Bromélia – ako na pestovanie tejto tropickej rastliny?

Bromélia je tropická rastlina, ktorá zaujme predovšetkým farebnosťou listov aj nádhernými kvetmi. Jej pôvod hľadajte v dažďových pralesoch, dobre sa jej však bude dariť aj vo vašom domove. V našich podmienkach je nutné bromélii dodať špeciálnu starostlivosť, vďaka ktorej krásne porastie a bude ozdobou vašej domácnosti.

O bromélii

Vzhľad bromélie (lat. Bromeliaceae) vás zaujme predovšetkým vďaka nádherným kvetom i okrasným listom, tie sa môžu líšiť v závislosti od mnohých druhov. Táto tropická rastlina má krásne sfarbené listy a kvety pripomínajú tvar kopije, štruktúra listu je kožovitá. Kvety rastú priamo z listovej ružice, a tak sa môžete kochať kvetenstvom priamo v strede rastliny. Nádherné a veľmi netradičné kvety vám budú robiť radosť niekoľko mesiacov, po odkvitnutí však rovnaká rastlina znova už nevykvitne. Nové odnože však môžete namnožiť a tešiť sa z nových kvetov.

Druhy bromélie

Medzi tie najzaujímavejšie a zároveň najrozšírenejšie druhy bromélie patria:

  • bromélia Talisandia,
  • bromélia Guzmánia,
  • bromélia Rhoeo,
  • bromélia Billbergia,
  • bromélia Ananas / Comosa
  • bromélia Vriesea.

Pestovanie bromélie

Broméliu si s najväčšou pravdepodobnosťou prinesiete zo záhradného centra. Rastlina rozhodne nepotrebuje hlboké kvetináče, naopak sa jej bude lepšie dariť v plytkej miske. Zmes zeminy môže byť doplnená o drvenú kôru, hrubý piesok alebo rašelinu. Pôda by mala byť dobre priepustná, aby sa v nej nedržalo veľa prebytočnej vlahy. Dobre zvolíte, ak zaobstaráte pre broméliu substrát vhodný pre orchidey.

Starostlivosť o bromélie

Rastlina by mala byť na veľmi svetlom mieste, priame svetlo však nebude správnym umiestnením. Polotieň a dobré svetlo jej dodáte vystavením na parapet okna.

  • Hlavné kritérium, ktoré nesmiete podceniť, je dostatok tepla.
  • Celoročná teplota by nemala klesnúť pod 20 °C.
  • Napriek tomu, že rastlina pôvodne rastie v tropických oblastiach s veľkou vlhkosťou vzduchu, nemusíte sa báť ani suchého vzduchu v domácnosti. Bromélia si s ním dobre poradí.

Zalievanie bromélie

V prvom rade myslite na to, že zemina pre bromélie môže byť vlhká, nikdy nesmie byť ale príliš podmáčaná. Pokiaľ pretečie voda do misky pod kvetináčom, hneď ju vylejte a nenechajte kvet stáť vo vode. Vhodnejší spôsob zalievania je v miernom množstve každé tri dni. Broméliu zalievajte buď odstátou, alebo dažďovou vodou priamo do listovej ružice, jedine tak si rastlina dokáže vziať dostatok vlahy.

Špeciálna starostlivosť

Pokiaľ chcete rastline dodať viac hnojiva, pridajte polovičnú bežnú dávku raz mesačne v období vegetácie. Keďže bromélia pôvodne pochádza z oblasti pralesov, niektoré druhy môžu vyžadovať iný štýl pestovania.

pestovanie bromélie
Zdroj foto: Nooumaporn / Shutterstock.com

Takým druhom sa hovorí vzdušné rastliny a dobre sa im darí na kuse dreviny alebo machu (Pozn. pozrite si obľúbený trend – Machové obrazy), môžete vyskúšať aj iné druhy organických podloží. Často môžete túto rastlinu vídať na kokosovej škrupine. Taký druh života jasne dokazuje, že bromélia si dokáže vlhkosť v sebe dobre udržať a príliš mokrá pôda jej rozhodne nesvedčí.

Rozmnožovanie bromélie

Po odkvitnutí bromélie pomaly umiera, tento proces len ťažko zastavíte. Môžete si však všimnúť nové podzemky, vďaka ktorým vypestujete novú rastlinu s ďalšou možnosťou kvetenstva. So skorým odtrhávaním nových rastlín počkajte, kým neuvidíte nové korene, v opačnom prípade sa vám nepodarí vypestovať nového nástupcu.

Choroby a škodcovia

Bromélie patria k tým izbovým rastlinám, ktoré si dokážu povedať, čo práve potrebujú. Pokiaľ na listoch spozorujete tmavé škvrny, potom má rastlina veľa slnečného žiarenia a potrebuje väčší tieň. Pokiaľ ani do roka váš kvet nezačne kvitnúť, je to jasná známka príliš veľkej zálievky, tá môže mať až devastujúci dopad na rastlinu. Ak nájdete usychajúce alebo tmavšie konce listov, potom je vo vašej domácnosti príliš suchý vzduch. V takom prípade problém vyriešite rosením pomocou rozprašovača.

Zdroj: gardeningknowhow.com


Ďalšie tipy na pestovanie

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.