Pleť počas jesene a zimy – čo jej najviac škodí?

Pleť býva často odrazom nášho celkového stavu, to však nemusí platiť v zimnom období. Na jeseň a zime totiž býva pokožka veľmi vysušená a bez zdravej farby.

Akonáhle sa leto prehupne do jesenného počasia a slnečné lúče prestanú mať silu, vytiahneme zo šatníka teplejšie oblečenie. Takú ochranu ale nemáme pre našu pleť, ktorá je často vystavovaná mrazu alebo veľkému vetru v sychravom období. Práve mráz a vietor a neustále prechádzanie z tepla do zimy našej pleti veľmi neprospievajú, naopak ju veľmi vysiľujú.

Cez zimu pokožka trpí

Všimnite si, že s príchodom sychravého počasia farba vašej pleti postupne šedne, nie je tak vyživená a dokonca sa častejšie objavujú pupienky alebo opary okolo pier. Preto je nutné zvlášť v zime nastaviť častejšiu starostlivosť o pleť a zaručiť jej celkovú ochranu.

Dôsledkom jesenného počasia a menej častej ochrany pleti začne byť pokožka viac suchá, s nástupom mrazov sa jej kvalita ešte znižuje. Za tento problém môžu predovšetkým mazové žľazy, ktoré v nízkych teplotách prestávajú fungovať, a tak sa pokožka stále viac vysušuje. Rovnaké príznaky sa môžu objaviť aj na rukách alebo dokonca na vlasoch.

Prečítajte si tiež: Ako sa zbaviť kruhov pod očami? Rady, ktoré vám pomôžu.

Prechod z tepla do zimy pleti škodí

Ak často počas dňa chodíte dovnútra a von na mráz, vaša pokožka trpí oveľa viac. Teplo v interiéri pomáha k rýchlejšiemu prekrveniu pleti, naopak mráz toto prekrvenie spomaľuje. Ak teda prechádzate z tepla do zimy, môžete pozorovať červené fľaky na tvárach. Tie sú nielen nevzhľadné, ale aj nepríjemne štípu a svrbia. To spôsobuje predovšetkým miniatúrne popraskanie žiliek na tvári.

Suchý vzduch a smog mesta na kvalite pleti nepridá

Mrazivé obdobie sprevádza o niečo suchší vzduch, ten pleť abnormálne vysuší. Keď sa v mraze prejdete ešte po meste, pridá sa do vysušenej pleti ešte smog, a tak poškodenú pleť ešte viac vysušíte a nanesiete na ňu oveľa viac škodlivých látok. Pokiaľ svoju pleť kvalitne nevyčistíte, môžete ju dosť poškodiť, zrýchliť proces starnutia alebo dokonca urýchlite tvorenie vrások a červených škvŕn.

Dôkladne čistiť a hydratovať

Základným stavebným kameňom pre perfektnú pleť aj v zimnom období je čistota a hydratácia. Po každom náročnom dni je nutné pleť vyčistiť kvalitnými odličovacími a čistiacimi prostriedkami. Vhodná je okrem kozmetických prípravkov aj čistá voda, v sprche preto nezabudnite umyť a namasírovať tvár. Po vyčistení pleti nezabudnite na hydratáciu. Použite na to akýkoľvek hydratačný krém. Okrem pleti si krémom namažte aj ruky, tie totiž potrebujú tiež zachrániť od suchej a popraskanej kože.

Mohlo by Vás zaujímať: 3 dôvody, prečo zaradiť tonikum do starostlivosti o pleť.

hydratačný krém na suchú a popraskanú pleť počas zimy
Zdroj foto: White bear studio / Adobestock.com

Hydratujte a dodržujte pitný režim

V lete zo všetkých strán počúvame, že je nutný pitný režim. V zime to však platí minimálne rovnako ako cez leto. Hydratácia totiž musí byť vonkajšia aj vnútorná, preto nezabudnite počas dňa dostatočne piť. Vaša pleť vám poďakuje krásnym, zdravým a vyživeným zjavom.

Neumývajte tvár tesne pred odchodom z domu

Starostlivé čistenie pleti je potrebné, vodu však nepoužívajte v prípade, že chcete za pár minút vyraziť von na mráz, napríklad na prechádzku. Namočená pleť totiž môže ešte viac kožu vysušiť. Pred odchodom z domu naopak môžete použiť dostatok dekoratívnej kozmetiky. Vrstva make-upu pôsobí ako ochranný film na vašej pleti. Svetlý a prirodzený make-up bude navyše vyzerať skvele a zladí vašu popraskanú pokožku do jedného farebného tónu.

Nezabudnite na doplnky stravy

Ak chcete vašej pleti dopriať ešte o niečo viac, skúste siahnuť po doplnkoch stravy. Vaša pokožka ocení v prvom rade vitamín C, A a E – tie totiž pleť ochránia. Tieto vitamíny pomáhajú s prekrvením a výživou pleti, môžete ju dopĺňať prirodzene cez ovocie a zeleninu , alebo si kúpte tablety.

Tip na čítanie: Prečo môže byť materské znamienko nebezpečné? Prečítajte si článok o znamienkach.

Zdroj: everydayhealth.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.