Turistický sprievodca Benátkami: Ubytovanie, doprava, počasie, pamiatky a iné zaujímavosti

Benátky sú nielen romantickou destináciou pre zamilovaných, ale aj skvelou lokalitou pre milovníkov umenia, talianskej kuchyne a vášnivých fotografov. Čo môžete v Benátkach zažiť? Vydajte sa do tohto malebného talianskeho mesta, ktoré leží doslova na vode a po ktorom nejazdia žiadne autá, bicykle ani kolobežky. 

Ako sa dostať do Benátok 

Premýšľate nad návštevou talianskych Benátok? Najrýchlejším a najpohodlnejším spôsobom prepravy je samozrejme tá letecká. Zo Slovenska nepremávajú do Benátok žiadne priame letecké linky, môžete však využiť neďaleké medzinárodné letiská u našich susedov – Praha, Budapešť alebo Viedeň. 

Benátsky majú na druhej strane až dve letiská, a to bližšie situované letisko Marco Polo a letisko Treviso. Ceny leteniek sa pohybujú orientačne v rozmedzí od 50 do 100 EUR, dokážete však nájsť aj oveľa lacnejšie varianty. V období konania slávneho benátskeho karnevalu (každý rok vo februári) a v hlavnej letnej sezóne, sa ceny leteniek zvyšujú. Pokiaľ vás účasť na slávnom karnevale neláka, preferujte návštevu od apríla do júna.

Do Benátok sa dostanete aj vlakom alebo autobusom, musíte však počítať s tým, že cesta vám zaberie približne 8 – 12 hodín. 

Pri ceste vlakom sa nevyhnete prestupnej stanici vo Viedni a odtiaľ sa už dostanete priamo na jednu z benátskych staníc, tj. Venezia-Santa Lucia alebo stanicu Venezia-Mestre. 

Ak sa rozhodnete pre autobus, môžete ísť aj priamou linkou z Bratislavy (spoločnosť FlixBus), pričom cena je približne 70 – 80 EUR. Prípadne môžete autobusom vyštartovať aj z Prahy, Brna alebo Viedne (spoločnosť RegioJet). 

Zdroj foto: Neirfy / Shutterstock.com

Ubytovanie v Benátkach 

Ceny ubytovania v Benátkach, či už v útulných súkromných apartmánoch alebo v hoteli, sú viac-menej podobné. Výška sumy, ktorú ubytovanie zaň zaplatíte sa odvíja od požadovaného komfortu, tj. služieb (parkovanie, raňajky)  a vzdialenosti od centra, teda od Piazza San Marco. 

Mnoho hotelov berie do úvahy aj sezónnosť – vysokému dopytu zodpovedajú aj úmerne vysoké ceny. Najvyššie sumy za ubytovanie preto zaplatíte v období júl – august (letná sezóna) a v čase slávneho benátskeho karnevalu, ktorý sa každoročne koná vo februári. Oficiálna turistická sezóna však v Benátkach trvá omnoho dlhšie, teda od polovice marca do polovice novembra. Mimo týchto mesiacov niektoré hotely svoje ceny znížia, mnohé však úplne zatvoria. 

Rozhodne si nenechávajte rezerváciu ubytovania na poslednú chvíľu. Z ubytovacích platforiem odporúčame Booking alebo AirBnB, kde nájdete aj lokálne ubytovanie (apartmány).

Ak chcete ušetriť nejaké drobné, vyhnite sa najviac navštevovaným štvrtiam v strede mesta – San Marco a Rialto. Zvoľte radšej okrajové štvrte, napr. Dorsoduro alebo Cannaregio kde sú ceny nižšie a pešia vzdialenosť do centra je prijateľná. 

  • Tipy na ubytovanie v CannaregioBW Premier Collection CHC Continental, Hotel Belle Epoque, Locanda Ca’ Lucrezia.
  • Tipy na ubytovanie v DorsoduroPensione Accademia – Villa Maravege, Hotel La Calcina, Avogaria 5 Rooms.
Zdroj foto: RossHelen / Shutterstock.com

Doprava a parkovanie

Ak sa ocitnete v Benátkach, stretnete sa hlavne s dvoma druhmi presúvania sa z miesta A na miesto B – pešo alebo po vode. 

Na autá zabudnite. Všetky končia svoju jazdu už na pevnine, v neďalekom mestečku Mestre alebo v jednej z garáží na Piazzele Roma – Garage San Marco a Piazzale Roma Car Park. Ďalej sa totiž autom nedostanete. Majte na pamäti, že parkovanie je potrebné rezervovať vopred, kapacity sú obmedzené. Za garáž zaplatíte okolo 20 – 30 EUR na deň, zatiaľ čo ceny parkovania na pevnine sú o poznanie lacnejšie (viac ako o polovicu). Musíte však počítať s nutnosťou následnej prepravy do mesta verejnou dopravou (autobus alebo vlak). 

