Najkrajšie miesta v Českom Švajčiarsku. Tieto sa opratí navštíviť!

Jeden z najlepších tipov na dovolenku v Česku je rozhodne České Švajčiarsko. Ktoré miesta patria k tým najkrajším?

České Švajčiarsko patrí k štyrom národným parkom Českej republiky. Nachádza sa medzi obcami Hrensko, Chřibská a Brtníky, v dečínskom okrese. Tento nádherný kus krajiny sa zapísal medzi národné parky hlavne vďaka neopakovateľným pieskovcovým stenám, vežiam, roklinám i bránam v roku 2000. Odvtedy sa zvýšil aj počet návštevníkov tejto oblasti.

Ikona Českého Švajčiarska – Pravčická brána

Pokiaľ si vybavíte České Švajčiarsko, iste si ako prvé spomeniete na Pravčickú bránu. Tá, rovnako ako všetky ostatné pieskovcové útvary, vznikla eróziou morských sedimentov, ktoré sa na povrch dostali alpínskym vrásnením v období štvrtohôr.

  • Pravčická brána je úplným symbolom celého národného parku, jedná sa totiž o najväčšiu skalnú bránu celej Európy.
  • Ak sa vydáte k Pravčickej bráne, čaká vás kúzelná prechádzka lesom medzi skalami s mnohými lavičkami a odpočívadlami.
  • Na konci nájdete samotnú Pravickú bránu a jej okolie s famóznymi vyhliadkami.
  • Vedľa tiež nájdete kaštieľ Sokolie hniezdo.

Nádherné prechádzky lesom

Les a pobyt v prírode je rozhodne hlavnou aktivitou celej dovolenky v Českom Švajčiarsku. Tento národný park je totiž tvorený lesmi z 97 percent. Najviac v lesoch uvidíte smrek, hneď za ním sa najčastejšie stretnete s bukom. V lesoch nájdete stovky druhov machov a lišajníkov, naraziť dokonca môžete aj na mačku divokú alebo losa európskeho.

Dokonalá Máriina výhliadka

Na jednej z pieskovcových skál sa týči veľmi obľúbená Máriina výhliadka. K tej dôjdete kúzelnou prechádzkou hore do kopca, koniec prechádzky je o trochu náročnejší. S kočíkom sa na úplný vrchol vyhliadky nedostanete, pretože vás čakajú príkre schody alebo dokonca rebríky zakotvené v skale.

Odmenou vám však bude romantický altánok s tou najúchvatnejšou vyhliadkou do krajiny národného parku. Altánok bol na začiatku roka 2021 otvorený verejnosti po dlhšej rekonštrukcii, a tak si navyše môžete užiť novo opravený objekt.

Mariina vyhliadka v Českom Švajčiarsku.
Zdroj foto: zgphotography / stock.adobe.com

Skalný hrad Šaunštejn

Pri dovolenke v Českom Švajčiarsku by vám nemal uniknúť ani skalný hrad Šaunštejn, venujte mu preto jeden deň vašej dovolenky a užite si krásnu prechádzku lesom aj božský výhľad z vrcholkov skál. Tento skalný hrad bol postavený na pieskovcovom útese na konci 14. storočia a je len kilometer od obce Vysoká Lípa. Verejnosti je voľne prístupný, hrad pripomína typické lúpežnícke sídlo z rozprávok. V skalách nechýbajú zaujímavé konštrukčné prvky alebo vytesané priestory.

Hrensko a tiesňavy

Ak si budete chcieť oddýchnuť od výstupov na vrcholky skál, stačí zísť dole do Hrenska. Tam vás ohromí romantická prechádzka okolo tiesňavy, čo vás dovedie až k prístavisku malých lodičiek. Po zaplatení vstupného na loďku si môžete vychutnať nádhernú plavbu so zaujímavým výkladom. Uvidíte nielen fenomenálnu modrú farbu vo vode, ale aj mohutné skaly vztýčené nad riekou.

Tiesňavy sú celkom dve – Edmundova a Divoká. Obe si môžete pohodlne prejsť na lodičke so sprievodcom tam aj späť. Vďaka tomu si užijete pohodový deň, pri ktorom budete mať krásny zážitok a zároveň si oddýchnete od náročnejších túr okolo skál. V Hrensku si navyše môžete vychutnať aj niečo dobré v miestnych kaviarňach či reštauráciách.

Rozhľadňa Ruženka

Medzi ďalšie nenáročné, avšak očarujúce turistické ciele, patrí rozhľadňa Ruženka. Pomalou chôdzou sa k nej dostanete od parkoviska tou najkratšou cestou za necelých pätnásť minút. Na vrchole nájdete zaujímavú modernú stavbu rozhľadne Ruženka. Tá mnohým pripomína medúzu alebo dokonca mimozemšťana. Miesto je vhodné aj pre malé deti, rozhľadňa sa im bude istotne páčiť.

Skala s hádankou pre deti

Jedna z najobľúbenejších skál v českom Švajčiarsku, najmä pre rodiny s malými deťmi, je rozhodne Trpasličia skala. Táto zaujímavá skala sa nachádza hneď pri ceste, a tak jednoducho zastavíte na blízkom odpočívadle a dôjdete pár krokov ku skale. Nenáročný výstup do stredne príkrej stráne vám po pár krokoch ukáže cestu skalou. Medzi skalami nájdete malé cestičky, schody a rebríky, po ktorých môžete vyliezť až na samotný vrchol skál.

To ale nie je všetko, čo na Trpasličej skale nájdete. Je tu totiž vytesaná Snehulienka a sedem trpaslíkov. Všetky obrázky sú nádherne tesané aj maľované, a tak nie je tak ťažké ich objaviť. O maľbu aj vytesanie postáv sa postaral umelec Ernest Wahr v roku 1833. Túto prechádzku môžete spojiť so zábavnou hrou, kedy je nutné objaviť v skale všetkých trpaslíkov i Snehulienka.

Či už vyberiete akýkoľvek turistický cieľ na vašej dovolenke, určite si obľúbite České Švajčiarsko pre jeho pôvab hneď v prvý deň. Nadchne vás nádherná príroda aj kúzelné výhľady do krajiny.


Ďalšie zaujímavé články o cestovaní

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.