Prestieranie stola na Vianoce – inšpirácie a tipy

Prestrieť štedrovečerný vianočný stôl je radosť pre každého člena rodiny. Aj slávnostná príprava stola vykúzli čarovnú atmosféru Vianoc. Ako prestrieť stôl na štedrovečernú večeru?

Ako prestrieť vianočný stôl

Vianoce sa už rýchlo blížia, a tak nezostáva nič iné, len nakúpiť dokonalé vianočné darčeky pre všetkých blízkych, napiecť pečivo a užívať si kúzelnú atmosféru celého adventu. Samotným vyvrcholením Vianoc je Štedrý deň, kedy sa okrem stromčeka všetci tešia aj k štedrovečernému stolu. Ako prestrieť ten najkrajší vianočný stôl?

Prestieranie vianočného stola na raňajky

Štedrý deň nastal, a tak si ho treba užiť už od prvých ranných momentov. Veď sa naň deti aj ostatní členovia rodiny tešia celý rok! Pripravte si rôzne typy stolovania, ktorými ohromíte celú rodinu už od raňajok aj po celý deň.

  • Ranné prestieranie by malo byť svetlé, svieže a malo by dýchať pozitívnou atmosférou.
  • Vyberte svetlý obrus, napríklad so zlatými okrajmi. Na stôl pripravte vyvýšený tortový podnos, na ktorom budete servírovať nakrájanú domácu vianočku pre všetkých.
  • Na doplnenie vianočnej atmosféry môžete na podnos pridať pár vetvičiek ihličia.
  • Nezabudnite na malé mištičky s obľúbenou marmeládou a maslom.
  • K dokonalému stolovaniu už chýbajú len vianočné hrnčeky na kakao alebo kávu, dezertné tanieriky a príbor podložený vianočným obrúskom.

Ako ďalší variant nápoja pripravte aj vianočný čaj alebo svieži pomarančový džús. Kanvičku alebo karafu na džús omotajte a zaviažte vianočnou stuhou, celému stolu taký detail dodá na príjemnej atmosfére.

Prestieranie vianočného stola na obed

Na obed sa v slovenských rodinách podávajú rôzne jedlá. Šošovicová polievka však býva najčastejším pokrmom, vedľa nej je obľúbená aj rybacia polievkaNech už milujete na vianočný obed akékoľvek jedlo, jedálenský stôl by mal byť ozdobený honosne a žiarivo. Nezabudnite na dostatok svetla, denné svetlo obohatené aj svietidlami dodá samotnému jedlu na atraktívnosti.

slávnostné prestieranie stola na Vianoce
Zdroj foto: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Doprostred stola pripravte vianočnú ikebanu plnú čečiny, ozdôb a mašľou. Skvelou voľbou je napríklad aj adventný veniec so štyrmi sviečkami, ktoré si už môžete dovoliť zapáliť všetky. Taký dominantný prvok uprostred stola už nepotrebuje veľa ozdôb okolo, avšak celý stôl vyzdvihnete ešte stojacími obrúskami na tanieri. Na internete nájdete mnoho návodov na originálne skladané obrúsky, môžete ich pripraviť do tvaru anjelika, stromčeka alebo hviezdy. Pokiaľ po obruse ledabolo rozhádžete malé šišky, ozdoby alebo trblietky, bude celý stôl vyzerať o to zaujímavejšie.

Prestieranie vianočného stola na večeru

Úplným vyvrcholením Vianoc je večera na Štedrý deň. Preto by ste si na slávnostnom prestieraní stola mali dať obzvlášť záležať. Začnite obrusom. Na večeru si môžete dovoliť tmavý podklad, spolu so striebornými doplnkami bude skvele vyzerať napríklad tmavomodrý obrus. So zlatou si zase bude dobre sedieť tmavo hnedá alebo šedá farba obrusu.

Obľúbenou súčasťou podkladu sú v poslednej dobe aj behúne, ktoré obohatia a rozžiaria stred stola. Ak zvolíte napríklad tmavomodrý obrus, ako kontrastný zvoľte strieborný behúň. K nemu sa vám dobre zladia aj strieborné príbory spolu s obrúskami, tie budú vyzerať maximálne sviatočne.

Doprostred stola naservírujte misu so zemiakovým šalátom a vyprážaným kaprom, nezabudnite tiež na misu s polievkou. Zrejme sa vám všetky misy na stôl zrazu nezmestia, avšak odchádzať od stola nosí podľa vianočných povier smolu. Skvele sa vám preto hodí malý servírovací stolík, ktorý bude po ruke.

Na prípitok pripravte šampus spolu s pohármi, ich stopky môžete obviazať mašľou.

Minimalistické štedrovečerné prestieranie

Ako prestrieť štedrovečerný vianočný stôl v minimalistickom štýle? Minimalizmus patrí v poslednej dobe k tým najobľúbenejším štýlom bytového designu. Nie je preto divu, že sa tento štýl dostal až na vianočný stôl. Hlavným prvkom bude v takom prípade jednoduchý obrus, skúsiť môžete nejaký tmavý, pokojne aj čierny. Tmavú farbu skvele rozžiarite bielym porcelánom a vysokými, bielymi sviečkami. Tie dodajú stolu na ľahkosti a elegancii. Potom už vám stačí len jedna farba ako doplnok, môžete použiť napríklad klasickú červenú farbu na obrúsku.

Ako zvyknete prestierať vianočný stôl u vás doma? Preferujete jednoduchú eleganciu alebo noblesný štýl doplnený niekoľkými vianočnými ozdobami?

Zdroj: autorský text Michaela Romanová

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.