Čierne bodky na nose – ako ich odstrániť a prečo vznikajú?

Čierne bodky trápia mnoho z nás. Niekedy môže byť zložité sa z tohto nevzhľadného stavu vymaniť. Čo je príčinou vzniku čiernych bodiek a ako proti nim môžete efektívne bojovať?

Ako čierne bodky vznikajú?

Problém čiernych bodiek vychádza zo stavby póru – ten je totiž pri pohľade zblízka úzka trubička. Vzhľadom na správanie pleti, kedy dochádza k prirodzenému masteniu, odlupovaniu opotrebovaných kožných buniek a naša tvár je vystavená aj znečisteniu zvonku, je veľmi jednoduché, aby sa tento malý kanálik s názvom pór zaniesol.

Keď dôjde k masívnemu znečisteniu póru, maz a nečistoty na povrchu kože zoxidujú a tým vznikne práve čierna bodka.

Prečo vznikajú čierne bodky?

Niektorí ľudia nemajú s čiernymi bodkami na koži vôbec problém, tak prečo by mali trápiť práve vás? Dôvody ich vzniku môžu byť rôzne.

Najčastejšie sa jedná o nadmernú produkciu mazu kvôli vplyvu hormónov. Tie ovplyvňujú nesmierne množstvo procesov v našom tele.

Ďalej môže byť mastenie pokožky spôsobené nesprávnou starostlivosťou, ktorú jej venujete, napríklad pokiaľ používate nevhodnú kozmetiku pre iný typ pleti alebo sa o svoju tvár nedostatočne staráte. Ten sa to potom rozhodne vziať do svojich rúk, produkcia mazu sa zvýši a na úkor toho začnú vznikať čierne bodky.

Ďalším problémom kozmetiky môže byť obsah takzvaných komedogénnych zložiek – tie spôsobujú zanášanie pórov. Ide väčšinou o silikóny, minerálne oleje alebo dokonca aj kokosový olej. Kombináciou týchto faktorov sa teda zanesenej pleti rozhodne nevyhnete, strážte si preto zloženie vašich kozmetických prípravkov.

Bohužiaľ niekedy sa môže stávať, že aj napriek tomu, že sa o svoju kožu špičkovo staráte a venujete jej veľa starostlivosti, odvďačí sa iba ďalšími čiernymi bodkami.

Predispozícia k tvorbe tohto problému totiž môže byť aj genetická, jedná sa predovšetkým o náchylnú či aknóznu pleť.

Veľkosť pórov ale môžete ovplyvniť aj svojim životným štýlom. Starnutím kože dochádza k strate pružnosti, póry sa tak môžu otvárať a byť náchylnejšie.

Tento proces urýchľuje slnečné žiarenie, z toho dôvodu by ste vždy pri pobyte na slniečku mali myslieť na ochranu svojej kože, ideálne užívaním krémov s vysokým FPS. Póry môžu byť viditeľnejšie, pokiaľ je vaša pleť suchá. Vždy ju preto dostatočne vyživujte a hydratujte, ideálne krémami s prírodnou zložkou.

Čo pomáha na čierne bodky? Alebo tiež nie?

Pleťová maska na čierne bodky

Najjednoduchším riešením, ako odstrániť čierne bodky z nosa, je ich vytláčanie, to sa však nehodí pre každého. Veľmi populárne sa v boji s čiernymi bodkami stali špeciálne čierne pleťové masky s obsahom čierneho uhlia. Tie na koži pevne priľnú a mali by z nich vytiahnuť nečistoty.

Väčšinou však jediné, čo táto maska dosiahne, je depilácia drobných tvárových chĺpkov, jej aplikácia je teda pomerne bolestivá, a čiernych bodiek vás nezbaví. Navyše môže dochádzať k poškodeniu vrchnej vrstvy pokožky.

Čierne bodky na nose.
Zdroj foto: Marina Demeshko / Shutterstock.com

Krém na čierne bodky

Na trhu je ponúkaný celý rad ďalších prípravkov, čo sľubujú, že vás zbavia čiernych bodiek. Veriť však bohužiaľ nemožno všetkým predajcom, preto sa sústreďte hlavne na produkty, s obsahom kyseliny salicylovej. Jedná sa o prírodnú látku, ktorá je získavaná z vŕbovej kôry, a je známa ako úspešný prostriedok pri liečbe kožných problémov.

Pokiaľ vás čierne bodky trápia iba okrajovo, vystačíte si s tonikom či prostriedkom na umývanie tváre s obsahom tejto kyseliny. Zaobstarať sa však dajú aj krémy na čierne bodky, čo sa hodí pre riešenie rozsiahleho problému, môžete ho totiž aplikovať vo väčšej vrstve a nechať pôsobiť, čím sa zefektívni účinok.

Prípravky na čierne bodky s alkoholom

Medzi prostriedky, ktorým by ste sa mali vyhnúť, patria kozmetické produkty s obsahom alkoholu. Mohlo by sa síce zdať, že vyrieši problém s mastením pleti a zabráni tak vzniku čiernych bodiek, naopak však pleť príliš vysuší, poškodí ju, a tá si na obranu začne tvoriť zvýšené množstvo mazu. To samozrejme povedie k opakovanému zapáleniu pórov.

