Ako vyrobiť kompostér a čo kompostovať?

Komposter stojí za úspechom mnohých záhradníkov. Všetok „odpad“ môžete premeniť na kompost bohatý na živiny. Stačí si len vyrobiť domáci komposter. A čo patrí do kompostu?

Kedy kompostovať

Všeobecne sa odporúča kompostovať v teplých mesiacoch, kedy sa darí aeróbnym organizmom, ako sú huby a baktérie, ktoré rozkladajú organický odpad. Svoj komposter tak môžete začať vyrábať už na jar. Cez zimu sa proces kompostovania prirodzene zastaví, ale na jar sa zase samovoľne obnoví.

Ako vyrobiť komposter

Ako prvé sa musíte rozhodnúť, do čoho budete kompostovať – to závisí od veľkosti vašej záhrady, avšak minimálny objem kompostera by mal byť 1 meter kubický. Najjednoduchšie je vyrobiť si komposter z paliet. Umiestnený by mal byť ideálne pod stromom v tieni.

  1. Palety môžete stĺcť alebo zvŕtať dohromady, aby tvorili bedňu bez veka. Na rohy odporúčame použiť veľké skrutky, aby komposter držal pevne pohromade.
  2. Do pripravenej konštrukcie nasypte záhradný odpad a začnite kompostovať.
  3. Pokiaľ vám nebude kompostér stačiť, môžete k nemu jednoducho pribiť zboku ďalšie palety a jeho objem tým zväčšiť.
Záhradný komposter s fúrikom, ktorý je plný bioodpadu.
Zdroj foto: JurateBuiviene / Shutterstock.com

Čo kompostovať?

Kompostujte iba rastlinný odpad, teda zmes organického odpadu, ako sú sú napríklad šupky od banánu, šupky z jabĺk, ale aj ostatného ovocia a zeleniny, pokosená tráva a ďalšie. Vyhnite sa zvyškom mäsa, kostí, mliečnych výrobkov a ďalších – tie môžu obsahovať škodlivé baktérie.

Tipy na kompostovanie

Pokiaľ budete svoj kompostér pravidelne udržiavať, proces kompostovania sa môže zrýchliť – to znamená, že budete kompost pravidelne prehadzovať, aby sa vetral.

Hotový kompost poznáte podľa toho, že vyzerá ako tmavá pôda. Takto dozretý kompost môžete používať na skvalitnenie pôdy pre vaše rastliny, zeleninu a ďalšie, ktorým tak dodá množstvo dôležitých živín, ktoré pre svoj rast potrebujú.

Zdroj: bhg.com


Ďalšie články o záhrade, ktoré by sa vám mohli páčiť

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.