Vistéria – ako na pestovanie tejto popínavej dreviny

Vistéria so so svojimi modrými alebo fialovými kvetmi vytvára neodolateľné prírodné girlandy, ktoré budú pastvou pre oči. Vaša záhrada bude s touto drevinou nádherným a kúzelným miestom, ktoré ohromí každý deň nielen vás, ale aj vašich susedov či návštevy. Ako túto úžasnú rastlinu pestovať?

Možno si vybavíte krásne fotografie z japonských parkov. Tam totiž kvitnú vistérie vo veľkom počte a celý svet sa na ne chodí pozerať, podobne ako na preslávené romantické sakury. Vistérie vyzerajú nádherne na stenách či oblúkoch, kde sa rozpínajú do väčších plôch, a tak svojimi kvetmi robia celé svoje okolie. Najstaršiu vistériu nájdete v Japonsku, kde svojou rozlohou pokrýva 2000 m2 – a stávajú sa tak úplným svetovým unikátom prírody.

Vistéria

Pokiaľ sa rozhodnete pre vysadenie vistérie (lat. Wisteria) vo vašej záhrade, obrňte sa trpezlivosťou. Prvýkrát totiž vykvitne zhruba až po 8 rokoch vzrastu. Záleží ako na starostlivosti o túto drevinu, tak aj na spôsobe množenia alebo hnojenia. Radosť vám urobí nielen kvetmi, na ktoré si síce chvíľu počkáte, ale aj svojim popínavým vzrastom. Keď konečne vistéria vykvitne, môžete sa tešiť z ružových, modrých, fialových a bielych kvetov, ktoré sa podobajú na podlhovasté hrozno.

Vo chvíli, keď sa vaša vistéria rozrastie, dorastá až do výšky 12 metrov. Celé kmene, liany i konáre sú porastené listami, a tak môžu skvele zakryť nevzhľadnú stenu alebo stenu pergoly. Trsy kvetov môžu byť až polmetrové, a tak skutočne najlepšie ozdobia vašu záhradu ohromujúcim vzhľadom.

Kedy kvitne vistéria?

Najviac krásy vám vistéria dá vo svojom období kvetu. Tešiť sa môžete už na začiatku apríla a kvitne až do konca mája. Nezabudnite odkvitnuté kvety ostrihať.

Pestovanie vistérie

Vistérie majú radšej vlhkú alebo polosuchú pôdu, nesmie nikdy úplne vyschnúť. Pôda by mali byť bez obsahu vápnika, skôr zvoľte klasicky hlinitú a dobre priepustnú zeminu. Zvládne aj tuhú zimu, pri ktorej stačí len ku koreňom nahrnúť viac kôry. Prežije až v –20 °C.

Výber stanoviska

Pri výbere je dobré zvoliť pohľadovo zaujímavé miesto. Krásne sa vistéria bude vynímať pri pergole, balkóne či terase, dobre zapôsobí aj priamo pri vstupnej bránke alebo pri stene domu pri hlavnom vchode – vyhnite sa vysadeniu na severnej strane vášho domu. Radosť vám urobí aj ako živý plot vďaka krásnym, veľkým a zeleným listom.

Vyberte skôr slnečné miesto, kde sa bude vistéria tešiť z tepla a krásne pokvitne. Rastlina nikdy nesmie trpieť suchom, preto je nutné vysadiť ju kúsok ďalej od nosnej steny.

Nádherne kvitnúca vistéria.
Zdroj foto: nnattalli / Shutterstock.com

Kedy sadiť vistériu?

Ak chcete mať istotu, že váš kvitnúci strom bude prospievať a krásne rásť, potom je nutné dbať nielen na zásady dobrého miesta, ale aj na čas vysadenia. Sadenie si naplánujte najlepšie na jar, ideálne od konca marca do mája, kedy sadenicu presadíte z kvetináča s celým koreňovým balom do zeme na záhrade. Pokiaľ by ste si naplánovali výsadbu na jeseň, hrozí možné uhynutie koreňov alebo namrznutie ešte nezakorenenej rastliny.

Pri jarnej výsadbe nezabudnite na dostatočnú vlahu, kedy musí byť pôda neustále vlhká. Jedine tak sa korene dobre zapustia a zakorenia do zeminy a začne sa čoskoro rozrastať. Pokiaľ ste vybrali na vysadenie vistérie južnú stranu vašej záhrady, potom rastline radšej na začiatku dodajte trochu umelého tieňa, aby sa nevysilila slnečnými lúčmi ešte pred zakorenením. Zemina okolo koreňov môže byť navrchu obohatená o mulčovaciu kôru.

Kedy a ako strihať vistériu?

Vistériu je potrebné stihať dvakrát do roka – zimný a letný rez, aby ste podporili rast nových výhonkov a kvetenstvo.

  • Zimný rez – vykonáva sa pred vegetačným obdobím, ideálne koncom februára alebo v marci. Odstráňte suché a poškodené výhonky, rovnako tak skráťte minuloročné výhonky na dve až tri očká.
  • Letný rez – pre podporenie kvitnutia v nasledujúcej sezóne je potrebné vykonať po odkvitnutí letný rez, tzn. nové výhonky skráťte o tretinu, ideálne v júli alebo auguste.

Pokiaľ teda chcete oslniť svojou krásnou záhradou, vistéria by nemala vo vašom repertoári rozhodne chýbať. Užite si prvé jarné dni spolu s krásnymi kvetmi tejto popínavej dreviny.


Aké ďalšie dreviny pestovať?

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.