Ako vyrobiť adventný veniec – vianočné trendy roku 2023

Adventný veniec využijeme už čoskoro, preto je najvyšší čas zaoberať sa otázkou ako vyrobiť adventný veniec doma. Inšpirácií nájdeme naozaj veľa, stačí byť kreatívni a začať aranžovať.

Vianočný čas sa nezadržateľne blíži, a tak je potrebné začať premýšľať nielen nad vianočnými cukrovinkami a darčekmi, ale aj nad výzdobou. A k tej samozrejme neodmysliteľne platí luxusný adventný veniec.

Adventný veniec býva najdôležitejšou súčasťou vianočných dekorácií, avšak ani bez ostatnej výzdoby by to rozhodne nešlo. Do obývacej izby nachystajte mäkké a teplé deky s vianočnou tematikou, nezabudnite aj na vianočné sviečky, ktoré naladia celý interiér do príjemného a intímneho prostredia.

Moderné farby tohtoročných Vianoc

Ak sa chcete držať najnovších trendov, nezabudnite sa riadiť modernými farbami , ktoré budú vládnuť tohtoročnému adventu. O ktoré sa jedná:

 • biela,
 • strieborná,
 • šedá,
 • béžová,
 • modrá.

Áno, čítate správne. Tohtoročné Vianoce budú žiarivo biele, aj keď práve nenasnežia. Stavte na čistý rozžiarený vzhľad vášho interiéru a výzdobu zvoľte v týchto farbách. Oproti typickej červenej, fialovej alebo tmavo zelenej bude biela či strieborná príjemnou zmenou. Nebojte sa kombinovať farby. 

Výroba adventného venca

Doma vyrobený adventný veniec si budete ceniť ešte oveľa viac, pretože pri každom pohľade naň sa pochválite a poviete si, že sa vám naozaj podaril. Vyrobiť adventný veniec nie je žiadna veda, začať môžete jednoduchším modelom a z roka na rok sa zdokonaľovať.

Univerzálny návod na adventný veniec

Budeme potrebovať:

 • korpus na adventný veniec – základ venca, poslúži aj okrasný tanier alebo drevený podstavec,
 • bodce na sviečky (podstavce),
 • taviaca pištoľ,
 • povrázok, tenký drôtik,
 • prírodné dekorácie: šišky, šípky, jarabina ä, vetvičky, okrasná tráva, malé vetvičky čečiny, škorica, pomarančové kolieska, medovníky,
 • vianočné ozdoby: vianočné gule, vianočná reťaz, drevené ozdôbky, …
postup výroby adventného venca so sviečkami
Zdroj foto: TunedIn by Westend61 / Shutterstock.com

Postup výroby:

 1. Ak ste sa rozhodli vyhotoviť klasický okrúhly adventný veniec so sviečkami, základom je obtočiť si okolo korpusu kúsok drôtika a postupne prikladať vetvičky z ihličia (môže byť aj imelo, vetvičky tuje, okrasné trávy a iné) a pripevňovať drôtikom. Takto postupujeme pokiaľ nemáme pripravený kruh celý zakrytý ihličím.
 2. Sviečky môžete len voľne umiestniť do stredu venca alebo použiť bodce a zapichnúť ich.
 3. Ak chcete použiť nejakú vianočnú reťaz prípadne svetielka, umiestnite ich po obvode kruhu.
 4. Nasleduje najobľúbenejšia časť, aranžovanie vianočných ozdôb. Použiť môžete naozaj čokoľvek, čo nájdete doma.
 5. Všetky ozdôbky pripevnite na veniec pomocou špagátu alebo ich prilepte za pomoci tavnej pištole.
 6. Adventný veniec je hotový, stačí ho umiestniť na stôl a počkať na prvú adventnú nedeľu.

Živý adventný veniec z ihličia

Typické adventné vence v sebe nesú nádych tradícií a histórie, preto naň nedá dopustiť mnoho domácností. Adventné vence v klasickom štýle sú vytvorené do kruhu. Ihličie obklopuje základňu venca, na ňom je pár ozdôb alebo mašľa a nechýbajú samozrejme štyri upevnené sviečky. Tie sa zapaľujú pri spoločnej večeri každú adventnú nedeľu. Takýto klasický veniec môžete pripraviť v bielej, striebornej alebo šedej farbe a pridať pár modrých ozdôb. Na vianočne prestretom stole bude vyzerať fantasticky.

