Sadenie ovocných stromčekov a drevín na jeseň

Ani sme sa nenazdali, a je tu jeseň. Aj keď je počasie chladnejšie, je začiatok novembra najlepší čas na sadenie ovocných stromov a drevín. Výhodou tohto obdobia je, že sa dobre uchytia. Využite nasledujúce tipy na sadenie ovocných stromčekov.

Dôležité je pekné počasie, aby rastliny mohli zakoreniť. Teraz sa pozrieme, ako na to.

Aké ovocné dreviny poznáme?

Ono sa povie ovocná drevina, ale ako si vybrať z toho veľkého množstva? Pokiaľ disponujete veľkou záhradou, až taký problém to zase nebude.

Druhy drevín:

 • jadroviny, kôstkoviny,
 • drobné ovocie.

Keďže je jeseň obdobím drevín, tak sa do toho môžete smelo pustiť, než udrú prvé mrazy. Hlavne pre ovocné stromy je to teraz ideálne.

Aké stromy vysádzať na jeseň?

Teraz je najvhodnejší čas na sadenie ovocných stromčekov na jeseň. Toto sú najčastejšie druhy ovocných stromčekov:

 • jablone,
 • hrušky,
 • slivky,
 • čerešne,
 • višne.

Aké ovocné kríky sadiť na jeseň?

 • maliny,
 • černice,
 • egreše,
 • ríbezle.

Ktoré ovocné stromčeky a kríky nesadiť na jeseň?

Okrem broskyne sa nehodí sadiť ani marhuľa. Naozaj je lepšie tieto druhy nechať na jar. Tieto dreviny totiž plytko korenia a sú náchylné na to, aby ich poškodil, ba až zničil mráz. Zásadné je, aby mala takáto drevina to správne miesto, a to kvalitnú pôdu, slnko a vlahu.

Sadenie stromu na jeseň.
Zdroj foto: G-Stock Studio / Shutterstock.com

Na čo nezabudnúť pred sadením do pôdy na jeseň?

Je jedno o aký druh sa jedná, či ide o sadenie jabloní na jeseň alebo iných stromov. Na začiatok treba namočiť ich korene na deň do vody. To preto, aby sa tak odplavili nečistoty. Hovoríme pochopiteľne už o odrastenejších drevinách, ktoré sa kupujú v záhradníctve. Neodporúča sa zasadiť priamo napríklad kôstku z broskyne. Áno, môže vyrásť za tri roky štíhly prút, ale mohlo by sa stať, že plod z neho nebude vôbec dobrý. Naozaj je lepšie zaobstarať si už odrastenejšiu drevinu v obchode na to určenom.

Tým, že sa teda namočia, tak aj lepšie zakorenia. Dá sa povedať, že sa môže zasadiť akákoľvek drevina, snáď okrem broskyne. Tá je veľmi chúlostivá, preto je lepšie nechať ju na jar. To je druhé obdobie, v ktorom je vhodné sadiť rôzne stromy.

Zvoľte vhodnú veľkosť stromčeka do záhrady

Tri zásadné veci, pričom každá drevina potrebuje niečo iné. Ešte pri nákupe by ste sa mali dôkladne vypýtať na informáciu, aký bude stromček vysoký a aký široký. Nezáleží totiž na tom, aký malý je stromček pri nákupe. Musí sa ďalej prihliadnuť na tvar stromu. Do menších záhrad sa hodia zákrsky, ovocné steny a štvrťkmene. Vyššie ovocné dreviny sú pre veľké plochy.

Ako na výsadbu stromčekov na jeseň

Postup krok za krokom na výsadbu ovocných stromčekov.

 1. Vykopte jamu a dno do zhruba polovice naplníte zeminou zmiešanou s kompostom.
 2. Na navrstvenú zeminu sa postaví stromček čo najbližšie ku kolu a rovnomerne sa rozložia korene.
 3. Za občasného potriasania stromčekom zasypávajte korene zeminou.
 4. Keď je zaplnená polovica jamy, stromček sa jemne prišliapne a postupne sa pridáva zemina.

Okolo kmienka by sa zo spodu mala nahrnúť zemina do výšky asi 30 cm. Je to ochrana pre vlahu. Nazýva sa to aj očkovanie pre stromy.

Výdatná zálievka stromov a niektoré chyby

Na dostatočné zaliatie sa nesmie zabudnúť hneď, ako sa prvýkrát niečo nové zasadí. To je základné pravidlo. Je dobré priviazať stromček ku kolu, aby mal oporu. Nemal by vyzerať, ako keď visí. Za veľkú chybu sa považuje, keď niekto vysadí stromček do jamy, kde predtým rástol iný strom. Pôda na takom mieste býva obvykle zničená a vyčerpaná, tým pádom veľmi nevhodná.

Zalievať by sa malo až do mrazu, a to pravidelne. Každý zasadený ovocný strom má zvýšené nároky na zalievanie. Pretože je okolo neho obvykle trávnik, ktorý podporuje vyparovanie vody, sa to musí robiť veľmi často. Ak je pôda tvrdá a zatrávnená, nedokáže dobre zachytiť dažďovú vodu. Pôda okolo stromčekov by sa tiež mala kypriť a zbavovať buriny. Ešte, než začnete vôbec vysádzať, hlavne si ujasnite, aký veľký máte priestor a na čo stačíte. Starostlivosť o záhradu je veľmi dôležitá.

TIP: Sadenie cesnaku na jeseň

Teraz je čas si len vybrať z toho veľkého množstva druhov stromčekov, ktoré môžete sadiť na jeseň. Čo hovoríte – ovocie zo stromu, či z kríka?

Zdroj: gardeningknowhow.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.