Budapešť – sprievodca mestom – doprava, počasie a čo navštíviť?

O tomto meste ste už určite niekedy počuli. V poslednej dobe sa totiž Budapešť radí k tým najnavštevovanejším mestám v Európe a nás zaujímalo, ako je to možné. Predsa len nejde o typickú turistickú destináciu, ale to neznamená, že by sme sa v Budapešti mali nudiť.

Narazíme tu na skvelé jedlo, pôvodnú kultúru, a hlavne jedny z najlepších kúpeľov v Európe. Ako sa do Budapešti dostať a čo tu navštíviť? Poďme spoločne nájsť odpovede na tieto aj ďalšie otázky.

Základné informácie o Budapešti

Ako všetci vieme, Budapešť je hlavným mestom Maďarska. Zároveň je ale jeho kultúrnym, spoločenským aj obchodným centrom. Nie nadarmo sa mu hovorí Perla Dunaja alebo Paríž východu. V Budapešti totiž môžeme vidieť, čo inde vidieť nemožno a navštíviť to, čo nie je nikde inde v Európe. Chcete sa prejsť najstarším metrom na starom kontinente alebo okúsiť atmosféru najlepšieho mládežníckeho hudobného festivalu na svete? To a oveľa viac sa dá prežiť v najväčšej maďarskej metropole!

Turisti sem ale jazdia aj za zázračnými liečivými vodami a jedinečnými gastronomickými zážitkami. O nich si ale povieme až neskôr. V Budapešti si na svoje prídu ako priaznivci kultúry, tak aj architektúry. Ako zázrakom sa v meste zachovali historické poklady vo forme budínskych i pešťských pamiatok. Mesto okúzľuje hlavne svojim šarmom. Na večernú prechádzku po brehu Dunaja budete dlho v dobrom spomínať. Budapešť je teda mestom, ktoré všetkých víta s otvorenou náručou.

Doprava do Budapešti

Pri ceste do maďarského hlavného mesta máme na výber z dopravy autom, autobusom, vlakom alebo lietadlom – ale len z Viedne. Na úvod musíme priznať, že finančný rozdiel medzi autobusovou a vlakovou dopravou je ničotný. Navyše sa z Bratislavy do Budapešti dostanete oboma dopravnými prostriedkami za približne rovnakú dobu. Nezabudnite si však zaobsatarať dialničnú známku Maďarska, jej ceny a všetky podstatné informácie nájdete v danom článku. Jediným rozdielnym faktorom je tak pohodlie. Vo vlaku máme predsa len možnosť vstať a pretiahnuť si stvrdnuté kĺby. Ak chcete ísť sami autom budete v Budapešti z Bratislavy za necelé 2 hodiny.

Do Budapešti sa môžeme dostať aj letecky. Priame letecké spojenie je z Videnského letiska a cesta trvá približne hodinu. Aerolinky lietajú do Budapešti tri krát za deň, no cena letenky atakuje 180 euro. Lietadlo je na druhú stranu tým najrýchlejším dopravným prostriedkom, ktorý môžeme na trase Viedeň -Budapešť použiť.

V Budapešti využite metro

Milujete adrenalín a chcete sa rýchlo prepraviť po meste? Potom musíte využiť metro Budapešť. Pri vstupe do podzemia sa ale nezľaknite historických súprav vlakov. Napríklad linka číslo 1 pochádza z roku 1896, takže je všeobecne považovaná za najstaršiu podzemnú železnicu v kontinentálnej Európe. Práve linku 1 využijeme pri cestách po maďarskej metropole najviac.

Zavezie nás k zaujímavým atrakciám aj do časti mesta zvanej Buda, kde sa nachádzajú tie najstaršie pamiatky. Dopravná sieť je doplnená autobusmi, trolejbusmi a tiež električkami. Cestovné lístky na budapeštiansku hromadnú dopravu však nepatria k tým najlacnejším.

Počasie v Budapešti

Počasie v Budapešti je pre turistické aktivity veľmi prívetivé. Mesto sa totiž nachádza v miernom kontinentálnom pásme. Jediným strašiakom sú obrovské teplotné rozdiely medzi zimou a letom. Zrážok sa nemusíme nijako výrazne báť, pretože nie sú nijako výdatné. Na druhú stranu s nimi musíme počítať po celý rok. Najčastejšie sú v hlavnej turistickej sezóne medzi májom a augustom.

Počasie v Budapešti je pre návštevu mesta najlepšie v období od apríla do septembra. Najteplejšími mesiacmi sú júl a august, ale vo vnútri metropoly sa nemusíme báť, že by sme sa na uliciach piekli. V lete je klíma v Budapešti veľmi príjemná, avšak občas vie byť aj pekne dusná a búrlivá. Platí jednoduché pravidlo, že čím tuhšia je v Maďarsku zima, tým teplejšie je leto.