Postup výroby:

 1. Prvým krokom je rozhodnúť sa, či bude adventný veniec zo živého alebo umelého ihličia. Ak ste sa rozhodli pre živé ihličie, stačí si zaobstarať v kvetinárstve slamený kruh (môže byť aj z iného materiálu). V prípade umelého si zakúpte rovno predpripravený kruh s ihličím, ktorý si iba dozdobíte podľa vlastných predstáv.
 2. Druhým krokom je umiestniť podstavce na sviečky (tiež zakúpite v každom kvetinárstve či kreatívnych potrebách). Sviečky môžete umiestniť všetky vedľa seba na jednu stranu alebo rovnomerne tak, aby medzi každou bola rovnaká medzera.
 3. Prichádza na rad zdobenie. Využiť môžete prírodný materiál, ako šišky, vetvičky, okrasnú trávu zo záhrady, šípky, jarabinu, škoricu, usušené pomarančové kolieska a pod. Veniec dozdobte vianočnými ozdobami.
 4. Dekorácie a ozdoby môžete na veniec len zasunúť alebo ich prilepiť tavnou pištoľou či priviazať povrázkom alebo drôtikom.

Pozdlhovastý adventný veniec

V posledných rokoch si slovenské gazdiné obľúbili pozdlhovasté adventné vence, ktoré pôsobia oveľa modernejšie. Nie sú síce v tvare venca, ale štyri sviečky na ňom samozrejme nechýbajú. Väčšinou sa jedná o pozdĺžnu tácku alebo jendoduchý adventný veniec na dreve, na ktorom sú prilepené ozdoby či vetvička z ihličia.

Postup výroby:

 1. Ako podstavec môžete využiť akúkoľvek okrasnú tácku alebo peknú drevenú dosku.
 2. Rozmiestnite sviečky podľa vašej fantázie.
 3. Medzi ne môžete pridať menšie zviazané vetvičky ihličia, prípadne záhradné tuje a ozdobiť rôznymi plodmi, ktoré nájdete na záhrade alebo na prechádzke v prírode.
 4. Zvoliť môžete prírodný adventný veniec, ktorý dozdobíte kúskami škorice, badiánu, perníčkami alebo použite vianočné ozdoby, ktoré používate na stromčeku.

Minimalistický adventný veniec

Minimalizmus je obľúbeným trendom posledných rokov nielen v dizajnovom interiéri. Preto sa dá dobre použiť aj do vianočnej výzdoby. Taký adventný veniec na sebe nemá veľa ozdôb a nepôsobí chaoticky. Väčšinou sa používa čierna kovová základňa do tvaru venca. Tá môže byť ozdobená malými ozdobami z prírodných prvkov alebo naopak metalickými malými guľami.

minimalistický adventný veniec na dvere
Zdroj foto: Bogdan Sonjachnyj / Shutterstock.com

Tip: Zdatné pekárky a domáce gazdinky môžu vyskúšať vyrobiť aj medovníkový adventný veniec.

Elegantný adventný veniec

Ak milujete elegantný a vkusný štýl interiéru, určite si zamilujete aj tento druh vianočnej výzdoby. Medzi moderné a elegantné prvky určite patrí tenký lesklý kov. Preto bude najlepšou voľbou trochu minimalistický veniec, ktorý bude v jemných farebných tónoch zdobený lesklými ozdobami. Čerešničkou na pomyselnej adventnej torte sú štíhle a vysoké sviečky, ktoré budú vyzerať uprostred vianočného stola kúzelne.

Adventný veniec na dvere

Vianočný veniec nemusí byť len na stole so štyrmi sviečkami. Veľmi obľúbenou dekoráciou, ktorá prepojí interiér s exteriérom, je veniec pripevnený na vchodových dverách. U neho sa nemusíte báť experimentovať , pretože vonkajšie dekorácie znesú aj extravagantnejšie poňatie. Zapojte do venca prírodné prvky (šišky, ihličie alebo červené šípky) a doplňte ich vianočnými ozdobami spolu s mašľami. Pri výrobe venca na dvere nezabudnite hneď na začiatku na mašľu alebo špagát, na ktorom bude veniec visieť. 

Zdroj: goodhousekeeping.com


Tipy na ďalšie články s vianočnou tematikou

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.