Po Benátkach sa dá pohodlne pohybovať pešo. Je to najlepšia možnosť, ako objavovať romantické úzke uličky, prechádzať sa po typických benátskych mostoch a odškrtávať si pamiatky z turistického itineráru. 

Ak sa však chcete vyhnúť davu turistov, prepraviť sa rýchlejšie a zároveň si užiť mesto z inej perspektívy, môžete využiť miestnu vodnú MHD, tzv. Vaporetto. Orientačná cena jednosmerného lístka je cca 8 EUR. Túto možnosť odporúčame využiť aj v prípade, ak túžite po návšteve neďalekých pôvabných ostrovov Muráno a Buráno.

Canal Grande križujú aj loďky podobné gondolám, tzv. Traghetto, na ktorých sa stojí. Tie vás cezeň prevezú za výhodnú cenu, 2 EUR/osoba. 

Do úvahy pripadajú aj vodné taxíky, ktorých cena je však už značne vyššia. Jedna jazda stojí cca 80 EUR. Pre autentický zážitok môžete vyskúšať jazdu na tradičnej gondole. Cena sa neuvádza na osobu, ale za jednu gondolu. Pokiaľ teda zostavíte skupinku maximálne 6 ľudí, môžete sa na jazdu zložiť a ušetriť. Polhodina na gondole vychádza cca 80 EUR, pričom vo večerných hodinách sa cena zvyšuje. 

Zdroj foto: Yasonya / Shutterstock.com

Pamiatky v Benátkach

Čo vidieť v Benátkach? Tieto miesta by ste nemali nechať bez povšimnutia. 

  • Námestie sv. Marka je miestom, na ktorom sa nachádza hneď niekoľko významných pamiatok Benátok (Bazilika sv. Marka, Campanile, Dogeov palác a iné). Ujsť by ste si nemali nechať ani jednu z nich.
  • Canal Grande je hlavnou dopravnou tepnou Benátok, ktorá má dĺžku viac ako 4km. 
  • Arsenale di Venezia alebo Benátske  lodenice. Ak milujete lode a všetko s nimi spojené, určite do lodenice zavítajte.
  • Bazilika Santa Maria Gloriosa dei Frari je jedným z architektonických a umeleckých benátskych skvostov. Nachádza sa tu aj známy renesančný obraz Madonna s dieťaťom.
  • Bazilika Santa Maria della Salute bola postavená na oslavu skončenia epidémie, moru. Jej kupola viditeľná z každej časti mesta sa stala ikonou Benátok.

Mosty v Benátkach

Viete, prečo sa neodporúča cestovať do Benátok s kufrom na kolieskach? Pretože mesto leží doslova na vode, nachádza sa v ňom neuveriteľne vysoký počet mostov. A to posledné, čo by ste chceli s piatimi a viac kilovým kufrom robiť, je neustále ho nosiť hore a dole schodmi. Benátske mosty sú totiž typické tým, že sa na nich väčšinou nachádzajú schody. Myslite na to pred tým, než sa budete baliť. A aké mosty nesmiete nechať  bez povšimnutia?

  • Most vzdychov (Ponte dei Sospiri). Jeho názov nie je odvodený od vzdychov, ktoré vydávajú milenci, ale od vzdychov, ktoré vydávali väzni. Predtým sa totiž v blízkosti tohto najslávnejšieho benátskeho mosta nachádzalo väzenie.
  • Ponte di Rialto je najstarším mostom v Benátkach a vedie cez Canal Grande. Je pomerne široký a nachádza sa na ňom veľa obchodíkov so suvenírmi. Ak chcete z Benátok doviezť nejaké suveníry svojim blízkym, nakúpte ich na tomto mieste.
  • Ponte delle Tette ide o most, na ktorom mohli prostitútky legálne lákať svojich zákazníkov „hore bez“. Vďaka tejto zaujímavej “histórií” je jedným z najvyhľadávanejších mostov.
Zdroj foto: Kert / Shutterstock.com

Počasie v Benátkach

Priemerné teploty sa počas roka pohybujú v rozmedzí od 1 do 28 °C, málo kedy klesajú pod nulu či prekračujú 30°C. Po celý rok je viac menej polooblačno. Na poznávací zájazd sú ideálne mesiace apríl a máj, kedy sa teploty pohybujú v priemere na príjemných 22°C.

