Ako na starostlivosť a čistenie koženej sedačky?

Kožená sedačka patrí k tým najobľúbenejším kusom nábytku v modernom aj klasickom interiéri. Aby bola skutočne kvalitná a stále krásna, je nutné sa o ňu správne starať.

Pravá aj falošná koža na sedacom nábytku je špecifický materiál, s ktorým nemôžete šliapnuť vedľa v minimalistickom interiéri, ale ani v klasickom alebo modernom bytovom dizajne. Aby bola koža skutočne kvalitná, je nutné riešiť štruktúru materiálu už pri výbere.

Pri výbere zapojte všetky zmysly

Koža musí byť na dotyk hebká a jemná, pri pohľade zblízka však nájdete hrubé zrná na povrchu. Vôňa kvalitnej kože je nezameniteľná s akýmkoľvek iným materiálom, preto dajte nielen na pohľad a dotyk, ale aj na váš čuch pri výbere sedačky.

Pokiaľ premýšľate nad farbou kože, stavte na klasiku. Existuje mnoho odtieňov, v niektorých obdobiach sú moderné aj napríklad šedé až metalické odtiene kože, tie však čoskoro podliehajú ďalším trendom. Avšak s klasickou hnedou koženou sedačkou nikdy nešliapnete vedľa a váš interiér bude naďalej štýlový aj niekoľko ďalších rokov.

Medzi tri najzákladnejšie farebné tóny kožených sedačiek patrí čierna, hnedá a béžová. Do pozornosti sa v moderných interiéroch dostávajú dnes aj biele kožené sedačky. Nebojte sa škvŕn na koži, práve tie robia z vášho kusu nábytku ten pravý originál.

Koža nemá rada teplo ani slnečné lúče

Myslite pri koženej sedacej súprave predovšetkým na to, že sa jedná o veľmi špecifický materiál, ktorý podlieha mnohým aspektom. Priame slnečné lúče cez veľké okno do obývacej izby vašej sedačke rozhodne neprospejú, rovnako tak nie je vhodné umiestniť pohovku priamo k radiátoru. Koža totiž pod vplyvom tepla a lúčov môže praskať a neprirodzene vysychať.

Kožený nábytok neznáša pot, preto sa snažte zapotené miesta hneď utierať. V opačnom prípade sa môžu na sedačke vytvoriť nevzhľadné fľaky. Nepoužívajte taktiež iba jedno obľúbené miesto na pohovke, snažte sa striedať celú plochu.

Starostlivosť o koženú sedačku

Pokiaľ si prajete, aby vám vaša kožená sedačka vydržala mnoho rokov, je nutné myslieť na dostatočnú čistotu a impregnáciu. Vašou hlavnou pracovnou pomôckou bude vedľa vlhkej handričky tiež veľmi jemná kefka. Tá sa vám bude hodiť predovšetkým v prípade čistenia škvŕn.

Neobídete sa ani bez špeciálneho impregnačného a čistiaceho prostriedku na kožu. Nikdy sa nesnažte čistiť alebo inak starať o kožený materiál, môžete ho totiž neodvratne zničiť. Pohovka by mala byť dôkladne vyčistená asi štyrikrát do roka, okrem toho je ale nutné čistiť sedačku od bežných nečistôt a prachu.

ako vyčistiť koženú sedačku
Zdroj foto: Daenin / Shutterstock.com

Ako vyčistiť koženú sedačku?

Bežné upratovanie a čistenie môže prebiehať zhruba raz za týždeň, na čistenie používajte iba vlhkú a suchú handričku, nikdy po dokončení nenechávajte kožu mokrú, zbytočne tak materiál vysušujete. Osobitnú pozornosť venujte opierkam hlavy a rúk, tam sa totiž usadzuje najviac nečistôt a potu.

Ako šetrne odstrániť škvrny?

Pri každodenných aktivitách sa môže stať, že sedačku ušpiníte. Ak sa na koženú pohovku vyleje akýkoľvek nápoj, snažte sa najskôr utrieť prebytočnú tekutinu do handričky alebo obrúska. Potom použite na vyčistenie špeciálnu emulziu na kožu a nezabudnite oblasť škvrny opäť utrieť do sucha.

Ako ošetrovať koženú sedačku?

Chcete zachovať stále krásnu a originálnu farbu materiálu a zároveň chrániť kožu pred všetkými vplyvmi okolia? Impregnujte vašu pohovku aspoň dvakrát do roka. Pravidelnou impregnáciou docielite to, že bude koža stále plná života a lesku, nikdy nevyschne a vyhnete sa tiež popraskaniu materiálu, na ktoré koža často trpí. Impregnačné prostriedky sa často musia nechať pôsobiť niekoľko hodín, aby sa do kože dostatočne vsiakli.

A ako sa o svoju sedačku staráte vy?

Zdroj: architecturaldigest.com


Ďalšie zaujímavé články

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.