Heuchera – ako na pestovanie tejto okrasnej trvalky?

Vaša okrasná záhrada určite poskytuje veľké množstvo nádherných kvetov a rastlín, sú však obdobia, kedy všetko odkvitne a záhrada zrazu pôsobí mdlo. Vďaka trvalke zvanej heuchera už nikdy nebude vaša záhrada bez farieb a veselého nádychu. Užite si krásu tejto rastliny.

Heuchera

Dominantným prvkom trvalky heuchera (lat. Heuchera) sú určite nádherné listy. Tie môžu byť pestrofarebné s krásnymi vzormi alebo minimalistické v jednej farbe. Môže ísť o listy v žltozelenej, oranžovej, červenej, bordovej až hnedej, zlatej či striebornej farbe.

Zaujímavé listy, ktoré rastú v nízkych trsoch, v období kvetu zdobia aj dlhé stonky s dychberúcimi kvetmi. Tie sú vysoké až 80 centimetrov a kvety na vrchole stonky kvitnú v bielych, červených alebo ružových farbách. Kvety sú skutočne nádherné, pripomínajú tvar malých zvončekov. 

Druhy heuchery

Medzi obľúbené druhy, ktoré sú pestované v našich záhradách patrí:

  • Heuchera Micrantha “Palace Purple”,
  • Heuchera Americana,
  • Heuchera Villosa,
  • Heuchera “Marmalade”

Kedy kvitne heuchera?

Kvetenstvo prebieha medzi májom a augustom, heuchera obvykle kvitne až dva mesiace v kuse. Ak stonku zrežete po odkvete, je pravdepodobné, že behom jednej sezóny stihne rozkvitnúť znova.

pestovanie trvalky heuchera
Zdroj foto: kuro3 / Shutterstock.com

Odporúčame: Viac o pestovaní rastliny vlčí bôb.

Pestovanie heuchery

Heuchera je nenáročná rastlina, ktorá nezaberie príliš veľa času pri starostlivosti o ňu. Ak chcete tejto rastline pripraviť úplne fantastické podmienky, zvoľte radšej ťažšiu a dobre priepustnú pôdu. Prekyprená zemina s dostatočnou vlhkosťou bude tou pravou voľbou.

Upravte si záhon okrasnej záhrady do roviny a pridajte do zeminy hnojivo. Potom stačí zasadiť heucheru do zeme, nie je treba hrabať veľmi hlboko. Nezabudnite na jednoduchú radu – stačí zakryť všetky korene rastliny, väčšia hĺbka nie je potrebná.

Tip: V zimnom období pridajte okolo rastliny dostatok mulčovacej kôry, zabránite tak zmrznutiu výhonkov a koreňov.

Kam heucheru zasadiť

Táto nádherná a pestrofarebná rastlina bude skvele zdobiť vašu okrasnú záhradu v polotieni, priame slnečné lúče totiž nemá veľmi rada. Pôda by nemala byť veľmi mokrá, v takom prípade môžu korene rýchlo hniť a rastlina stratí svoju silu. Naopak, príliš suchá pôda rastline tiež neprospeje. 

Aby vám rastlina robila čo najväčšiu radosť, skúste k sebe nasadiť viac druhov heuchery. Vďaka viacfarebným trsom získate zaujímavý efekt pre váš okrasný záhon. Heuchera sa skvele hodí aj do skaliek alebo do kvetináčov.

Polievanie heuchery

Hneď ako rastlinu zasadíte, nezabudnite na dôkladnú zálievku. Polievanie je nutné opakovať každý deň, kým nebude dostatočne zakorenená. V daždivých dňoch nemusíte zálievku vôbec riešiť.

Rozmnožovanie heuchery

Heucheru môžete rozmnožovať semanami, delením koreňových trsov alebo odrezkami.

Rozmnožovanie semenami – ide o najpomalší spôsob, pričom nie je isté, že dosiahnete dobré výsledky. Okrem toho, farba listov nových rastliniek sa môže od tej materskej líšiť, takže aj estetický efekt môže byť iný, ako očakávate. Semaná sa vysievajú skoro na jar.

Rozmnožovanie delením – ide o najebžnejší spôsob rozmnožovania heuchery. Vykonáva sa na jar alebo počas jesene. Jemne vykopte zrst z pôdy a pomocu rúk alebo ostrého noža ho rozdeľte na menšie časti – každá by mala obsahovať minimálne jeden rastový puk. Tieto časti následne zasaďte na pripravené miesto.

Rozmnožovanie odrezkami – rýchla a jednoduchá metóda, šanca na zakorenenie je však nižšia ako pri delení koreňových trsov. Na jar alebo na jeseň odrežte stonku heuchery (aj s listami) a odrezok ponorte do rastového stimulátora. Následne ho zasaďte do pôdy a zalievajte každý deň, kým rastlina nezakorení.

Zdroj foto: gardenersworld.com


Ďalšie tipy na pestovanie

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.