Ako na jarné upratovanie domácnosti – zbavte sa alergénov!

V prvých jarných dňoch sa prebúdza s prírodou aj mnoho alergénov. Pokiaľ máte vo svojej rodine alergika, potom sa určite pri jarnom generálnom upratovaní zamerajte na tieto veci. Vyčistite svoj domov dôkladne a zbavte sa všetkých možných alergénov v každej miestnosti.

Zamerajte sa na domácich miláčikov

Ešte pred začatím celého upratovania sa zamerajte na miesta, kde sa najviac pohybujú vaši domáci miláčikovia. Zvieratá na jar menia srsť, a tak sú potenciálnym strašiakom pre každého alergika. Vyperte zvieracie pelechy aj hračky, nezabudnite poriadne okúpať aj samotných miláčikov.

Nevynechajte plyšové hračky

Keď už budete pri praní vecí, na ktorých sú chlpy alebo stopy alergénov, pozrite sa aj do detskej izby. Tam totiž nájdete mnoho obľúbených plyšových hračiek. V plyšiakoch sa usadzuje hromada prachu aj ďalších alergénov, ktoré môžu neskôr začať dráždiť celú vašu rodinu. Preto pri jarnom upratovaní vyperte aj všetky plyšové hračky.

Pri jarnom upratovaní začnite s textilom

Vypraná a novooblečená posteľná bielizeň je obľúbenou časťou domova snáď každého z nás. Zvlášť na jar sa snažte mať čerstvé obliečky a prestieradlo v spálni čo najčastejšie, vrátane malých vankúšov. Celú posteľ potom prikrývajte prikrývky z mikrovlákna, aby sa na textil nedostal prach. Rovnakým spôsobom sa prach a ostatné alergény usadzujú na ďalších textíliách, napríklad na zložených dekách v obývacej izbe alebo na samotných sedacích súpravách. Preto venujte dostatok času aj upratovaniu týchto textílií.

upratovanie domácnosti
Zdroj foto: shintartanya / Adobestock.com

Plesne a alergény v kúpeľni

Na každom mieste, kde sa drží vlhkosť, sa môžu vyskytnúť aj plesne a alergény. Preto je nutné venovať čas aj dôkladnému upratovaniu v kúpeľni a na toalete. Nezabudnite na všetky plochy aj záhyby, najviac okolo umývadla a rohov v sprchovacom kúte. Ak máte sprchovací kút s umelohmotnými závesmi, potom zvážte ich výmenu. Vo chvíli, keď máte závesy vo vlhkom prostredí príliš dlhú dobu, je možné, že začnú vypúšťať nebezpečné látky. Navyše sa na nich veľmi dobre držia všetky alergény. Zvážte ich výmenu za nové.

Mohlo by vás zaujímať: Ako odstrániť pleseň na stenách? Nedajte jej šancu!

Jarné upratovanie v kuchyni

Vedci dokázali, že najviac baktérií, vírusov a alergénov sa drží na WC a v kuchyni. Plochy kuchynskej linky je nutné čistiť dôkladne, a hlavne pravidelne, pri veľkom jarnom upratovaní preto dbajte aj na čistenie kuchynskej linky aj všetkých políc, spotrebičov aj varnej dosky. Keď už budete v tomto generálnom jarnom upratovaní, vyčistite aj chladničku.

V chladničke sa môže nachádzať nielen jedlo po trvanlivosti, teda pôvod možných baktérií, ale aj plesne z vlhkého prostredia. Preto si pri čistení vašej domácnosti vymedzte čas aj na chladničku. Vyberte všetky potraviny, umyte a utrite do sucha všetky police aj steny v chladničke. Nezabudnite pri umývaní použiť aj čistiaci prostriedok s prímesou dezinfekcie, aby ste sa zbavili všetkých nežiaducich baktérií, alergénov i zápachu v chladničke.

Pri jarnom upratovaní nezabudnite ani na utretie prachu zo všetkých plôch, poličiek a skriniek. Prach totiž alergikom rozhodne nepridá, zvlášť v dráždivom jarnom období. Pri utieraní prachu použite navlhčenú handru, aby sa nestalo, že prach len rozprášite na ďalšie miesta, ale skutočne ho pohltíte do handry.

Všetky predmety z vonku dôkladne očistite

Rovnako tak, ako je dôležité vynášať všetky odpadky, je dôležité aj čistiť novo prinesené veci do domácnosti. Pri jarnom upratovaní vyhoďte všetko, čo sa vám už nehodí, a hlavne čo môže v sebe niesť stopy alergénov. Novo prinesené veci z obchodu dôkladne očistite a dezinfikujte. Nezabúdajte ani na topánky, kľúče alebo napríklad mobil.

Na jarné upratovanie nemusíte nutne používať drahé chemické čistiace prípravky. Na dôkladné a účinné čistenie môžete použiť aj domáce ingrediencie, ktoré sú lacné a navyše ekologické. Skúste napríklad jedlú sódu, ocot alebo citrónovú šťavu. Všetky tieto zložky dokážu odstrániť škvrny, alergény, vírusy a baktérie.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.