Čo v Budapešti navštíviť?

Budapešť sa so svojimi pamiatkami môže hrdo radiť k najkrajším mestám v Európe. Práve preto sa často označuje ako Perla Dunaja, pretože krajšiu metropolu by sme pri majestátnej rieke nenašli. Dôkazom o výnimočnosti mesta je aj jeho prítomnosť na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Ktoré pamiatky rozhodne stoja za navštívenie?

Budova parlamentu

Budova parlamentu je pravdepodobne najväčšou ikonou Budapešti. Majestátne sa týči na východnom brehu Dunaja a vzhľad je čiastočne inšpirovaný budovou britského parlamentu. Maďarský parlament sa staval niekoľko desiatok rokov a prešiel tak mnohými staviteľskými zmenami. Preto na jeho fasáde nájdeme znaky hneď niekoľkých architektonických slohov.

Fasáda je ovplyvnená hlavne prvkami novogotiky, zatiaľ čo dominujúca kupola je vystavaná v novorenesančnom slohu. Vnútorné priestory sú potom v štýle novobaroka. Najviac si parlament užijete v noci, keď je celá budova nádherne osvietená.

parlament v Budapešti
Zdroj foto: V_E / Shutterstock.com

Budínsky hrad

Najväčšou dominantou budínskej časti mesta je Budínsky hrad. Patrí medzi najviac navštevované pamiatky v celom Maďarsku, takže ho pri prechádzke Budapešťou rozhodne nemôžeme vynechať. Jeho história siaha až do 13. storočia, pričom si hrad prešiel niekoľkými vojnami aj politickými režimami. Všetko však prestál, takže mohol byť v roku 1987 zapísaný na zoznam pamiatok UNESCO.

Hrad sa oplatí navštíviť nielen kvôli prehliadke interiérov, ale aj pre nádherný výhľad na mesto. Z predhradia môžeme obdivovať nielen prekrásnu Budapešť, ale aj budovu parlamentu. Priaznivcom umenia môžeme v areáli hradu odporučiť navštívenie Maďarskej národnej galérie.

Odpočinok v kúpeľoch nemôže chýbať!

Vyraziť do Budapešti a nenavštíviť tu kúpele by bolo obrovským hriechom. Kúpele v Budapešti sú preslávené po celom svete. Mesto je totiž vystavané na bublajúcom podloží, pretože na povrch tu vyviera vyše 100 liečebných prameňov. Tradícia kúpeľníctva je v Budapešti ukotvená už od čias starých Rimanov. Pri návšteve kúpeľov si budete pripadať ako v minulosti, pretože sa mnohé z nich uchovali vo svojej pôvodnej podobe. Za všetky musíme menovať napríklad Rudas, Rácz alebo Király.

Báť sa však nemusíme ani novších kúpeľov. Moderné kúpele v Budapešti nestratili nič na tradičnom kúzle liečiteľstva, ale navyše pridali majestátnu architektúru a dych vyrážajúcu výzdobu. K tým najlepším v meste sa radia kúpele Széchenyi alebo Gellért.

Jedlo v Budapešti

Nie nadarmo sa hovorí, že láska prechádza žalúdkom. V Budapešti to platí dvojnásobne, pretože Maďari sú vynikajúcimi kuchármi. Skoro v každej ulici tak nájdeme krásnu reštauráciu, ktorá láka okoloidúcich turistov na miestnych špecialistov. Odolali by ste takému potešeniu? My rozhodne nie, takže si musíme pochutnať na skvelom guláši, perkelte alebo langošoch s kyslou smotanou. Nech už ochutnáme čokoľvek, všetko lahodí našim chutiam. Na ingredienciách sa nešetrí, všetko je brilantne korenené, a navyše môžeme skvelé jedlo zapiť vynikajúcim vínom. To je ďalšou Maďarskou pýchou.

Zábava v Budapešti

Už na začiatku nášho rozprávania sme si povedali, že sa v Budapešti nikdy nebudeme nudiť. Stále sa tu niečo deje. V lete vás samo mesto vyzve k príjemnej prechádzke po brehu Dunaja, ale svoje kúzlo majú aj zasnežené ulice v centre metropoly. August patrí hudobnému festivalu Sziget fesztivál. Za navštívenie stojí aj ZOO Budapešť alebo Aquaworld Budapešť.

Budapešť je skutočne nádherné mesto. Je tu toľko miest, ktoré stoja za navštívenie, o ktorých by sme mohli dlho rozprávať. Nebude však lepšie, keď sa do Budapešti vydáte sami a spoznáte šarmantné mesto na vlastnej koži?


Ďalšie zaujímavé mestá sveta

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.