Lípia citrónová – bylinka aj sladidlo. Ako ju pestovať?

Lípia citrónová (alojsia) – má vynikajúce účinky na našu imunitu aj chudnutie. Používa sa aj ako umelé sladidlo. Ako si lípiu vypestovať v záhradke a na aké stanovište ju zasadiť?

Poznáte lípiu alebo aloisiu citrónovú (lat. Lippia citriodora L.)? Jedná sa o subtropickú krovitú rastlinku pochádzajúcu z Južnej Ameriky. K jej skvelým vlastnostiam patria napríklad jej pozitívne účinky na imunitu, trávenie, ale aj chudnutie. Ako sa lípia citrónová pestuje nielen na záhradke a akým spôsobom ju využiť?

Pestovanie lípie citrónovej

Lípia citrónová má rada slnečné stanovište a priepustnú, ľahko piesočnatú pôdu. Svedčí jej pravidelná zálievka a neustále vlhká pôda, ale dajte pozor na jej premokrenie. To by mohlo mať na rastlinu fatálny vplyv. Dá sa pestovať aj v kvetináči ako izbová rastlina. Pokiaľ máte možnosť, môžete kvetináč na leto presunúť na vonkajší okenný parapet a pred príchodom prvých mrazíkov ju opäť schovať do tepla. Zima jej totiž nerobí dobre a teploty pod 9 °C sú už alarmujúce.

Vzhľad lípie

Lípia má úzke lesklé zelené listy. V čase kvetu je obsypaná malými bielymi a fialovými kvietkami. A ak chcete, aby sa jej darilo, nebojte sa pravidelného pristrihávania. Čím častejšie a viac ju budete prestrihávať, tým lepšie vám bude rásť. Okrem krásnej citrónovej vône, ktorá vám prevonia domov, môžete lístky aj zbierať a využívať ich buď čerstvé alebo sušené.

Použitie lípie citrónovej

Svoje meno získala lípia citrónová vďaka silnej a veľmi aromatickej citrónovej silici, ktorá jej prepožičiava príjemne citrónovú chuť i vôňu. Jej použitie v kuchyni je všestranné. Dá sa použiť napríklad do nápojov, ktoré ochutia, do šalátov, omáčok, polievok, na ryby alebo na mäso.

Jednoducho povedané, má veľmi podobné využitie ako citrón.

pestovanie lípie citrónovej
Zdroj foto: Luis Echeverri Urrea / Shutterstock.com

Esenciálne oleje aj relaxačné kúpele

Ak radi využívate esenciálne oleje, vyrobte si jeden aj z listov lípie citrónovej. Jeho vôňa vám možno bude povedomá, pretože sa lípia citrónová používa aj na výrobu parfumov. A skvele poslúžia jej lístky aj v kúpeli. Príjemne vás uvoľnia a zregenerujú po náročnom dni. Vďaka jej vôni budete oddýchnutí a zároveň aj dobití energiou.

Účinky lípie citrónovej

Pri konzumácii má lípia citrónová pozitívny vplyv na vaše trávenie a upokojuje podráždený žalúdok. Zároveň je protizápalová, pomáha znižovať teplotu a posilňuje imunitu. Dokonca sa ukázalo, že má aj pozitívny efekt na ľudí trpiacich úzkosťami, pretože ich dokáže upokojiť a uvoľniť. A ako to tak u byliniek býva, jej konzumácia nie je odporúčaná tehotným a dojčiacim ženám ani malým deťom.

Či už si budete lípiu citrónovú pestovať pre jej vzhľad, účinky alebo príjemnú vôňu, rozhodne vašej záhradke či domácnosti prepožičia príjemnú vôňu a skrášli ju. Nebojte sa jej lístky konzumovať a skúšať ako náhradu citrónu v najrôznejších pokrmoch.

Poznať totiž rozdiel v chuti lípie a citrónu je naozaj neľahké. A keďže sa má pri správnej starostlivosti krík naozaj k svetu, vydržia vám zásoby lístkov po celý rok!

Zdroj: global.flowers, mygardenlife.com


Ďalšie tipy pre pestovateľov

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.