Mníchov: Ubytovanie, doprava, pamiatky a miestne špeciality

Chcete navštíviť Mníchov a hľadáte tipy na ubytovanie, spôsoby dopravy, miesta a pamiatky, ktoré navštíviť a špeciality, ktoré ochutnať? Prinášame vám šikovného sprievodcu Mníchovom.

Mníchov (z nemčiny München) je hlavným mestom Bavorska a zároveň 3. najväčším mestom Nemecka, hneď po Berlíne a Hamburgu. 

Mníchov je nielen dopravnou, ale aj priemyselnou a kultúrnou tepnou Nemecka, preto tiež patrí k najbohatším regiónónom. A milovníci futbalu si pri slove Mníchov určite hneď ako prvé vybavia futbalový klub Bayern Mníchov.

Ako sa dostať do Mníchova

Najkratším a najpohodlnejším variantom, ako sa do Mníchova dostať, je letecky. Pokiaľ budete sledovať pravidelné akcie leteckých spoločností, lacné letenky sa vám podarí vychytať veľmi jednoducho. 

Let zo Slovenska (odlet z Košíc alebo Bratislavy) trvá približne 3 – 4 hodiny (v závislosti od prípojného letu – nutný prestup vo Viedni alebo Varšave). Z mníchovského letiska sa potom pohodlne dostanete do centra mestskou hromadnou dopravou.

Pokiaľ neradi lietate, môžete sa do Mníchova dostať aj autobusom. Cesta bude trvať o niečo dlhšie, pri ideálnych podmienkach na ceste počítajte so 7 hodinami. Využiť môžete napr. spoločnosť FlixBus alebo Interbus Expres. 

V prípade, že sa chcete vydať vlastným vozidlom, cesta vám z Bratislavy zaberie 5 hodín (cestná vzdialenosť je cca 490 km). Problém však môže nastať v prípade, že budete chcieť v centre mesta zaparkovať. Centrum Mníchova disponuje parkovaním pre obyvateľov, ale “cezpoľný” musí stáť na platených parkoviskách.

Zdroj foto: Paii VeGa / Shutterstock.com

Ubytovanie v Mníchove

Akonáhle do Mníchova dorazíte, nastane otázka, kde sa ubytovať. Radšej si miesto na bývanie zaistite dopredu, ušetríte si s tým množstvo stresu a zbytočných nervov. Aký typ ubytovania preferovať? 

Počítajte s tým, že čím bližšie k historickému centru sa ubytujete, tým budú ceny ubytovania vyššie. Samozrejme najlacnejším variantom ubytovania sú hostely. V tých však počítajte s čiastočnou stratou súkromia, pretože izby bývajú často zdieľané.

Úplne najvyššie ceny sú v septembri a októbri, teda v čase, keď v meste prebieha Oktoberfest. Ceny za ubytovanie v Mníchove sú dokonca vyššie aj v porovnaní s ostatnými nemeckými mestami.

Tipy na ubytovanie

Lacné ubytovanie v Mníchove:

 • Motel One München-Olympia Gate – stojí hneď vedľa Olympijského areálu na Petra-Kelly-Straße 4, je to jeden z najlacnejších hotelov v Mníchove, ktorý má však úžasné hodnotenia a recenzie.
 • Leonardo Hotel Munich City East – turisticky veľmi obľúbený hotel za skutočne priaznivé ceny.
 • Euro Youth Hotel Munich – tento hotel nájdete len 2 minúty chôdze od hlavnej stanice Mníchova. Ubytovaní budete v historickej budove, ktorej atmosféru dopĺňajú mramorové podlahy či starožitné schodisko.
 • Acanthushotel/Hotel Altmünchen by Blattl – hotel s výbornou lokalitou, ktorý sa nachádza len 10 minút chôdze od hlavného námestia Marienplatz, neďaleko brány Sendlinger Tor či rokokového kostola Asamkirche.

Doprava v Mníchove

Dopravná sieť v Mníchove je skvelá a z ubytovania sa do centra dopravíte pohodlne mestskou hromadnou dopravou (vlaky S-Bahn, metro U-Bahn, MetroBus). Čo sa ceny lístkov týka, sú rozdielne vzhľadom na 4 tarifné zóny (podľa vzdialenosti od centa). Môžete si vybrať jednorazové lístky na krátku vzdialenosť, 3 hodinové, 4 hodinové, celodenné alebo 3 denné lístky. 

Počasie v Mníchove

Keďže susedný nemecký Mníchov leží pomerne neďaleko od slovenských hraníc (cca 500 km), nachádza sa rovnako vo vlhkom kontinentálnom podnebí. Počasie v Mníchove je do istej miery ovplyvnené pohorým Alpy a vyššou nadmorskou výškou – viac dažďov a snehu, v porovnaní s inými oblasťami v Nemecku. Najteplejšími mesiacmi sú júl a august, naopak najchladneší je január.

