Heuchera – ako na pestovanie tejto okrasnej trvalky?

Vaša okrasná záhrada určite poskytuje veľké množstvo nádherných kvetov a rastlín, sú však obdobia, kedy všetko odkvitne a záhrada zrazu pôsobí mdlo. Vďaka trvalke zvanej heuchera už nikdy nebude vaša záhrada bez farieb a veselého nádychu. Užite si krásu tejto rastliny.

O rastline heuchera

Dominantným prvkom trvalky heuchera sú určite nádherné listy. Tie môžu byť pestrofarebné s krásnymi vzormi alebo minimalistické v jednej farbe. Môže ísť o listy v žltozelenej, oranžovej, červenej, bordovej až hnedej, zlatej či striebornej farbe.

Medzi obľúbené druhy, ktoré sú pestované v našich záhradách patrí:

  • Heuchera Micrantha “Palace Purple”,
  • Heuchera Americana,
  • Heuchera Villosa,
  • Heuchera “Marmalade”

Zaujímavé listy, ktoré rastú v nízkych trsoch, v období kvetu zdobia aj dlhé stonky s dychberúcimi kvetmi. Tie sú vysoké až 80 centimetrov a kvety na vrchole stonky kvitnú v bielych, červených alebo ružových farbách. Kvety sú skutočne nádherné, pripomínajú tvar malých zvončekov. Kvetenstvo prebieha medzi májom a augustom, heuchera obvykle kvitne až dva mesiace v kuse. Ak stonku zrežete po odkvete, je pravdepodobné, že behom jednej sezóny stihne rozkvitnúť znova.

pestovanie trvalky heuchera
Zdroj foto: kuro3 / Shutterstock.com

Odporúčame: Viac o pestovaní rastliny vlčí bôb

Pestovanie heuchery

Heuchera je nenáročná rastlina, ktorá nezaberie príliš veľa času pri starostlivosti o ňu. Ak chcete tejto rastline pripraviť úplne fantastické podmienky, zvoľte radšej ťažšiu a dobre priepustnú pôdu. Prekyprená zemina s dostatočnou vlhkosťou bude tou pravou voľbou.

Upravte si záhon okrasnej záhrady do roviny a pridajte do zeminy hnojivo. Potom stačí zasadiť heucheru do zeme, nie je treba hrabať veľmi hlboko. Nezabudnite na jednoduchú radu – stačí zakryť všetky korene rastliny, väčšia hĺbka nie je potrebná.

  • Hneď ako rastlinu zasadíte, nezabudnite na dôkladnú zálievku.
  • Polievanie je nutné opakovať každý deň, kým nebude dostatočne zakorenená.
  • V daždivých dňoch nemusíte zálievku vôbec riešiť.

Kam heucheru zasadiť

Táto nádherná a pestrofarebná rastlina bude skvele zdobiť vašu okrasnú záhradu v polotieni, priame slnečné lúče totiž nemá veľmi rada. Pôda by nemala byť veľmi mokrá, v takom prípade môžu korene rýchlo hniť a rastlina stratí svoju silu. Naopak príliš suchá pôda rastline tiež neprospeje. 

Aby vám rastlina robila čo najväčšiu radosť, skúste k sebe nasadiť viac druhov heuchery. Vďaka viacfarebným trsom získate zaujímavý efekt pre váš okrasný záhon. Heuchera sa skvele hodí aj do skaliek alebo do kvetináčov.

V zimnom období pridajte okolo rastliny dostatok mulčovacej kôry, zabránite tak zmrznutiu výhonkov a koreňov.

Zdroj foto: gardenersworld.com


Ďalšie tipy na pestovanie

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.