, voľte skôr nízkonákladové lety (ako je napríklad Ryanair), kde sa cena spiatočnej letenky pohybuje okolo 80 euro. Dajte si pozor aj na dni – čím viac sa blíži odlet do Paríža k víkendu, tým drahšia je letenka.

Nízkonákladové lety svoj let väčšinou končia na letisku Beauvais, ktoré leží asi 85 kilometrov od Paríža. Medzi tie bližšie letiská patrí najrušnejšie letisko v Európe – letisko Charlesa de Gaulla, ktoré je od centra vzdialené asi 25 kilometrov a 14 kilometrov od Paríža sa nachádza letisko Orly.

Doprava z letiska je jednoduchá, v prípade, že pristanete na letisku Charlesa de Gaulla alebo Orly, môžete využiť napríklad autobus Air France Bus alebo klasický Roissy bus. Avšak oveľa lacnejším variantom je mestský autobus, ktorý vás zavezie priamo k metru, a to linkami 285 alebo 183. Zo vzdialenejšieho letiska Beauvais sa k stanici metra dostanete zhruba za 75 minút priamym autobusom.

Počasie v Paríži

Ak sa rozhodnete navštíviť túto európsku metropolu na jar, teploty sa počas marca, apríla a mája pohybujú na úrovni príjemných 18 až 22 °C. V letných mesiacoch je teplota vzduchu približne 26 – 28 °C, avšak myslite na to, že hlavné mestá sú v lete doslova rozpálené a pocitovo je teplota oveľa vyššia. Ak chcete zažiť Paríž na jeseň, ideálny mesiac je september, kedy je v meste ešte príjemných 25 stupňov. V ďalších jesenných mesiacoch sa zvyknú teploty vyšplhať na 16 – 21 °C.

Jún a júl sú typické nielen teplom, ale aj častými dažďovými prehánkami a letnými búrkami, preto si do kufra okrem letných šiat pribaľte aj dáždnik či pláštenku.

Ubytovanie v Paríži

Paríž rozhodne nie je mestom, kde by ste nezohnali ubytovanie. Je však potrebné si ho dostatočne dopredu zarezervovať. Booking alebo Trivago ponúka nespočetné množstvo hotelov, od tých lacnejších až po tie luxusne drahé hotely. Vždy je dobré sa ubytovať priamo v centre alebo niekde v jeho blízkosti.

ubytovanie v Paríži s balkónom a výhľadom na Eiffelovku
Zdroj foto: Karen Maudau / Adobestock.com

Ak chcete za ubytovanie skutočne ušetriť čo najviac, nízke ceny nájdete vo štvrti Saint Denis. V tomto mieste môžete využiť služby hotela F1 Saint Denis Stade, cena za noc vás vyjde okolo 65 euro.

Za cenu 240 euro sa môžete ubytovať zhruba jeden kilometer od centra v hoteli Appi Hotel. Ak vám nevadí aj vyššia cena za noc v hoteli, ubytujte sa priamo v centre, napríklad Hotel Andréa má na vyhľadávacom portáli Booking.com veľmi dobré recenzie (noc stojí asi 620 euro).

Pamiatky v Paríži, ktoré musíte navštíviť

Ak vás zaujíma, ktoré pamiatky by ste nemali minúť, tu je zoznam 10 najnavštevovanejších pamiatok v Paríži:

 • Katedrála Notre-Dame,
 • Bazilika Sacré-Cœur,
 • Musée Louvre,
 • Eiffelova veža,
 • Centre Georges Pompidou,
 • Musée d’Orsay,
 • Cité des sciences et de l’industrie,
 • Kaplnka Notre-Dame-de-la-Médaille-miraculeuse,
 • Víťazný oblúk,
 • Musée du quai Branly.

Paríž poskytuje veľké množstvo monumentálnych stavieb so zaujímavou minulosťou, turistami obľúbené miesta a mnoho ďalších. Je len na vás, kadiaľ sa vydáte.

Viac o pamiatkach, ktoré sú doslova povinnou jazdou na dovolenke v Paríži:

Eiffelova veža

Vedeli ste, že dnešná ikona Paríža, Eiffelova veža bola miestnymi obyvateľmi nenávidená? A nielen nimi, aj robotníci ju začali kvôli možnému nebezpečenstvu bojkotovať štrajkami. Aby ste túto 300 metrov kovovú vežu navštívili odspodu až hore, zaplatíte necelých 20 euro, kedy namiesto schodiska budete využívať výťah. Ak chcete ušetriť, môžete však výťahom vystúpiť iba na druhé poschodie za necelých 17 euro. Nevadí vám chôdza? Vydajte sa na prieskum Eiffelovky po schodoch, cena vstupenky vás vyjde na 10,5 euro.

TIP: Aby ste sa vyhli dlhým radám turistov, kúpte si lístok online. V lete je možné si ho zakúpiť aj 1 – 2 mesiace v predstihu.

