Technika správneho dýchania – naučte sa dýchať!

Nad dýchaním sa počas dňa väčšinou ani nezamýšľame, jedná sa o úplne prirodzený proces, ktorý prebieha neustále. Avšak práve technika správneho dýchania a sústredenia sa naň vám môže pomôcť cítiť sa lepšie. Dodá totiž telu energiu a tiež uľaví pri stresových situáciách.

Zatočte so stresom

Dych úzko súvisí s nervovým systémom, môžeme tak vďaka nemu značne ovládať to, ako sa cítime. A to predovšetkým v stresových situáciách, keď nás sužuje tréma.

Pomocou správneho dýchania je možné upokojiť hlavu a zmierniť tak nervozitu v rôznych situáciách. To je veľkou výhodou, pretože myšlienky nie sú schopné ovplyvňovať psychiku. Hoci sa snažíme na nervozitu nemyslieť a cítiť sa pokojne, účinok je väčšinou opačný. Dych však môže byť účinným prostriedkom na získanie kontroly nad situáciou. Preto je dobré vedieť, ako sa dostať do svojho podvedomia a ukočírovať stres a trému.

Avšak nielen to. Ak sa naučíte dýchanie naozaj vnímať, budete tak mať viac energie, lepšiu sústredenosť a výkony. Rozhodne sa teda oplatí o svoj dych starať a hľadať spôsoby, vďaka ktorým sa budete cítiť lepšie. Stačí niekoľko základných bodov, ktoré vás naučia správny postup. Potom už iba stačí tieto skúsenosti rozvíjať.

Ako správne dýchať?

Zatiaľ čo dýchanie ústami môže podporovať stres, pri dýchaní nosom tomu môžete predísť. Dochádza totiž k podpore parasympatického nervového systému, ktorý je dôležitý v kľudových situáciách. Vďaka tomu tak získate nadhľad, myseľ sa upokojí a úzkosť tak ľahšie odznie.

Okrem toho je tento typ dýchania pre náš organizmus oveľa priaznivejší – dochádza k lepšiemu okysličeniu. Zaujímavosťou je, že mnoho ľudí sa snaží naučiť dýchať iba nosom aj cez noc. Telo si tak totiž viac odpočinie.

dychové cvičenie 4-7-8
Zdroj foto: Rido / Shutterstock.com

Veľakrát môžeme pozorovať, že si telo hovorí o viac kyslíka potrebou zhlboka sa nadýchnuť či vydychnúť. Toto nutkanie by ste však mali potlačiť. Omnoho lepšie je totiž na chvíľku zadržať dych a potom sa znova nadýchnuť nosom.

Dýchanie pri športe

Dýchať nosom by sme mali aj pri športe. Spočiatku to môže byť zložité, avšak bránica sa časom posilní a získate samé pozitíva. Hoci problémom môže byť pocit nedostatočného dýchania, v skutočnosti pri dýchaní nosom telo prijatý kyslík oveľa lepšie využíva a bunky tak získavajú viac energie. Radšej než teda držať náročné tempo a dýchať ústami, skúste začať na miernom tempe, ktoré udýchate nosom. Pre vaše telo to bude výrazne lepšie a neunavíte sa tak rýchlo.

Dychový rituál

Dýchanie dokáže ovplyvniť celý náš deň – našu náladu, rozpoloženie aj množstvo energie. Skúste si preto každé ráno aj večer dopriať aspoň pár minút na sústredené dýchanie. Počas tohto času je dôležité starostlivo vnímať každý nádych a výdych.

Sledovať tak môžete prácu brušných svalov, opakovane zadržiavať dych a vnímať, čo sa s vašim telom deje. Pozorovanie vlastného dychu je skvelým upokojovacím prostriedkom, napríklad v noci pred spaním či v stresových situáciách.

Mohlo by Vás zaujímať: Joga pre začiatočníkov – 9 jednoduchých póz, ktoré určite zvládnete

Dychové cvičenie 4-7-8

Pri problémoch s nespavosťou alebo úzkosťou vyskúšajte jednoduchú techniku dýchania 4-7-8. Pri nádychu počítajte do 4, následne zadržte dych na 7 dôb a výdych natiahnite na 8.

Dýchanie je pre nás samozrejmosťou, a tak mu nevenujeme prílišnú pozornosť, to je však škoda. S dychom sa totiž môžete naučiť pracovať a ovplyvniť tak celý svoj deň.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.