Kodaň – doprava, počasie, ubytovanie a najznámejšie pamiatky

Kodaň, čiže København, to sú všadeprítomné historické budovy. Rad zámkov a kráľovských záhrad nás zanesie priamo doprostred rozprávkových príbehov Hansa Christiana Andersena.

Ten mimochodom stvoril aj príbeh o Malej morskej víle. Práve jej socha sa stala symbolom Kodane. Ako sa do Kodane dostať a čo tu podniknúť? Poďme spoločne nájsť odpovede. Vydajte sa spoločne s nami do nádherného severského mesta plného pamiatok, kde na vlastnej koži okúsite životný štýl hygge.

O Kodani

Kodaň je hlavným a v súčasnosti aj najväčším mestom Dánskeho kráľovstva. Anglicky sa nazýva Copenhagen (stretnete sa aj s názvami Kobenhavn, København). V samotnej metropole žije približne 600-tisíc obyvateľov, ale keby sme počítali všetkých obyvateľov vrátane aglomerácií, dostaneme sa na číslo okolo 1 milióna. V súčasnosti je Kodaň sídlom mnohých kráľovských inštitúcií a okrem iného tu nájdeme aj sídlo dánskej kráľovnej. Mesto je tiež regionálnym centrom podnikania, kultúry, médií a vedy.

Prvá zmienka o Kodani pochádza približne z 11. storočia. Hlavným mestom Dánskeho kráľovstva bola Kodaň zvolená až v pätnástom storočí. Významným centrom regiónu sa táto metropola stala v 17. storočí za vlády kráľa Kristiána IV. Od začiatku nového tisícročia je Kodaň opäť o niečo modernejšia, pretože je prepojená za pomoci monumentálneho mosta so švédskym mestom Malmö. Tieto dve mestá sa pomaly a nenásilne spájajú do jednej obrovskej metropoly, kde v okruhu 50 kilometrov žije 2,7 milióna ľudí.

Ako sa do Kodane dostať?

Letenky do Kodane

Do dánskeho hlavného mesta sa najlepšie dopravíme prostredníctvom lietadla. Medzinárodné letisko Kastrup leží približne 10 kilometrov severne od centra mesta, takže sa do Kodane dostaneme približne za 15 minút. Letenky dnes ponúka hneď niekoľko aeroliniek, ktoré na tejto trase prevádzkujú priame a pravidelné lety. Môžeme využiť napríklad spoločnosť Ryanair. Za spiatočnú letenku Viedeň-Kodaň zaplatíte približne 60€, ale v akciových cenách možno nájsť aj lacnejšie letenky.

Letenky do Malmö

Pri úmysle ísť do Kodane sa ponúka ešte jeden variant. Využiť nízkonákladové cestovanie, a to kúpením leteniek do susedného Malmö. Sem lieta napríklad maďarská spoločnosť Wizz Air, u ktorej stoja letenky iba pár eur. V takom prípade ale musíme počítať ešte s dodatočnými nákladmi. Musíme sa predsa nejako dostať z Malmö cez niekoľko kilometrov dlhý Öresundský most až do Kodane. Za jeho prekročenie je účtovaný poplatok.

Počasie v Kodani

Počasie v Kodani je vďaka Golfskému prúdu veľmi podobné našej klíme. Poveternostné podmienky sú tu dobré, ale musíme počítať s klasickým striedaním štyroch ročných období. Jar panuje v Kodani od apríla do mája, leto od júna do augusta. Od septembra do novembra budeme svedkami premenlivého jesenného počasia a v zime sa zase nevyhneme nánosom snehu, ani teplotám hlboko pod bodom mrazu. Naopak najteplejšie je v Kodani práve v lete.

počasie v Kodani
Zdroj foto: Oleksiy Mark / Shutterstock.com

Pokiaľ budeme premýšľať nad návštevou dánskeho hlavného mesta, je najlepšie vydať sa na cestu počas jari a leta. Dosýta si užijeme rozkvitnutej prírody, a navyše so sebou nebudeme musieť vláčiť obrovský kufor s tonami teplého oblečenia. Bohato si vystačíme s ľahkou bundou a niekoľkými tričkami. Na návštevu mestských pamiatok sa ale môžeme vydať po celý rok, pretože aj zimná Kodaň stojí za videnie.

Ubytovanie v Kodani

V severských krajinách ako Švédsko, Fínsko či Nórsko nájdete skôr drahšie ubytovanie v porovnaní s inými štátmi. Najčastejšie sú v ponuke apartmány a hotely.

Chcete luxusné ubytovanie v centre Kodane? Vyskúšajte 4-hviezdičkové hotely napríklad:

  • Ascot Hotel ****
  • WIDE Hotel ****
  • Comwell Copenhagen ****

Skvele hodnotené sú aj apartmány, ak chcete luxusnejšie bývanie počítajte so sumou 100€ na noc a viac.

  • Penthouse Cph inner city
  • Copenhagen Hotel Apartments

Možnosť je veľa, už je len na vás, aké ubytovanie v Kodani sa vám podarí nájsť.

Aké pamiatky v Kodani navštíviť?

Kodaň je rozprávkovým mestom s mnohými historickými aj novodobými pamiatkami. Pokiaľ by sme chceli navštíviť všetky zaujímavé miesta, museli by sme v tejto krásnej dánskej metropole zotrvať niekoľko týždňov. Nielen samo mesto totiž skrýva miesta, za ktorými sa rozhodne oplatí ísť. Napríklad prechádzka na bicykli pozdĺž pobrežia Baltského mora má tiež niečo do seba. Čo vidieť v Kodani?

