Kam na výlet na jeseň? Spoznajte krásy hôr Českej republiky

Kam na výlet na jeseň? Obdivovať môžete krásu hôr a prírody, ktorá sa práve na jeseň nádherne sfarbuje. Zbaľte batoh a vydajte sa spoznávať krajinu našich susedov. Kam dnes vyrazíte?

Česká republika je takmer zo všetkých strán chránená pohoriami. Ich krásu obdivujú po stáročia návštevníci z mnohých krajín, miestnym obyvateľom poskytujú malebný domov. Nie vždy boli podmienky na našich horách idylické, v súčasnej dobe ale patria medzi vyhľadávané destinácie nielen na zimnú dovolenku, a to práve vďaka skvelému turistickému zázemiu.

Keď prídete do hôr v zime, očakávate upravené zjazdovky, bežecké stopy a čo najpohodlnejšie ubytovanie. Večer možno nejakú tú zábavu a viac k spokojnosti nepotrebujete. Návštevníci mimo hlavnej sezóny hľadajú iné športové vyžitie a predovšetkým sa chcú zoznámiť s nádhernou prírodou českých hôr. Preto prinášame tipy, na čo sa zamerať v niektorých susedných pohoriach.

Krkonoše

Krkonoše sú českým najvyšším pohorím, tu sa tiež nachádza najvyššia česká hora – Sněžka. Je to jediné pohorie, ktoré má vysokohorský ráz. Nájdeme tu vysoké hrebene, hlboké údolia a úpätia, lesy, rybníčky i krásne rozkvitnuté lúky.

Navštíviť môžete vyhliadky, vodopády a mnoho iných prírodných pamiatok. Vďaka veľkému záujmu o toto miesto je infraštruktúra ponúkajúca moderné vyžitie na vysokej úrovni.

Výhľady v Krkonošiach.
Zdroj foto: Pyty / Shutterstock.com

Kam na výlety

Odporúčame navštíviť Sněžku, ktorá je dostupná pešo aj na bicykli, prípadne kabínkovou lanovkou z Pece pod Sněžkou. Špindlerov mlyn je ďalším východiskovým bodom pre výstup na Snežku, cesta z neho vedie nádherným údolím Bieleho Labe, na ktorého toku sa nachádza množstvo vodopádov.

Harrachov leží v údolí riečky Mumlavy pod Čertovou horou, na ktorú sa dostanete lanovkou za necelých 10 minút. Dolná stanica lanovky sa nachádza v susedstve prírodnej pamiatky Anenské údolie. Na začiatku jari na tejto lúke vykvitajú stovky šafranov bielokvetých. V blízkosti mesta nájdete hlavne známy 12 metrov vysoký Mumlavský vodopád.

Mohlo by Vás zaujímať: Najobľúbenejšie cyklotrasy v Českej republike

Šumava

Šumava lemuje južnú hranicu našej republiky, a to konkrétne na hraniciach s Rakúskom a Nemeckom. Nepatrí k vysokohorským pohoriam, ale má druhý najdlhší hrebeň, ktorý dosahuje dĺžku až 120 km. Najvyššou horou je Plechý, je to najvyššia hora Šumavy na českej strane. Pohorie Šumava je známe Boubínskym pralesom a ľadovcovými jazerami, ktoré vznikli v dobe ľadovej. Je to napríklad Čertovo jazero, Čierne jazero alebo Prášilské jazero.

Tipy na výlety

Na Šumave by ste mali rozhodne navštíviť prameň rieky Vltavy. Nájdete ho na úpätí Čiernej Hory. Za návštevu rozhodne stoja aj všetky tri spomínané jazerá, nádherná je aj turistická trasa z Kubovy Hute cez Basumské lúky, na Srní vrch, Boubínsky prales, na križovatku na Krížkach, cez Boubínske jazierko, Amortovku a cez Lom pred Soviou skalou do obce Zátoň.

Nádherná príroda sa rozprestiera aj neďaleko obce Prášily, okrem Prášilského jazera je to aj jazero Laka, vrch Poludník s rozhľadňou, na území obce nájdete súkromnú botanickú záhradu či Archeopark Prášily zameraný na život Keltov.

Hrubý Jeseník

Za všetky moravské pohoria spomeňme druhé najvyššie na území Českej republiky – Hrubý Jeseník. Toto nádherne členité pohorie so skalnými útvarmi a divokou prírodou tvorí chránenú krajinnú oblasť Jeseníky. Na jeho území sa nachádzajú mnohé rašeliniská, vďaka ktorým tu vznikli kúpeľné strediská (Karlova Studánka, Lipová, Veľké Losiny).

Oblasť je zaujímavá aj z geomorfologického hľadiska, na jej území nájdete ľadovcový kar Veľká kotlina, mrazový zrub (Petrove kamene) a početné kamenné more a zaujímavé mineralogické lokality (náleziská almandínu, krupinníka čiže mastenca, epidotu, krištáľu a dokonca aj zlata).

Turistika v oblasti Hrubého Jeseníka.
Zdroj foto: Serghei Vlasenco / Shutterstock.com

Kam na výlet

Za preskúmanie stojí naozaj celé pohorie pre svoju jedinečnú prírodu na mnohých miestach s unikátnou flórou. Napríklad Petrove kamene uchovávajú vzácne druhy machov a lišajníkov, vŕbu bylinnú či endemické druhy – zvonček jesenický a lipnicu jesenickú. Na západnej strane vrchu Petrovej kamene nájdete aj nádherný kaňon Bielej Opavy, rieky tu tvoria rad perejí a vodopádov, vrátane Veľkého vodopádu (7,9 m), ktorý je súčasťou 16,4 m vysokej kaskády v dĺžke 40 metrov.

Pokiaľ milujete prírodu a radi objavujete nové prírodné úkazy, určite nevynechajte ani 9 najkrajších vodopádov v Českej republike, ktoré sa oplatí vidieť.

Zdroj: visitczechrepublic.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.