Tipy, ako vyhladiť vrásky – plus vhodná prevencia

Tvárové vrásky sú nevyhnutným vedľajším účinkom starnutia, nie zdravotný problém, ako by sa mohlo zdať. Niektorí ľudia však chcú vrásky redukovať alebo sa ich zbaviť. Ako na to? Mnoho ošetrení a postupov môže pomôcť im predchádzať, prípadne vyhladiť vrásky.

Prečo vznikajú vrásky?

Vrásky sú výsledkom starnutia pokožky a straty objemu – a sú úplne prirodzené. Pokožka sa postupom času stenčuje a ochabuje kvôli nižšej produkcii kolagénových a elastínových proteínov.

Toto spomalenie tiež spôsobí, že pokožka bude menej odolná voči poškodeniu. Existuje niekoľko vecí, ktoré môže človek urobiť doma, aby minimalizoval riziko vzniku vrások alebo pomohol zvrátiť známky starnutia.

Vrásky spôsobujú aj rôzne vnútorné faktory a zlozvyky (genetika, hormóny, zlá strava, fajčenie, dehydratácia, chronický stres, nesprávna starostlivosť o pleť a iné), ako aj vonkajšie faktory, napr. UV žiarenie, znečistenie ovzdušia a podobne.

Prečítajte si tiež: Čierne bodky na nose – ako ich odstrániť a prečo vznikajú?

Ako vyhladiť vrásky?

Ak hovoríme o profesionálnom ošetrení vrások, medzi najčastejšie estetické metódy patrí výplň vrások pomocou kyseliny hyalúronovej. Okrem toho je medzi ženami obľúbená aj aplikácia botulotoxínu (ozn. aj botox), ktorý zamedzí svalovým kontrakciám, čím sa zredukujú mimické vrásky. Ďalšími účinnými spôsobmi, ako dosiahnuť mladistvejší vzhľad bez vrások, sú chemický peeling a laserová operácia.

Chemický peeling

Tento proces je jedným zo spôsobov, ako na vrásky. Môže znížiť mnoho známok starnutia na tvári, rukách, krku a hrudníku. Tieto ošetrenia fungujú na princípe odstránenia vrstiev kože. To stimuluje produkciu kolagénu a elastínu, čím sa pleť vyhladzuje, zjemňuje, redukujú sa vrásky, pigmentové škvrny a jazvy.

Tip: Ak máte veľmi citlivú pleť a chemický peeling s obsahom AHA kyselín vám nevyhovuje, môžete vyskúšaj jednu z týchto piatich receptúr na domáci peeling z prírodných surovín.

Laserová terapia

Laserový resurfacing poskytuje najrýchlejšie výsledky zo všetkých nechirurgických metód napínania pokožky. Po uzdravení bude počas 2 týždňov viditeľný úbytok vrások. Prichádza však s odstávkou 5-7 dní.

Ako vráskam predísť?

 1. Prestaňte fajčiť – Podľa Americkej akadémie dermatologickej asociácie (AAD) fajčenie zrýchľuje proces starnutia pokožky.
 2. Vyhnite sa stresu – Vyhýbanie sa stresu a nervom je kľúčom k prevencii vrások. Keď je človek v strese, jeho telo uvoľňuje hormón zvaný kortizol, ktorý môže rozkladať kolagén v koži.
 3. Pite menej alkoholu – Alkohol môže spôsobiť dehydratáciu – to môže pokožku vysušiť, a následne bude vyzerať staršie.
 4. Obmedzte cukor – Strava obsahujúca veľa cukru alebo iných rafinovaných sacharidov môže urýchliť starnutie. Odporúčame sa práve takým pokrmom a nápojom striktne vyhnúť.
 5. Pozor na nadmerné opaľovanie – Opálenie, či už slnko alebo zo solária, spôsobuje vystavenie škodlivým UV lúčom. Tieto lúče zo slnka urýchľujú starnutie a spôsobujú vrásky, starecké škvrny, škvrnitú pleť, a dokonca rakovinu kože. Zistite, ako sa správne opaľovať.
 6. Chráňte pokožku opaľovacími krémami – Ľudia by mali používať opaľovací krém s ochranným faktorom proti slnečnému žiareniu (SPF) najmenej 30. Mali by ste ho aplikovať na pokožku, ktorú nezakrýva odev, a ktorú vystavujete poveternostným vplyvom.

Denná starostlivosť o pleť

Pravidelné zvlhčovanie pokožky môže zabrániť suchu a znížiť riziko tvorby vrások. Je dôležité používať produkty na starostlivosť o pleť, ktoré zodpovedajú potrebám pokožky. Použitie príliš veľkého množstva produktov na pokožku, najmä viac ako jeden produkt proti starnutiu (napr. krém na vrásky a make up proti vráskam), môže dráždiť pokožku, čo zvyšuje viditeľnosť známok starnutia.

Mohlo by Vás zaujímať: 3 dôvody, prečo zaradiť tonikum do starostlivosti o pleť

ako vyhladiť vrásky
Zdroj foto: blackday / Adobestock.com

Spánok

Štúdie preukázali, že určité spánkové polohy môžu prispieť k vráskam na tvári. Existujú spôsoby, ako pomôcť minimalizovať riziko vzniku vrások počas spánku, a to:

 • spaním na chrbte,
 • použitím špeciálneho vankúša, ktorý znižuje deformáciu tváre počas spánku,
 • použitím hodvábneho vankúša.

Zdravou stravou proti vráskam

Zdravá strava plná potravín bohatých na antioxidanty môže pomôcť znížiť vrásky. Antioxidanty chránia pokožku pred voľnými radikálmi, ktoré môžu spôsobiť vrásky a poškodenie pokožky. Potraviny, ktoré obsahujú vysoké hladiny antioxidantov, sú:

 • čučoriedky,
 • repa,
 • pekanové orechy,
 • špenát,
 • artičoky,
 • kel,
 • horká čokoláda.

Vrásky na rôznych častiach tela

Keď sa hovorí o vráskach, zvyčajne sa myslí na vrásky na tvári, najviac viditeľné sú zvyčajne vrásky pod očami a na čele. Tie sa ale môžu objaviť na rôznych častiach tela. Väčšina vrások sa obvykle objavuje na oblastiach, ktoré sú najviac vystavené slnku, vrátane tváre, krku, chrbta rúk a paží.

Vrásky na rukách

Každodenné nanášanie krémov na opaľovanie môže zabrániť rozvoju vráskavej pokožky. Liečba, ako sa zbaviť vrások na rukách, môže zahŕňať:

 • používanie krémov na ruky s retinolom alebo kyselinou glykolovou pred spaním,
 • podstupovanie ľahkého chemického peelingu každé 1 až 3 mesiace,
 • podstúpenie laserového ošetrenia.

Vrásky v oblasti dekoltu

Koža hrudníka je tenšia ako koža na zvyšku tela, takže je náchylná na poškodenie slnkom. Takmer všetky ošetrenia tváre človeka sú bezpečné aj pre oblasť hrudníka, vrátane mikroskopických ihly, laserov, chemických peelingov a určitých typov výplní.

Vrások sa nemusíte báť, môžete proti nim bojovať, tak hurá do toho!

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.