Ak chcete navštíviť Benátky v letných mesiacoch, pripravte sa na pomerne teplé, avšak vlhké dni. Hlavne v júni očakávajte veľa zrážok (priemer 8,6 dňa). Najteplejším mesiacom s najvyšším počtom slnečných hodín je júl. Ak vyhľadáva kúpanie na pláži, more je najteplejšie v auguste (priemerná teplota vody 26 °C). 

Čo ochutnať v Benátkach

Keďže sa Benátky nachádzajú v Taliansku, pri tipoch na jedlá, ktoré musíte ochutnať, nevynecháme zmienku o pizze a cestovinách. Tie totiž k Taliansku jednoznačne patria.

Čierne špagety 

Z cestovín musíme rozhodne vyzdvihnúť spaghetti al nero di seppia čiže čierne špagety. K svojej typickej čiernej farbe prídu jednoducho – s pomocou sépiového farbiva. Pokiaľ ste doteraz sépiové špagety neochutnali, nemali by ste si túto pochúťku nechať v Benátkach ujsť.

Frittelle a káva

Milujete sladké a neviete si bez neho predstaviť život? V prípade, že sa do Benátok vydáte v dobe karnevalu, určite si nenechajte ujsť frittelle. Jedná sa o sladké vyprážané šišky, ktoré sú plnené smotanou alebo kandizovaným pomarančom a hrozienkami.

So šálkou fantastickej talianskej kávy v jednej a s fritetelle v druhej ruke si doprajte božský zážitok. Vedeli ste, že v Benátkach sa nachádza aj najstaršia kaviareň na svete? Ide o noblesnú prevádzku Caffé Florian na námestí sv. Marka, ktorá ponúka kávu a drobné občerstvenie už od roku 1720. 

Morské plody v cestíčku

Ďalšou skvelou špecialitou s morskými plodmi je takzvané “fritto misto”. Vo svojej podstate je fritto misto čokoľvek, čo je obalené v cestíčku a osmažené. Benátskou špecialitou sú obalené a následne smažené morské plody.

Cicchetti

Pre obyvateľov Benátok nie je nič neobvyklé zájsť podvečer do jedného z miestnych podnikov, vo všeobecnosti nazývaných Bàcari. Ide o malé útulnú vinárne, kde si môžete objednať pohárik dobrého vína či iný aperitív a k tomu typické jednohubky “cicchetti”. Sú to mini chuťovky (bagetky) z lokálnych surovín. Dostať ich môžete napríklad s mozzarellou, prosciuttom alebo morskými plodmi. 

Ak máte záujem vyskúšať miestne víno z neďalekých viníc, objednajte si tzv. “ombra”.  Je pravdepodobné, že bude mať i prijateľnejšie cenu, ako klasické bicchierre di vino. Odporúčame zájsť do Cantina Vecia Carbonera, El Sbarlefo alebo La Cantina.

Zdroj foto: Boris Stroujko / Shuttersrtock.com

Zaujímavosti o Benátkach

  • Benátky sa v skutočnosti skladajú až zo 118 menších či väčších ostrovov, ktoré sú medzi sebou oddelené kanálmi a prepája ich viac ako 400 mostov.
  • Gondoly sú nepopierateľne symbolom Benátok a historickou tradíciou, avšak stať sa gondolierom, nie je len také jednoduché a celá príprava podlieha prísnym pravidlám. Ročne sú udelené približne len 4 nové gonfolierské licencie. Zároveň platí, že všetky “loďky” musia byť zvonku čierne.
  • Nachádza sa tu jedna z najužích uličiek na svete. Jej šírka je iba 53 centimetrov. 
  • Piazza San Marco sa pýši dvojicou charakteristickými stĺpov, ak ste však poverčivý, radšej pomedzi ne neprechádzajte. Kedysi išlo o miestne popravisko a údajne toto miesto prináša nešťastie.
  • Benátky pod vodou. Údaje naznačujú, že každoročne sa mesto potopí o 2 mm. Je teda možné, že o pár rokov budú najznámejšie pamiatky skutočne ohrozené.
  • Najočakávanejšou udalosťou prekvapivo nie je pre slávny benátsky karneval ale Regata Storica, udalosť, ktorá oslavuje tradičné veslárstvo. Skladá sa z historického sprievodu lodí a viacerých veslárskych pretekov. Koná sa vždy v septembri. 

Benátky sú krásne, malebné, romantické – a určite si ich zamilujete. Po celodennom chodení sa usaďte pri kanáli na miestnu špecialitu a iba nasávajte okolitý ruch.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.