Podkažná tuková hrčka (Lipóm) – ako sa ho zbaviť?

Pri sprchovaní, obliekaní alebo inej činnosti na tele nájdete malú hrčku a prirodzene vás to vydesí. O čo ide? Veľa ľudí začne ihneď premýšľať o nádore a v hlave sa roztáča kolotoč čiernych myšlienok. Najistejšie je navštíviť lekára, ktorý urobí všetky potrebné vyšetrenia. Nemusíte mať však strach, nie vždy to musí byť ten najhorší scenár. Často ide o takzvaný Lipóm. Čo je to, aké sú príčiny vzniku a ako ho odstrániť?

Čo je to lipóm?

Slovíčkom Lipóm sa označuje nezhubný nádor. Ide o pomaly rastúcu tukovú hrčku – tá býva neškodná a vzniká z vrstvy podkožného tukového tkaniva. Hovorí sa mu aj tukový nádor. Býva spravidla nebolestivý a vyzerá ako mäkký výbežok alebo hrčka na tele. Pri dotyku sa môže pohybovať a neexistuje typické miesto, kde sa objavuje. Môže to byť takmer kdekoľvek, dokonca aj v blízkosti vnútorných orgánov.

Prečo lipóm vzniká?

Príčina nie je úplne jasná a nemožno teda s určitosťou povedať, prečo vznikajú. Samozrejme na vznik lipómov má vplyv genetická predispozícia. Často tukové hrčky vznikajú aj v dôsledku tupého poranenia či úrazu. Sama o sebe táto hrčka nie je nijako nebezpečná. Keď sa však v tele zapáli alebo sa rýchlo zväčšuje a na dotyk bolí, je lepšie vyhľadať lekára a pristúpiť k jej odstráneniu. Ak sa objavia tukové hrčky u vnútorných orgánov, prejavujú sa rôznymi spôsobmi.

Je nutná návšteva lekára?

V každom prípade áno. Akúkoľvek nezrovnalosť na tele a v tomto prípade hrčku by mal vidieť lekár, ideálne praktický alebo kožný. Lekár vykoná vyšetrenie, prípadne aj biopsiu alebo mikroskopické vyšetrenie a zistí sa, či sa jedná o lipóm.

Odporúčame: Ako často absolvovať jednotlivé preventívne prehliadky?

ako sa zbaviť lipómu
Zdroj foto: komokvm / Adobestock.com

Ako sa zbaviť lipómu?

Pokiaľ tukové hrčky nerastú a nebolia, potom nepredstavujú takmer žiadne riziko a väčšinou nie je nutné ich odstraňovať. Často ich však ľudia chcú odstrániť z estetických dôvodov. Keď však lipóm vadí pri pohybe, utláča okolité nervy alebo sa zapáli, je potrebné ho odstrániť. To prebieha chirurgicky – zväčša ide o ambulantné odstránenie pod lokálnou anestéziou.

Lekár môže predpísať aj steroidné injekcie, ktoré môžu pomôcť zmenšiť lipóm. Táto metóda však nemusí úplne odstrániť nádor a je viac vhodná pre menšie lipómy.

Prečítajte si tiež: Ako sa zbaviť vší vo vlasoch.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.