Pamiatky v Mníchove

Mníchov má rozlohu 310 km² a žije v ňom vyše milióna obyvateľov. Ide o tretie najväčšie nemecké mesto a delí sa na 25 obvodov. Mesto sa nachádza na rieke Isar v podhorí Álp. Medzi miesta, ktoré musíte v Mníchove navštíviť rozhodne patria:

 • Alter Hof alebo Starý dvor, ktorý je pozostatkom po pôvodnom vojvodskom hrade.
 • Marienplatz alebo Mariánske námestie ležiace v strede historického centra Mníchova. Na námestí sa nachádza aj najstarší mariánsky stĺp v Európe. Ďalej na námestí leží aj radnica, zvonkohra a orloj.
 • Nymphenburg je považovaný za jeden z najkrajších európskych zámkov a leží iba niekoľko kilometrov od Mníchova.
 • Englischer Garten alebo Anglická záhrada je park, ktorý je jedným z najväčších mestských parkov na svete.
 • Múzeum BMW urobí radosť každému, kto miluje rýchle a kvalitné vozidlá.
 • Koncentračný tábor Dachau je miestom, ktoré by nemalo pri návšteve Mníchova zostať zabudnuté, pretože je od neho vzdialených necelých dvadsať kilometrov.
Zdroj foto: f11photo / Shutterstock.com

Mestská turistika je skvelým spôsobom ako poznávať nové miesta, učiť sa históriu krajín a dopriať si nové kulinárske špeciality. Objavovať múzeá, galérie, radnice, mestské parky, botanické záhrady či len tak si posedieť na námestí a nasávať kultúru mesta – to všetko je súčasťou mestskej turistiky, ktorá je dnes tak populárna.

Kultúra mesta Mníchov

Mníchov je mesto plné kultúrnych zážitkov. Snáď najväčšou udalosťou roka je ospevovaný Oktoberfest , ktorý je známy po celom svete. Okrem toho hlavného, ​​nemeckého piva, si tu môžete užiť skvelú hudbu a mnoho ďalších atrakcií.

Mníchov je obľúbeným miestom aj pre všetky nákupné maniačky, pretože sa tu nachádzajú veľké nákupné centrá ako Kaufingerstrasse či ulice, na ktorých si nakúpi každá žena, ako napríklad Leopoldstrasse alebo Gärtnerplatz Viertel.

V predvianočnom období si na svoje prídu milovníci vianočných trhov. Vianočné trhy v Mníchove majú neopísateľnú atmosféru, ktorú vám odporúčame zažiť. Máloktoré hlavné mesto dokáže vytvoriť tak príjemnú vianočnú atmosféru ako Mníchov. Preto neváhajte a nadchádzajúce vianoce si príďte vychutnať sladký punč na hlavné námestie v Mníchove – Marienplatz.

Oktoberfest

Pivári určite vedia, že v Mníchove sa každoročne koná populárny festival Oktoberfest, najslávnejší, ale zároveň aj najväčší pivný festival na svete. Tradične trvá viac ako dva týždne a končí prvú októbrovú nedeľu. Okrem stoviek litrov piva je na festivale skonzumované aj obrovské množstvo párkov a pečených kurčiat.

Mníchov a jeho miestne špeciality

Čo sa vám vybaví, ak sa povie Bavorsko? Pivo a klobásy? Áno, presne tieto dve veci by ste si nemali nechať ujsť. Miestnou špecialitou je biela klobása (weisswurst), ktorú si s obľubou dávajú miestni aj na raňajky. 

Ďalej sa na rebríčku mníchovských špecialít objavujú praclíky, ktoré vám poslúžia ako skvelá desiata počas dňa. Skvelou pochúťkou je tiež sekaná podávaná v žemli (leberkässemmel) a z nápojov musíme vyzdvihnúť mníchovské pivo.

Zdroj foto: rawf8 / Shutterstock.com

Keďže Mníchov je pomerne veľké mesto, nachádza sa v ňom hneď 6 pivovarov:

 • Augustiner,
 • Hacker-Pschorr,
 • Hofbräu,
 • Löwenbräu,
 • Paulaner,
 • Spaten-Franziskaner.

Ak ste milovník zlatistého moku, určite si z tejto pestrej ponuky pív vyberiete.

Mníchov je krásnym nemeckým mestom, ktoré rozhodne stojí za návštevu. Letecky ste v centre rýchlo a za 3 hodiny po odlete z Bratislavy sa už môžete kochať prechádzkami historickým centrom, odpočívať v obrovskom mestskom parku alebo zájsť do miestnej krčmy na klobásu a pohár miestneho piva.

Zdroj: theculturetrip.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.