Praha: Netradičné miesta, ktoré stoja za návštevu

Vybrali sme pre vás 6 netradičných miest, ktoré sa pri návšteve Prahy oplatí vidieť. Vďaka pražskému metru sa jednoducho dostanete takmer všade, kam potrebujete.

Knižnica Klementinum

Prvý tip je určený všetkým vášnivým čitateľom, ktorí nedajú knihu z ruky. Jedná sa o knižnicu v pražskom Klementíne, ktorá vyzerá ako z dávnych čias. Zároveň ide o jednu z najkrásnejších knižníc Európy. V jej priestoroch narazíte na police plné kníh, maľované stropy a vzácne literárne diela. A bez povšimnutia by ste rozhodne nemali prejsť ani okolo zbierky glóbusov, ktoré sú v knižnici umiestnené.

Tip: Za zmienku stojí aj unikátne umelecké dielo v Mestskej knižnici v Prahe na Mariánskom námesti – knižný tunel, resp. stĺp postavený z 8 000 tisíc kusov kníh. Nainštalované zrkadlo vo vnútri tunela vzbudzuje dojem nekonečne sa tiahnucej zbierky knižných diel.

Zdroj foto: Frederic Uhrweiller / Shutterstock.com

Žižkovská veža

Pražská Žižkovská veža je naozaj unikátna. Nie ani tak svojou výškou, ale skôr tým, čo je umiestnené po jej obvode. Napadá vás nejaké mesto, v ktorom by ste na televíznej veži mohli spozorovať obrie bábätká? David Černý vyrobil umelecké dielo nazvané „Miminka“, a táto inštalácia bola umiestnená práve na Žižkovskom vysielači. Jedná sa o desať sôch bábätiek, ktoré sú na veži umiestnené. Niektoré sú situované tak, že lezú smerom nahor, iné naopak smerom nadol.

Pražská Kampa

Netradičným kútom Prahy je aj Kampa. Vedeli ste, že ju prezývajú pražské Benátky? Kampa je vlastne ostrov, ktorý leží vedľa Malej Strany, od ktorej je oddelený kanálom Čertovka. Na území Kampy sa nachádza park a krásne domčeky, v ktorých bývali aj významné české osobnosti, napríklad: Josef Dobrovský, Ján Werich či Vladimír Holan. Zažite nezabudnuteľnú romantiku priamo v centre hlavného mesta. 

Zdroj foto: Adisa / Shutterstock.com

Faustov dom v Prahe

Ste milovníkom záhad, tajomstiev a fascinujú vás strašidelné príbehy? Potom musíte navštíviť Faustov dom. Ide o pôvodnú gotická stavba zo 14. storočia, ktorá má temnú povesť. O tom, čo sa v nej dialo kolujú medzi ľuďmi rôzne báchorky. 

Najznámejšou povesťou spojenou s týmto domom je legenda o Faustovi, ktorý svoju dušu upísal diablovi a po ktorom nesie stavba svoj názov.

Nájomníkmi Faustovho domu boli aj iné zaujímavé, tajomstvom opradené osobnosti. Napríklad alchymista Edward Kelly, gróf Ferdinand Antonín Mladota, ktorý v dome údajne vykonával celý rad pokusov alebo kaplán, ktorý mal pre zmenu záľubu v zbieraní predmetov, ktoré súviseli so smrťou. 

Faustov dom môžete vidieť aspoň zvonku, verejnosti totiž nie je prístupný. Po zotmení vám však v jeho blízkosti bude prechádzať mráz po chrbte. 

Lennonov múr

Lennonova stena, resp. Lennonov múr je známy hlavne turistom, ktorí si tu radi fotia selfies a na stenu pridávajú svoje vlastné nápisy a kresby. Múr sa nachádza na pražskej Kampe a vznikol na uctenie pamiatky Johna Lennona. 

Na stenu boli písané texty, obrázky aj odkazy, ktoré mali jedno spoločné – túžbu po slobode. V minulom režime však takéto vyjadrenia neboli žiaduce a múr bol niekoľkokrát pretretý. To ale ľuďom v ich umeleckom vyjadrení nebránilo a múr sa stále znova a znova halil do vrstiev farieb. 

Zdroj foto: pavel068 / Shutterstock.com

Naposledy bol múr pretretý na bielo v roku 2019. Nie na potlačenie názorov, ale na oslavy výročia 30 rokov od Zamatovej revolúcie. Na stenu bola následne nakreslená podobizeň Johna Lennona a Václava Havla.

Náplavka 

Kam zájsť cez víkend na brunch? Na pražskú Náplavku! Tá sa rozprestiera na Rašínovom nábreží a poskytuje krásny výhľad na Hradčany a bohaté kultúrne vyžitie. V roku 2019 došlo k otvoreniu zrekonštruovaných kobiek, ktoré sa pozdĺž nábrežia nachádza. Teraz sú v nich najrôznejšie bary, kaviarne aj obchody. Na pražskej Náplavke sa pravidelne konajú gastronomické aj kultúrne podujatia.

Ak nie ste v Prahe po prvý krát a klasické turistické miesta a atrakcie (Zoo Praha, Aquapalace Praha a pod.) ste už videli, alebo vás jednoducho nelákajú, môžete navštíviť niektorú z vyššie spomenutých lokalít. 

Zdroj: atlasobscura.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.