Ako vyčistiť zlaté šperky? Vráťte im pôvodný lesk

Hovorí sa, že nie je všetko zlato, čo sa blyští. Ale aj zlaté šperky časom strácajú svoj lesk a krásu. Pokiaľ nemáte čas či možnosť zveriť svoje šperky do starostlivosti zlatníka, dajú sa jednoducho vyčistiť aj v domácich podmienkach. A my vám povieme, ako na to najlepšie čistenie šperkov.

Čistenie šperkov mydlom

V prvom rade skúste použiť to, čo máte doma po ruke. Napríklad mydlo alebo saponát na riad. Jemne šperk omývajte, môžete si vziať na pomoc aj mäkkú handričku. Jemné nečistoty by mali ísť ľahko odstrániť.

Čistenie šperkov jedlou sódou

Pokiaľ sa však stretávate so zašlejšími škvrnami, skvelým pomocníkom je tiež jedlá sóda. Stačí vziať malý hrniec a vyložiť ho alobalom. Na alobal položíme šperky a posypeme jedlou sódou. Zalejeme vodou a privedieme do varu. Potom zlato opatrne umyjeme.

Čistenie šperkov zubnou pastou

Je mnoho prostriedkov z našich domácností, ktoré môžeme na čistenie použiť. Jedným takým je napríklad zubná pasta a vyradená zubná kefka. Skúste použiť aj ocot, respektíve roztok vody a octu. Šperk do tohto roztoku na pár minút ponoríme – a mäkkou handričkou potom vyleštíme.

Ako vyčistiť šperky alkoholom

Rovnako dobrým pomocníkom je aj alkohol. Či už pivo, alebo napríklad vodka. Pozor si však musíme dať na rôzne typy alkoholu. Zatiaľ čo v prípade vodky (alebo liehu) je lepšie opäť zriediť vodou, do piva šperky naložíme na niekoľko hodín, napríklad cez noc. Lesk tiež navracia aj benzín, ale aj tu si vezmeme k ruke handričku a jemne zlato utrieme.

Pozor na šperky s kameňmi

Na šperky s drahokamami a inými kameňmi musíme byť obzvlášť opatrní. Niektoré chemické zlúčeniny a prípravky môžu rozpúšťať lepidlo, ktorými sú kamene prilepené ku kovu. Kamienok nemusí spadnúť hneď, môžete ho stratiť vo chvíľach bežného nosenia a vás potom bude čakať nepríjemné prekvapenie.

Kamene tiež môžu po čistení zmeniť farbu, treba preto zohľadniť aj druh kameňa. Napríklad diamanty, zafíry a rubíny sú veľmi odolné. Na druhú stranu, perly nesmú prísť do styku so žiadnym čistiacim prostriedkom alebo kozmetikou. Pre nich sú určené špeciálne čističe.

Čistiaci roztok na zlato

Pokiaľ nemáte dôveru k babským radám a domácim čističom, v drogériách možno bežne nájsť špeciálne roztoky na údržbu šperkov. Existuje zvláštny roztok priamo na zlato, ktorý odstraňuje nečistoty a usadeniny.

Ultrazvuková čistička na zlaté šperky

Ak máte šperkov väčšie množstvo a nechcete stráviť pri ich čistení veľa času, je na mieste zaobstarať si ultrazvukovú čističku. Tú používajú aj samotní klenotníci.

Použitie je pritom veľmi jednoduché – do nádoby nalejete potrebný roztok, vložíte šperky a zapnete čističku. Tá pomocou ultrazvukových vĺn šperky perfektne vyčistí a vyleští. Čističky sú vhodné najmä na šperky s mnohými záhybmi, ktorých čistenie je náročnejšie. Musíme však počítať s väčšími obstarávacími nákladmi čističky, ktoré sa pohybujú v stovkách eur.

A samozrejme sa ponúka aj najjednoduchšie riešenie problému zašlých šperkov – svoje poklady zverte do rúk profesionálom v klenotníctve. Budete tak mať kvalitný výsledok so starostlivosťou odborníkov.

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek spôsob, každý šperk vám určite prinesie mnoho potešenia.


Ďalšie zaujímavé články

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.