Turistika v zime – ako sa pripraviť a čo si obliecť?

Zimná turistika so sebou nesie mnohé riziká, a na tie je nutné sa vopred pripraviť. Krásna a hlavne zasnežená príroda ale láka – a hravo vám všetko vynahradí. Kam sa vydáte tento rok v zime vy?

Pokiaľ si chcete vyraziť v zime do hôr, musíte sa na to vybaviť. Treba počítať s tým, že budete potrebovať úplne iné veci, než ktoré si so sebou beriete v lete. Čo si zabaliť a ako sa obliecť?

Dobre naplánovaná zimná turistika

Pred tým, než sa rozhodnete vyraziť na výstup, je nutné si trasu dobre naplánovať. Vždy je lepšie vyraziť na cestu, ktorú dobre poznáte. Aspoň začiatočníci by tak mali urobiť, pokiaľ vyrážajú do horského terénu bez sprievodcu. Je potrebné počítať s tým, že dni sú v zime kratšie, takže je čoskoro tma. V snehu sa tiež oveľa ťažšie chodí, takže aj keď trasu poznáte, vyhraďte si na jej zdolanie viac času.

Určite je rozumné držať sa len vyznačených trás. Na cestu si tiež treba zobrať so sebou dostatok tekutín a jedla. Určite si nemusíte robiť piknik na zasneženom kopci, ale je dobré mať nejakú tú energetickú proteínovú tyčinku a dostatok pitnej vody. Tekutiny ale aj energiu budete musieť prijímať, piť by ste potom mali aj na zimnom výstupe toľko, čo v lete.

Nepodceňte výbavu

Aj keď sa vydáte na cestu, ktorú naozaj dobre poznáte, nie je to záruka toho, že sa vám pôjde ľahko a bez ťažkostí. Zimná príroda je nevyspytateľná, pod snehom sa môže skrývať zľadovatený povrch, hrozí potom, že sa pošmyknete – a tiež je zvýšené riziko poranenia. To môže byť veľmi nebezpečné, najmä ak ste si vyšli na prechádzku ďaleko od civilizácie.

Na horách vás navyše môže potrápiť aj mobilný signál. Akémukoľvek nebezpečenstvu tak zabránite iba tým, že sa dobre pripravíte a budete mať so sebou adekvátne vybavenie. Pri zimnej horskej turistike by ste mali vždy mať aj mačky, turistické paličky alebo návleky na topánky s hrotmi.

Pokiaľ vyrážate na dlhšiu trasu alebo sa už vydávate do terénu, ktorý je náročnejší, svoju výbavu ešte rozšírte:

  • Hodiť sa môže aj lopata, vyhľadávač či sonda. Tieto veci sú nevyhnutné vo chvíľach, kedy vás ohrozuje lavína. Na horách k tomu dochádza pomerne často. Je teda lepšie byť pripravený.
  • Určite si do batohu potom okrem toho zbaľte aj čelovku. Klasická baterka je nepraktická, ruky je lepšie mať voľné, ak máte navyše turistické paličky, ani by ste ju nemali ako držať. Čelovku ale môžete vytiahnuť kedykoľvek a posvietite si na cestu, keď sa napríklad zdržíte. Prísť v horskom teréne o zdroj svetla, to určite neveští nič dobré.
  • Okrem čelovky s funkčnými batériami si vždy berte so sebou ešte náhradné batérie. Niekedy dôjde k tomu, že vplyvom nízkych teplôt sa batérie rýchlejšie vybijú, aj s tým treba dopredu počítať.

Mohlo by Vás zaujímať aj: Zimná dovolenka – kam vyraziť a čo si so sebou vziať?

Pozor na podchladenie

Podchladenie je nepriateľ číslo dva. Terén vás môže prekvapiť, pripraviť vám mnohé prekážky, s ktorými nie vždy ide počítať, ale oblečenie vás zradí len vtedy, pokiaľ ho podceníte. Lenže podchladenie nie je nič príjemné a môže to veľmi uškodiť celému organizmu. Nehľadiac na to, že ak sa niekde zdržíte, môžete sami seba ohroziť. Akonáhle dôjde k podchladeniu, je ťažké telo zase zahriať. Preto je lepšie sa vopred lepšie obliecť a obaliť sa viacerými vrstvami kvalitného oblečenia.

žena s turistickým ruksakom na turistike v zime
Zdroj foto: Melinda Nagy / Adobestock.com

Správne oblečenie a obutie

Určite najdôležitejšie sú turistické topánky a ponožky. Nohy musia byť chránené, topánky musia vydržať a nesmú premoknúť, aj keď budete hodiny chodiť v snehu. Ponožky by mali byť s označením termo, ale skúsiť môžete aj špeciálne vyhrievané ponožky. Tie sú ideálne pre ľudí, ktorí trpia na studené nohy. Vyhrievané ponožky majú veľmi príjemný materiál a tiež špeciálne vykurovacie teliesko. S nimi vám nohy nikdy nenamrznú.

Zamerať by ste sa ale mali aj na výber vhodnej termo bielizne. Oblečenie z funkčného materiálu je tiež vhodné. Nepremokne, udrží vás v teple a vie aj efektívne odvádzať pot od tela, takže sa stále môžete cítiť komfortne, nech už vyrazíte kamkoľvek. Ani doplnky potom nezabudnite, treba mať so sebou rukavice, ktoré si tiež môžete zaobstarať rovno vyhrievané. Ani čiapka a šál nesmie chýbať.

Tip: Neviete, kde sa vydať na turistiku v zime? Čo tak vyskúšať zimnú dovolenku v Tatrách?

Zdroj: slf.ch

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.