7 tipov, ako sa čo najlepšie pripraviť na váš pôrod
Ste tehotná a dátum vášho pôrodu sa neodvratne blíži? Ako sa na taký deň pripraviť, aby ste všetko zvládli a čo od neho očakávať? Pripravte sa na pôrod efektívne. Poradíme vám, prečo by ste mali počas tehotenstva prečítať pár knižiek o tehotenstve a pôrode, prečo je praktické absolvovať predpôrodný kurz aj kedy si zabaliť tašku do pôrodnice?
Čítajte, čítajte, čítajte
Napriek tomu, že je pôrod neprenositeľnou skúsenosťou, naštudujte si pred ním celý rad knižiek. Nemusíte čerpať len z odborných kníh, ale aj z takých, v ktorých sa o svoje skúsenosti s pôrodom delia matky. Dozviete sa totiž o všetkých možných situáciách, ktoré môžu pri pôrode nastať a budete tak mať pocit, že ste na všetko pripravená a len tak niečo vás neprekvapí.
Dýchajte
Nemusíte patriť k milovníčkam jogy, ale naučiť sa ovládať dychovú techniku pred pôrodom je skvelý nápad. Keď vám bude pôrodník dávať pokyny kedy dýchať a kedy tlačiť a podobne, budete presne vedieť čo robiť a vďaka správnej technike dýchania vám pôjde pôrod ľahšie.
Absolvujte predpôrodný kurz aj cvičenie pre tehotné
Ruka v ruke so správnym pôrodným dýchaním ide aj absolvovanie predpôrodných kurzov a cvičení určeného pre tehotné. Okrem praktických zručností, ktoré sa na predpôrodnom kurze naučíte, zistíte tiež, čo od pôrodu očakávať a budete mať menší strach z neznámeho. A na cvičeniach určených špeciálne pre tehotné sa zoznámite s ďalšími nastávajúcimi mamičkami, s ktorými budete môcť zdieľať svoje každodenné starosti a strasti a spoločne si budete môcť vymieňať aj nejaké tipy a triky.
Nebojte sa vypytovať svojho gynekológa
Keď vyrazíte na ďalšiu povinnú tehotenskú prehliadku k svojmu gynekológovi, nebojte sa pýtať na všetko, čo vás napadne. Nenechávajte si otázky pre seba. Máte z niečoho obavy, niečo vás stresuje, prežívate nepríjemné bolesti? Nech sa jedná o čokoľvek, nebojte sa so svojim gynekológom komunikovať. Predsa len je to vyškolený odborník a s akýmkoľvek problémom vám určite rád pomôže.
Vyberte si pôrodnicu
Samotný pôrod môže trvať aj niekoľko hodín. Preto si dopredu rozmyslite, kde ich chcete stráviť a kde budete chcieť porodiť. Referencie o pôrodniciach môžete získať od svojich kamarátok a poobzerajte sa aj na internete. Pokiaľ totiž na niečom záleží, tak na tom, aby ste sa pri samotnom pôrode cítili v bezpečí, preto výber pôrodnice rozhodne nepodceňujte.
Na sále s partnerom, alebo radšej sama?
Než nastane ten očakávaný deň a vy na svet privediete dieťa, premyslite si, či chcete, aby s vami váš partner zdieľa zázrak zrodenia nového života alebo nie. Toto rozhodnutie si musí každá rodička premyslieť sama a nie je rozumné ju do niečomu tlačiť alebo ju od toho odrádzať. Takže na seba nenechajte vyvíjať tlaky z okolia a sama si premyslite, či o partnerovu prítomnosť na sále stojíte alebo nie. Vezmite do úvahy také faktory, ako napríklad či budete v kľude, keď vás partner bude pri pôrode držať za ruku alebo nemáte na jeho spoločnosť ani pomyslenie.
Mohlo by Vás zaujímať: Popôrodná depresia je zradná a častá. Ako sa prejavuje?
Zbaľte si tašku
Keďže neviete, kedy pôrod príde a či vám plodová voda praskne o druhej popoludní alebo o druhej ráno, buďte pripravená a majte zbalenú tašku do pôrodnice už niekoľko týždňov pred plánovaným termínom. Až nastane ten správny čas, tašku iba chytíte a s partnerom vyrazíte do pôrodnice. Tým si ušetríte zbytočné nervy pri hľadaní nevyhnutností a pravdepodobne aj možnú hádku, ktorá by pri hľadaní nastala.
Pokiaľ sa na pôrod budete pripravovať systematicky a efektívne, znižujete tým pravdepodobnosť toho, že by ste do pôrodnice prišli bez batožiny alebo bez partnera. Hoci pred prvým pôrodom neviete, do čoho idete, na jeho konci vás čaká sladká odmena v podobe záplavy materskej lásky, ktorá zaplaví každý kúsok vášho tela.
Ďalšie zaujímavé články
Komentáre sú vypnuté.