Versaillský palác

Pokiaľ sa chystáte na prehliadku Versaillského paláca, počítajte s tým, že vám táto prehliadka zaberie celý deň. Nezabudnite dom Márie Antoinetty, nechajte sa unášať krásou záhrad a parku. Za vstup do paláca zaplatíte 20 euro a so vstupom do záhrady si priplatíte ďalších 7 euro navyše.

Víťazný oblúk

Po stopách Napoleona Bonaparte sa vydajte k Víťaznému oblúku na Champs Élysées, ktorý má vyjadrovať jeho veľkú moc. Akonáhle zaplatíte vstupné, ktoré činí asi 10 euro, vydáte sa po schodoch (360 schodov) až do výšky 50 metrov. Na konci trasy vás bude čakať nezabudnuteľný výhľad na okolie. Navyše si budete pripadať, ako by ste stáli uprostred hviezdy, Víťazný oblúk tvorí stred 12 širokých bulvárov.

Louvre

Zbožňujete umenie? V tom prípade by vaše kroky mali zamieriť do najväčšieho múzea na svete – Louvre, ktorého základy siahajú až do stredoveku. Toto noblesné múzeum v sebe ukrýva najvzácnejšie umelecké diela a zbierky (napríklad Mona Lisa od Leonarda da Vinciho alebo Venuša Melská). Opäť odporúčame si na túto pamiatku vyčleniť jeden celý deň. Ceny vstupeniek sa odvíjajú od vami vybraných okruhov. Nezabudnite ani na sklenenú pyramídu, ktorá sa nachádza na jeho nádvorí.

Katedrála Notre Dame

Z malého ostrovčeka Iie de la Cité na rieke Seina sa týči skvostná katedrála Notre Dame, ktorá pochádza z 12. storočia. Bola sídlom parížskej – rímskokatolíckej cirkvi. Po požiari, ktorý vypukol v roku 2019 prechádza tento chrám rozsiahlou opravou a rekonštrukciou.

Paríž a moderné pamiatky

Pokiaľ radi obdivujete modernú architektúru a okrem historických francúzskych pamiatok sa chcete kochať aj novodobou architektúrou, potom navštívte miesta ako:

 • Cité de la musique,
 • Národná knižnica,
 • Grand Pavois de Paris,
 • Univerzita Paríž VII,
 • Orgues de Flámsko,
 • Kongresový palác,
 • sídlo ministerstva financií.

Počuli ste už o tzv. parížskom syndróme? Hovorí sa, že k nemu majú sklony najmä japonskí turisti, ktorí majú o Paríži len tie najkrajšie preidealizované predstavy a keď zistia, že skutočnosť nie je taká úžasná, ako si mysleli, trpia potením, búšením srdca a ďalšími príznakmi.

Stojí za to vidieť

Aj keď tieto miesta nestoja na prvých miestach v rebríčkoch čo navštíviť v Paríži, určite ich nevynechajte:

 • Moulin Rouge – ide o jeden z najznámejších kabaretov na svete, preto toto centrum nočnej zábavy nevynechajte. Je rodiskom známeho tanca zvaného kankán (cancan). Ak by ste chceli navštíviť predstavenia a vychutnať si vedľa toho večeru, trochu si priplatíte, cena začínajú na 150 – 200 € na osobu. Večere bývajú o 19. hodine, následne o 21:00 a 23:00 sú predstavenia. Ak by ste chceli navštíviť niektorý z koncertov, ceny vstupeniek sa pohybujú medzi 20 – 60 €. Najdôležitejšie je všetko rezervovať dopredu na oficiálnej stránke.
 • Montmartre – romantické duše by určite majú navštíviť túto historickú štvrť, plnú tajomných uličiek a stoviek schodov. Je to miesto, kde vo svojich ateliéroch tvorili Pablo Picasso, Claude Monet alebo Vincent van Gogh.
Montmartre v Paríži, Francúzsko
Zdroj foto: Kavalenkava / Adobestock.com
 • Múzeum Grévin – ide o jedno z najstarších a najväčších múzeí voskových figurín v celej Európe. Nájdete tu slávnych športovcov, kráľa, politikov, vynálezcov či súčasné hviezdy.
 • Invalidovňa – jedná sa o rozsiahly komplex budov so zlatou kupolou v centre pozornosti. V minulosti slúžila ako vojenská nemocnica.

Pokiaľ ste sa rozhodli v Paríži stráviť dlhšiu dobu, určite nevynechajte ani zámok Vincennes, operu Garnier, mrakodrap Montparnasse, Jardins du Trocadéro či kostol La Madeleine.

Zaujímavosť: V Paríži sa denne natáča priemerne 10 filmov a reklám. Na väčšine miest je to úplne zadarmo, priplatiť si však musia za záhrady či múzeá.

