Ako spevniť lámavé nechty – tipy pre kvalitné a krásne nechty

Lámavé nechty trápia nejednu ženu, ktorá chce mať upravené ruky a nechty. Ako spevniť nechty a aké vitamíny zaradiť do svojho jedálnička? Poradíme vám, ako na krehké nechty.

Príčiny lámavých nechtov

Hlavnou a dôležitou zložkou každého nechtu je keratín v mnohých vrstvách, ktorý patrí do kategórie proteínov. A práve v keratíne je odpoveď na všetky vaše otázky. Aby bol necht pevný a silný, je potrebné, aby bola aj miera a pevnosť keratínu čo najvyššia. Ak sú živé bunky v lôžku nechtu dobre živené vitamínmi a minerálmi, potom je veľká pravdepodobnosť, že budú vaše ruky vyzerať upravene a zdravo po celú dobu.

Prečo sa štiepia nechty?

Nechty sa lámu a štiepia vtedy, keď nášmu telu chýbajú vitamíny, ktoré treba doplniť zo stravy. Dôvodom však môžu byť aj nekvalitné laky na nechty či odlakovače. Ak pracujete často so silnými čistiacimi prostriedkami bez rukavíc, aj to môže byť jedným z dôvodov, prečo máte zničené nechty.

Aké živiny nechty potrebujú?

Správny jedálniček má obrovský vplyv na vaše zdravie aj krásu, a tak aj pri nechtoch je nutné doplniť do tela dostatok vitamínov a minerálov. Ak si chcete zaobstarať komplexný doplnok stravy pre zdravé nechty, v takomto doplnku nesmie chýbať vitamín B (najmä vitamín B7), vitamín C a E a bezpochyby tiež zinok a horčík z radu minerálov.

Jednou z najdôležitejších zložiek, ktorá je veľkým zdrojom potrebného keratínu, je bielkovina. Ak vás trápia štiepivé a lámavé nechty, zvýšte prísun bielkoviny vo vašom jedálničku. V dennom príjme kalórií sa bielkovina môže pohybovať až vo výške 35 percent.

Prečítajte si tiež: Čo signalizujú biele škvrny na nechtoch a ako sa ich zbaviť?

Aké potraviny jesť pri lámavosti nechtov?

Pri lámavých nechtoch sú najdôležitejšie bielkoviny, ktoré nájdete napríklad v kuracom, bravčovom a hovädzom mäse, tvarohu, droždí, orechoch (mandle, arašidy), vajciach, tuniaku či v ovsených vločkách.

Ktorá bielkovina je najúčinnejšia?

Asi už viete, kam otázka smeruje. Áno, kolagén skrátka velí v oblasti krásy aj zdravia. Kolagén totiž patrí k tým najúčinnejším bielkovinám, ktorý sa nachádza v obrovskej miere v našej koži, odkiaľ sa ľahko dostane aj k nechtom. V dnešnej dobe sa veľmi často užíva v doplnkoch stravy, obľúbená forma je prášok rozpustný v pohári s vodou.

Kolagén ale môžete doplniť aj z potravín. Tento druh bielkoviny môže prispieť nielen k pevným a krásnym nechtom, ale aj zdravo vyzerajúcej a pevnej pleti alebo kvalitným vlasom.

Pozor na kvalitu lakov a odlakovačov

Než sa pustíte do liečenie kvality nechtov, zamerajte sa na produkty, ktoré na nechty používate. Je totiž možné, že za lámavosť môže nekvalitný a drastický odlakovač na nechty. Ten môže necht vysušovať a ničiť. Podobne môžu ublížiť aj laky na nechty, najmä tie veľmi lacné a nekvalitné. Snažte sa používať iba overené a šetrné produkty.

nude laky na nechty
Zdroj foto: Olena Yakobchuk / Shutterstock.com

Pokiaľ ste prišli na to, že ste doteraz používali skutočne zlé produkty, je čas na regeneráciu. Tú si môžete pripraviť vo forme zábalov z mierne zahriateho olivového oleja. Ten totiž dostatočne vyživí vysušené a popraskané nechty, dodá im zdravý vzhľad a pomôže ich naštartovať na novú liečivú etapu. Zábal nechtov opakujte niekoľko dní po sebe, môžete si ho pripraviť napríklad pri chvíli pohody vo vani.

TIP: Ako si urobiť gélové nechty doma? Tipy pre začiatočníčky

Starostlivosť o nechty v zime

V zimnom období je popraskaná, vysušená a bez života nielen kože, ale aj nechty. Preto sa treba na nechty zamerať a dodať im znovu silu a kvalitu. Používajte denne kvalitný krém na ruky, ktorý zvláčni kožu na rukách aj samotné lôžka a kožičky okolo nechtov. Najlepším variantom sú dostatočne mastné krémy, ktoré kožu zvláčnia a hydratujú.

Pri starostlivosti o ruky sa nezabudnite zamerať aj na samotné nechty. Tým môžete pomôcť k pevnosti vďaka špeciálnym olejom na nechty. Nanáša sa predovšetkým na lôžko a jemne sa vmasíruje do nechtu aj jeho okolia. Masáž krémom na ruky aj olejom na nechty môže byť súčasťou vašej dennej rutiny, rovnako ako napríklad odličovanie make-upu.

Zdravý jedálniček pre zdravé nechty

Zdá sa, že na zdravé a krásne nechty existuje mnoho produktov, mastí, olejov a krémov či lakov. Hlavným prínosom pre kvalitné nechty však vždy bude správna životospráva – dostatok vitamínov a minerálov, odborníci odporúčajú ryby, čerstvú zeleninu a ovocie.

Skúste staviť na doplnok stravy, v ktorom nájdete všetky už spomínané proteíny, vitamíny a minerály. V doplnku by mal byť ideálne zinok, selén, vápnik. Pozitívny účinok majú tieto doplnky stravy nielen pre vaše nechty, ale aj vlasy a celkové zdravie.

Spevňujúce laky na nechty

Pokiaľ nestačia doplnky stravy, zmena jedálnička alebo regenerácia vo forme masáže rúk, môžete vyskúšať aj formu niektorých moderných produktov. Bezfarebné spevňujúce laky na nechty zoženiete v každej drogérii, ich sila je však všestranná. Vedľa samotného spevnenia také laky vedia súčasne vyživiť a regenerovať necht, to predovšetkým vďaka obsahu keratínu, vápnika a ďalších.

Nebojte sa, nemusíte v čase liečenia používať iba bezfarebný lak. Ten totiž ochráni váš necht a po zaschnutí môžete v kľude použiť akýkoľvek ďalší lak obľúbenej farby.

Tak čo, už viete, ako na lámavé nechty? Používate nejaký tajný trik, aby boli vaše nechty silné a žiarivé?

Zdroj: healthline.com, medicalnewstoday.com


Ďalšie tipy v oblasti krásy a zdravia

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.