Ako sa ukľudniť, keď máte nervy? Doprajte odpočinok nervovému systému

Stres je výrazným faktorom, ktorý nás ovplyvňuje v podstate každý deň. Či už vás trápi mnoho povinností alebo rôzne starosti, je dôležité dopriať si občas chvíľku pre seba, aby ste podporili svoju psychiku. Akonáhle ste totiž dlhodobo v strese, je negatívne ovplyvnený celý váš organizmus. Ako upokojiť nervy?

Vyskúšajte meditáciu

Meditácia je skvelým prostriedkom, ako si naozaj oddýchnuť. Jej účinky sú na náš nervový systém navyše až zázračné. Vďaka pravidelnej meditácii totiž podporíte nervové spojenie aj mozog. Vďaka tomu obmedzíte stres a nájdete svoj vnútorný pokoj.

  • Zaujímavosťou je, že už po niekoľkých týždňoch môžete pozorovať zlepšenie pamäti, sebavedomia aj učenia.
  • Budete sa tiež cítiť viac v kľude a vyhnete sa tak pocitom úzkosti a stresu.
  • Cieľom meditácie by malo byť utíšiť rušivé myšlienky a nájsť pomyselné miesto v mysli, kde je iba pokoj. Telo aj hlava si tak oddýchnu, takže sa celkovo budete cítiť lepšie.
  • Okrem toho však pri meditácii tiež zlepšíte srdcovú funkciu, podporíte hlboké dýchanie a dochádza aj k zníženiu produkcie stresových hormónov.

Ak sa teda začnete venovať meditácii, môžete sa tešiť na psychické aj fyzické zlepšenie celkového stavu.

Tip pre Vás: Vyskúšať môžete aj jógu. Tá kombinuje rôzne pózy, dýchanie a meditáciu. Týchto 9 jednoduchých jógových póz zvládne aj začiatočník. Tak smelo do toho!

Dostatok pohybu

Meditácia je dobrou voľbou, ak si potrebujete oddýchnuť. Avšak naše telo potrebuje aj pravidelný pohyb. Mali by ste si preto nájsť pohybovú aktivitu, ktorá vás bude baviť. Nielenže tak zlepšíte svoju fyzickú kondíciu, ale hlavne podporíte aj funkciu mozgu. Šport totiž môže viesť k psychickej pohode a zbavíte sa tak stresu a úzkostí. Vďaka tomu uľavíte svojmu nervovému systému.

Cvičenie prináša množstvo výhod. Predovšetkým vplyv na produkciu hormónov je kľúčový.

  • Pri pravidelnom pohybe dochádza k zníženiu produkcie stresových hormónov a naopak sa vyplavujú endorfíny, ktoré pozitívne ovplyvňujú našu náladu.
  • Ak sme v strese, často zle spíme. Nekvalitný spánok však môže všetky problémy akurát prehlbovať.
  • Aj v tomto prípade je skvelým riešením cvičenia, pretože môže zlepšovať kvalitu spánku.

V neposlednom rade sa navyše budete cítiť lepšie, že pre svoje telo niečo robíte, a pre stres nezostane toľko priestoru.

Prečítajte si tiež: Ako zlepšiť techniku behania? Hlavné je správne dýchanie.

dvaja mladí ľudia behajúci po meste
Zdroj foto: NDABCREATIVITY / Adobestock.com

Dychové cvičenia

Dychové cvičenie vás môže zachrániť aj v tých najvypätejších situáciách. Akonáhle totiž dostanete svoj dych pod kontrolu a budete sa naň sústrediť, stres a úzkosti ustúpia do pozadia. Je teda dobré naučiť sa metódy, ako ovládať svoj dych. Nie je potrebné vykonávať zložité dychové cvičenia. Veľakrát je totiž dostatočné na chvíľu zavrieť oči a vnímať každý nádych aj výdych.

Položte si preto ruku na brucho a vnímajte, či sa pri každom nádychu dvíha. Stres by mal postupne odznieť. Prípadne sa ponúka aj množstvo iných dychových techník, ktoré vás naučia, ako správne dýchať. Vďaka tomu tak behom chvíľky môžete upokojiť myseľ.

Mohlo by Vás zaujímať: Technika správneho dýchania – naučte sa dýchať!

Zaraďte do jedálnička tieto potraviny

Pre dobrú kondíciu je kľúčový rad rôznych potravín, čo podporí nielen nervový systém, ale celý organizmus. Je dobré zaradiť ich do jedálnička, získate totiž mnoho výhod:

  • Čučoriedky – obsahujú veľké množstvo antioxidantov, ktoré sa starajú o správnu funkciu mozgu a nervového systému. Vďaka ďalším obsiahnutým látkam navyše tiež zlepšujú náladu a pamäť.
  • Goji – je priamo nabité telu prospešnými látkami. Jedná sa hlavne o antioxidanty, aminokyseliny a taktiež množstvo vitamínov, napríklad C, A a množstvo vitamínov zo skupiny B, ktoré sú považované za prospešné pre nervový systém.
  • Šošovka – táto bežná strukovina môže byť tiež skvelým pomocníkom nielen pri strese. Pomôže vám totiž proti únave a vyčerpaniu. Najlepšie je konzumovať ju naklíčenú, napríklad v šalátoch, aby ste zachovali všetky dôležité živiny.

Odolnosť proti stresu je pre mnoho ľudí kľúčovou vlastnosťou, bez ktorej sa v živote nezaobídu. Preto je dôležité vedieť, ako si oddýchnuť a načerpať stratené sily. Možností je celý rad, stačí tak nájsť tú, ktorá vám bude najviac vyhovovať. Vždy však myslite na dostatok relaxácie, dlhodobé pôsobenie stresu môže totiž narobiť mnoho škôd.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.