Doprava v Paríži

Keďže je Paríž naozaj veľkomesto, jeho doprava je pomerne hustá. K tomu dopomáha výborne fungujúce metro, ktoré má 14 liniek. Jeho výhodou sú krátke intervaly a tiež blízkosť pamiatok k staniciam metra. Pokiaľ si chcete mesto prezrieť počas prepravy, voľte mestský autobus, avšak musíte počítať s častými zápchami.

Pamiatky a všetky monumenty sú od seba celkom ďaleko, takže bez mestskej dopravy sa nezaobídete. Dôležité je, aby ste si zakúpili tzv. základný lístok, na ktorý môžete nasadnúť do metra, na RER, na autobus (okrem autobusovej dopravy z letiska), električky aj sa nechať lanovkou vyviezť na Montmartre. Špeciálne pre turistov je k dispozícii Paris Visite. Odporúčame ho zakúpiť pre zóny 1-5, kam spadá ako centrum, tak letisko (asi 25 euro na deň). A čo rozhodne neodporúčame, sú taxíky – nesmierne predražené.

Paríž a gastronómia

Francúzsko je svojou kuchyňou vyhlásené, preto si jeho ochutnávku pripíšte na zoznam činností, ktoré v Paríži musíte urobiť. Kvalitné reštaurácie nájdete takmer na každom kroku, priamo v centre sú ceny naozaj vysoké, ale v postranných uličkách nájdete rovnako kvalitné reštaurácie, za oveľa nižšie ceny.

Ochutnajte francúzske teplé bagety, delikatesné palacinky v La creperie Josselin, makrónky alebo lahodnú kávu v najstaršej kaviarni na svete Le Procope (kaviareň bola navštevovaná velikánmi ako je Benjamin Franklin, Victor Hugo, Balzac, Verlaine a mnoho ďalších).

Pokiaľ ste sa rozhodli pre low-cost výlet do Paríža, najlacnejším variantom pre vás bude nákup vlastných potravín v supermarketoch, odporúčame najmä známe reťazce ako Lidl či Carrefour. Určite však nezabudnite ani na miestne trhy, ktoré ponúkajú čerstvé ovocie a zeleninu, už len prejsť sa na nich stojí za to.

Reštaurácie, ktoré stoja za to

 • Pur’ – Jean-François Rouquette – Luxusná francúzska reštaurácia, ktorá sa pýši Michellinskou hviezdou. Kto má vycibrený jazýček a potrpí si na skutočne kvalitnom jedle s dokonalým servisom, hurá sem. Cena za večerné menu sa pohybuje okolo 200 eur, ale ako hovoria mnohí návštevníci „jedlo stojí za každý cent“.
 • Kei Restaurant – Opäť reštaurácia s francúzskou kuchyňou, ktorá sa nachádza blízko Louvre. Na tanieri nájdete bezchybne naservírované pokrmy dnešnej modernej kuchyne. Menu sa pohybuje od 60 do 200 euro.
 • L´ilot – Milovníci ustríc a iných morských plodov si na nich môžu pochutnať v reštaurácii L´ilot, ktorá sa nachádza blízko Musée Picasso.
 • P’tit Gavroche 15 – klasické francúzske „bistro“ s ponukou vyvesenou po stenách. Jedlo nestojí majland, dobre sa najete a mimo nedele majú otvorené denne.

Najkrajšie výhľady na Paríž

Samozrejme, okrem Eiffelovej veže, z ktorej máte celé mesto ako na dlani, oplatí sa spojiť príjemné s užitočným a využiť tzv. rooftop bary a reštaurácie, teda miesta, ktoré majú otvorenú strechu. Práve tie ponúkajú tie najkrajšie scenérie a panorametické výhľady priamo na celé mesto a pamiatky. A vy si tak môžete vychutnať skvelý obed či romantickú večeru rovno s výhľadom na mesto.

Akonáhle sa ocitnete v Paríži, zabudnite na všetky starosti a jednoducho si užívajte a kochajte sa. Prejdite sa po prestížnej ulici Champs Elysees, kde si nezabudnite vytvoriť dokonalé fotky, ktoré sa budú vynímať na vašom profile, navštívte Pantheon, čo je neoklasicistická budova v Latinskej štvrti, kde sú pochovaní významné osobnosti – Marie Curie, Victor Hugo, Jean-Jacques Rousseau , Louis Braille a Voltaire. Nezáleží na tom, či ste alebo nie ste dospelí, Disneyland v Paríži vás do detských čias určite vráti, navštíviť môžete veľa atrakcií a zažijete kopec zábavy.

Paríž je ideálnym miestom pre, v súčasnosti veľmi modernú, mestskú turistiku, ktoré podľahnú všetci milovníci cestovania a spoznávania nových miest.

Zdroj: frenchmoments.eu, parisinsidersguide.com, earthtrekkers.com


Ďalšie miesta, ktoré stoja za navštívenie

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.