Henna – prírodné farbivo na vlasy, obočie či tetovanie
Henna je rastlina, ktorá rastie hlavne v Egypte a Indii – ide o ker, ktorý na našej planéte existuje už dlhé stáročia. Má podlhovasté listy, ktoré sa zbierajú, sušia a následne sa drvia. Tým vznikne prášok, teda prírodné farbivo, ktoré poznáme ako hennu.
Táto farba sa využíva nielen na farbenie vlasov či obočia, ale aj na zdobenie kože. Práve v letných mesiacoch býva dočasné henna tetovanie veľmi vítané. Aké výhody má henna oproti chemickým farbám a aké pravidlá platia pri jej používaní?
Dočasné henna tetovanie
Možno to sami poznáte z dovoleniek pri mori. Obvykle sa snáď na každom kroku objaví niekto, kto vám vykúzli dočasné tetovanie práve hennou. Vytvoriť si túto dočasnú ozdobu tela ale môžete aj sami doma. Kde kúpiť hennu na tetovanie?
Táto prírodná farba na kožu sa bežne predáva v drogériách vo forme unikátneho nanášacieho pera.
Koľko vydrží tetovanie henou?
Tetovanie vydrží obvykle dva týždne, farba na koži postupne bledne, až sa stratí úplne.
Akú farbu má henna?
Pozor však na to, akú farbu henna má. Pokiaľ si nechávate od niekoho na ulici tetovanie urobiť a farba je čierna, nemôžete si byť istí, či ide skutočne o čisto prírodnú farbu. Henna totiž sama o sebe tvorí červenkasté odtiene, pokiaľ chcete dosiahnuť iný odtieň, musia sa k nej pridať iné farbivá. Tie by mali ale samozrejme byť prírodného pôvodu.
Výhody tetovania hennou sú potom zrejmé – nemusíte sa vystavovať bolesti, vyhnete sa ihlám, a navyše tetovanie zmizne, takže sa môžete nechať ozdobiť zakaždým niečím iným. Tiež nemusíte ľutovať, keď si necháte na koži nakresliť niečo, čo sa vám neskôr páčiť nebude. Skrátka to nie je žiadny zásadný zásah a nebolí to.
Mohlo by Vás zaujímať: Ako si urobiť gélové nechty doma? Tipy pre začiatočníkov.
Henna na vlasy
Okrem tetovania sa henna využíva aj na farbenie vlasov. Je jasné, že ide o šetrnejší spôsob farbenia vlasov, ako keď používame chemické farby, ale pozor! Henna sa dá použiť len na prírodné vlasy, nemožno ju použiť na už zafarbené vlasy chemickými farbami. Pokiaľ chcete prejsť na prírodné farbenie vlasov a už máte vlasy farbené klasickými farbami, budete musieť dlho čakať, kým farba odrastie a vy sa vrátite na svoju prírodnú farbu.
Až potom je možné hennu začať používať. V opačnom prípade, teda pri prechode z henny na chemické farby, to tiež nie je ľahké. Vlas nereaguje dobre na tieto zmeny a hrozí, že sa farba neujme alebo sa vytvorí úplne iný tón. Aj tam je teda nutné nejaký čas čakať.
Výhody farbenia vlasov hennou sú ale zrejmé:
- vlasy toľko netrpia,
- henna dodáva vlasom lesk,
- regeneruje a posilňuje ich.
Koľko vydrží zafarbenie vlasov hennou?
Vymýva sa postupne, vydrží teda zhruba ako farbiace šampóny, opakovanie farbenia je možné podľa toho, ako vlasy odrastajú, teda už po niekoľkých týždňoch.
Prečítajte si tiež: Letné účesy nielek k vode. Aké sú aktuálne trendy?
U henny ale nepočítajte s tým, že si budete môcť vyberať z viacerých farebných odtieňov. Henna vlasy zafarbí veľmi šetrne – nie je teda možné napríklad vlasy odfarbovať o niekoľko odtieňov. Samotná henna vlasy zafarbí do medených alebo červenkastých tónov, s prídavkom iných prírodných farbív a bylín ale vlasy zafarbia aj načierno alebo dohneda.
Použiť ju možno aj na farbenie obočia. Henna zafarbí nielen chĺpky, ale aj pokožku pod nimi, čo vytvára efekt tetovania a vydrží až niekoľko týždňov. Môže to byť však nežiaduce, ak chcete dosiahnuť prirodzenejší vzhľad obočia.
Bezfarebná henna
Bezfarebná henna alebo správnejšie Cassia Obovata je prírodný produkt, ktorý sa často používa na starostlivosť o vlasy. Cassia obsahuje množstvo výživných látok, ktoré prenikajú hlboko do vlasového vlákna, posilnia korienky a vyživia končeky. Vlasy tak získajú lesk. Ako názov napovedá, vlasy nefarbí intenzívne, ale jemne tónuje svetlé a šedivé vlasy do prírodného, zlatavého odtieňa.
Komentáre sú vypnuté.