Rozhodne nie je odporúčané držať sa babských rád, predsa len pleť máme každý inú a kvôli tomu by ste si mohli privodiť nepríjemnú reakciu na niektorý z improvizovaných spôsobov.

Nemali by ste sa tiež pokúšať zbavovať sa čiernych bodiek mechanickým očistením, vyhnite sa preto agresívnym peelingom a podobným nápadom, tými by ste totiž mohli uškodiť pokožke, obzvlášť, pokiaľ trpíte na citlivú pleť a kožu.

Vytláčanie čiernych bodiek

Ponúka sa rad postupov, ako na čierne bodky doma, aby ste sa ich raz a navždy zbavili. Veľmi známou metódou je vytláčanie čiernych bodiek. Použiť môžete aj pinzetu na čierne bodky. Ide síce o relatívne účinnú metódu, kedy nečistoty jednoducho vytlačíte a pór sa tak vyčistí.

Podľa odborníkov však ide o pomerne nevhodný spôsob, ako proti bodkám bojovať, môžete si totiž pleť akurát viac poškodiť.

Ak sa uchýlite k tomuto riešeniu, pred stláčaním pórov si pleť aspoň nahrejte, stačí dlhá horúca sprcha, aby sa póry otvorili a olejovitý maz sa začal rozpúšťať.

Vďaka tomu potom pôjde vytlačenie oveľa ľahšie, a vy toľko neporušíte kožu. Je vhodné používať špeciálne pomôcky na vytláčanie, ide totiž o hygienickejší a prívetivejší variant pre vašu pleť. Ak doma nemáte nič také, môžete po nahriatí póry skúsiť vyčistiť dvoma vatovými tyčinkami, ktorými pór vytlačíte.

Najhorším spôsobom je vytláčanie prstami či nechtami, pri tomto spôsobe totiž najviac hrozí zanesenie infekcie do kože, čím by ste si spôsobili nepríjemný zápal a čierne bodky by boli ten najmenší problém.

Prevencia proti čiernym bodkám

Samozrejme neopomenuteľnou zložkou v boji proti čiernym bodkám sú tie správne kozmetické prípravky, ktoré vašej pleti dokážu uľaviť. Avšak to, že také budete užívať, automaticky neznamená zdravú a krásnu pleť. Na to je totiž potrebná správna starostlivosť.

Minimálne raz denne teda svoju pleť hĺbkovo vyčistite, ideálne namažte krém, pokiaľ potrebuje hydratáciu. To všetko vašu pokožku podporí a dodá jej potrebné živiny. Ďalším dôležitým faktorom je aj make-up, ideálne by bolo sa mu úplne vyhnúť. Ak to však nie je možné, snažte sa aspoň minimalizovať množstvo a o to viac sa sústreďte na hĺbkové čistenie pleti.

Medzi najhoršie zlozvyk patrí neustále siahanie na tvár, tým totiž nanášate zbytočné nečistoty a svoje póry tak zaťažujete. Ak by sme teda mali zhrnúť, čo vám pomôže proti čiernym bodkám, sú to tieto body:

  • kvalitné hĺbkové čistenie,
  • ošetrenie pleti podľa jej požiadaviek – špecifické kozmetické prípravky,
  • hydratačné a vyživujúce krémy,
  • minimalizovanie siahania na tvár,
  • čierne bodky nestláčajte, dôjde akurát k podráždeniu pleti.

Ako pleť správne vyčistiť?

Dokonale vyčistená pleť je základom pre zdravý vzhľad pokožky, ako to však dosiahnuť?

Správne čistenie pleti by malo zahŕňať tieto kroky:

  1. Raz týždenne, prípadne menej, pleti doprajte jemný peeling. Vďaka tomu zbavíte tvár starých buniek a nečistôt a necháte pleť dýchať, vďaka tomu lepšie prijme živiny, ktoré jej následne dodáte.
  2. Vyberte si vhodný prípravok na čistenie pleti. To je veľmi individuálne, vyberajte podľa svojho typu pleti a podľa toho, čo je vám pohodlné. Sledujte reakciu pokožky, ako na prípravok reaguje, vyhnite sa mydlu a vode. Tvári venujte dostatočnú starostlivosť, aby bol naozaj čistý, nielen že tým otvoríte svoje póry, ale aj ho premasírujete a zlepšíte tak obehový systém.
  3. Po odlíčení a vyčistení nasleduje osvieženie. Na to slúžia rôzne toniká a pleťové vody. Sú ľahké a pleť rozjasnia.
  4. Raz týždenne naneste na tvár masku, či už sa jedná o hydratačné alebo vyživujúce, pozorujte, čo vašej pleti aktuálne chýba, a podľa toho sa o ňu starajte.

Čierne bodky sú často dlhodobým problémom, neklesajte preto na duchu, ak sa s nimi nerozlúčite behom pár týždňov. Príčiny môžu byť aj hlbšie v tele, okrem starostlivosti o pleť sa tak skúste zamyslieť aj nad ostatnými problémami, ktoré vás trápia.

Vďaka kombinácii týchto vecí sa čiernych bodiek nakoniec zbavíte.

Zdroj: healthline.com


Ďalšie zaujímavé články o zdraví

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.