Nákupná trieda Strøget

Ulica Strøget je so svojimi 1100 metrami jednou z najdlhších európskych nákupných tried. Chvíľami si pripadáme ako v pražskej Parížskej ulici. Ak by sme si tu chceli niečo kúpiť, len by sme neveriac pozerali na obrovské sumy pri tovare vystavenom vo vitrínach. Ulica Strøget sa rovnako nachádza v centre Kodane, takže by sme ju prešli tak či tak. Okrem drahého tovaru sme tu svedkami aj pouličného života, ktorý v dánskej metropole nikdy neutíchne.

Zámok Rosenborg

Renesančný zámok Rosenborg by sme našli medzi Kráľovskou a botanickou záhradou. Unikátna stavba z roku 1606 sa zachovala viac-menej v pôvodnej podobe, takže dnes môžeme obdivovať ako prenádherné interiéry, tak niekoľko pivníc. V nich by sme však nenašli sudy s vínom alebo inými pochutinami, ale oveľa cennejšie predmety. Zámok Rosenborg vo svojich pivniciach ukrýva Dánske korunovačné klenoty a kráľovské šperky.

Palác Amalienborg

Kráľovský palác Amalienborg je od nepamäti sídlom dánskych kráľov a kráľovien. Aktuálne tu má oficiálne sídlo Markéta II. so svojou rodinou. Celý komplex budov je tvorený 4 veľkolepými palácmi v rokokovom štýle medzi ktorým sa nachádza neveľké námestie. Populárnou atrakciou je samozrejme výmena stráží Kráľovskej gardy, ktorú môžeme sledovať každý deň na poludnie. Palácový komplex Amalienborg je však využívaný predovšetkým ako zimná kráľovská rezidencia a okrem toho je považovaný aj za najkrajší kráľovský areál v Severnej Európe.

Socha Malej morskej víly v Kodani

Pri zozname pamiatok Kodane nemôžeme zabudnúť na symbol tohto mesta. Andersenova Malá morská víla je svetoznámou rozprávkovou postavou, avšak obyvatelia Kodane chceli jej hmotnú pamiatku. Preto dnes v severovýchodnej časti mesta obdivujeme decentnú, aj keď svojim spôsobom majestátnu sochu Malej morskej víly. V priebehu časov sa stala ikonou Kodane, takže toto miesto musíme chtiac nechtiac navštíviť. Popularite sochy napovedajú aj davy fotografov a turistov.

Odporúčame: Navštívte aj Amsterdam. Pozrite si nášho sprievodcu mestom

Vyskúšajte hygge na vlastnej koži!

Obyvatelia severských štátov sú známi svojim pokojným a šťastným životom. Až pri návšteve Kodane pochopíme, čo hygge vlastne znamená. Je to spôsob šťastného žitia a vnútornej spokojnosti. Nehľadajme za tým žiadne filozofické reči. Hygge zažívame všetci v okamihu, keď sme šťastní, a kedy sa cítime dobre. Je neodmysliteľne spojené práve s Kodaňou. Posadíme sa na lavičku za Kráľovským divadlom, vychutnávame si dobrú kávu a zisťujeme, že život predsa len nie je o honbe za úspechom a peniazmi.

Čo vyskúšať v Kodani?

Nevynechajte kávu

Dáni sú známi milovníci kávy, čo sa potvrdzuje aj pri návšteve ich hlavného mesta. Pri prechádzke mestom narážame na nespočetné množstvo malých kaviarní alebo pojazdných predavačov s kávou. Lahodný kofeínový nápoj síce v Kodani stojí približne štyrikrát toľko čo v Prahe, ale nášmu pokušeniu nemôžeme odolať. Minimálne jednu šálku vynikajúcej dánskej kávy si dať musíme.

Cyklotrasa v Kodani

Keď nás prestávajú baviť architektonické pamiatky a prechádzky po meste, túžime po troche športového vyžitia. Teraz urobíme radosť všetkým cyklistom, pretože v samotnej Kodani sa nachádza asi 500 kilometrov cyklotrás! Metropola je tak doslova rajom pre všetkých milovníkov bicyklov. Tomu zodpovedá aj počet požičovní bicyklov.

cyklotrasy v Kodani
Zdroj foto: Tommy Larey / Shutterstock.com

Futbalová Kodaň

Skrátka neprídu ani milovníci futbalu. Priamo v centre Kodane sa totiž nachádza štadión miestneho futbalového klubu FC Kodaň (Anglicky København FC). V súčasnosti je to asi najlepší dánsky futbalový klub, ktorý pravidelne hrá aj európske súťaže. V tíme bohužiaľ nehrajú žiadni českí, ani slovenskí futbalisti, ale aj tak je na čo sa pozerať. Druhým známym futbalovým klubom z Kodane je Bröndby IF (Brondby Kodaň).

Kodaň je krásne európske mesto s dušou a charakterom. Pri jeho návšteve si uvedomíte, že v živote môžete pokojne spomaliť a vychutnať si krásne chvíle.

Kedy sa do Kodane chystáte vy?


Pozrite si aj ďalších sprievodcov známych miest

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.