Ako pestovať bambus v našich podmienkach?

Bambus pochádza z trópov a subtrópov, avšak v našich podmienkach sa mu tiež dobre darí. Existuje totiž mnoho druhov, z ktorých môžete vyberať. Vďaka tomu nie je problém nájsť vhodnú variantu bambusu, ktorej sa bude dariť aj vo vašej záhrade.

Bambus v exotickej záhrade

Vzhľadom na svoj pôvod bol pre nás dlhý čas bambus značne exotickou rastlinou. Dnes už sa však rozšírili jednotlivé druhy bambusov do radu záhradníctva a škôlok, takže si môžete vybrať vhodnú rastlinu do svojej záhrady.

Bambusy skvele vyzerajú najmä v štylizovaných japonských záhradách, do ktorých krásne zapadnú. Avšak kombinovať ich môžete aj s rastlinami, ktoré sa u nás bežne vyskytujú. Doplňovať sa budú napríklad s rôznymi ihličnanmi, javormi a tiež trávami. Pokiaľ chcete vytvoriť priamo miesto plné bambusov, môžete ich okolie ozdobiť štrkom, kameňmi, či tiež vodnou plochou.

Vďaka rôznym druhom možno bambus pestovať v malých miskách, podobne ako je to pri bonsajoch, avšak ponúkajú sa aj bambusy v strednej výške, ktoré možno využiť ako podrast k iným drevinám. Existujú však aj vysoké bambusy, z ktorých je možné vytvoriť deliace steny alebo použiť bambus ako živý plot, napr. bambus Phyllostachys bissetii.

Počuli ste už o bambuse šťastia? Pozor! Bambus šťastia, známy aj pod botanickým menom Dracaena sanderiana, nie je skutočným bambusom. Ide o pomalšie rastúcu, adaptabilnú rastlinu, ktorá je ideálna pre pestovanie v interiéri.

Pestovanie bambusu

Pre bambusy je najlepšia priepustná pôda, teda ideálne hlinitopiesočnatý podklad, ktorý by mal byť bohatý na živiny. Preto je dôležité hnojenie bambusu. Pri výsadbe rast bambusu skvele podporí kompost či odležaný hnoj, avšak je potrebné každý rok rastliny prihnojovať.

Bambus preferuje miesta s dostatkom slnečného svetla, ale niektoré druhy znášajú aj polotieň. Vyžaduje pravidelné zavlažovanie, najmä počas suchých období a v prvých rokoch po vysadení, aby sa dobre zakorenil.

Prihnojovanie bambusu

Na jar bambusy rastú najrýchlejšie, a to až desať centimetrov za deň. V tomto období je teda nevyhnutné dodávať im dusík. Dbajte však na správne dávkovanie, pri nadbytku dusíka by sa vyrastené výhonky mohli lámať a nových sa nedočkáte. Na jar teda doprajte dostatok hnojiva, po zvyšok roka potom stačí podávať len udržiavacie dávky. V auguste je vhodné s dusíkom prestať a dodávať už iba draslík. Ten sa totiž postará o vyzrievanie pletív, vďaka tomu bude bambus odolnejší voči mrazu.

Ako rýchlo rastie bambus?

Rýchlosť rastu bambusu závisí od mnohých faktorov, ako sú druh, podmienky prostredia, starostlivosť a kvalita pôdy. Bambus je známy ako jedna z najrýchlejšie rastúcich rastlín na svete. Niektoré druhy môžu v optimálnych podmienkach rásť až neuveriteľných 90 cm za jedeň deň, iné len 10 centimetrov.

Priemerný ročný prírastok výšky pre mnohé druhy bambusu sa pohybuje od 3 do 10 metrov. To znamená, že za niekoľko rokov môže dosiahnuť svoju maximálnu výšku, ktorá sa líši podľa druhu.

malé výhonky bambusu
Zdroj foto: Davivd / Adobestock.com

Prezimovanie bambusu

Najväčším problémom v zimnom období je premrznutie pôdy, kvôli čomu nedokáže bambus prijímať dostatok vlahy. V takom prípade potom bambus chradne, listy hnednú a zasychajú. Preto je nutné v zime kontrolovať, či má rastlina dostatok vody. Niektoré druhy sú schopné chrániť sa proti mrazu a suchu zrolovaním listov, čím minimalizujú plochu odparovania.

Lenže druhým problémom môže byť nadbytok vody. K tomu dochádza hlavne v nevhodných ílovitých pôdach, ktoré zadržiavajú zbytočne veľa vody. V takom prípade potom bambusy začínajú zahnívať a hynú. Dodržať vhodné podmienky na pestovanie nie je práve jednoduché, avšak pokiaľ budete bambusu venovať dostatok starostlivosti, odmenou vám môžu byť steblá výšky až šiestich metrov.

Pre menej mrazuvzdorné druhy môžete poskytnúť dodatočnú ochranu obalením stoniek bambusu izolačným materiálom, ako je agrotextília, jutovina alebo dokonca bublinková fólia. Tento krok je obzvlášť dôležitý pre mladé rastliny, ktoré sú náchylnejšie na poškodenie mrazom.

Hrubá vrstva mulča môže pomôcť chrániť korene pred mrazom. Použite organický materiál, ako sú listy, slama alebo drevná štiepka, a aplikujte vrstvu aspoň 10-15 cm okolo rastliny. Prečítajte si, čo vedieť pred samotným mulčovaním.

Ako rozmnožiť bambus?

Rozmnožovanie bambusu sa dá vykonať niekoľkými spôsobmi, vrátane delením koreňových balov, odrezkami a v prípade niektorých druhov aj semenami.

  • Rozmnožovanie delením koreňových balov – najprv vyberte rastlinu, ktorá je dobre zakorenená a zdravá. Pomocou rýľa alebo píly oddelite časť rastliny, ktorá obsahuje aspoň jeden alebo dva výhonky a časť koreňa. Uistite sa, že na oddeľovanej časti je dostatok koreňov. Novo oddelené časti potom vysaďte do vhodnej pôdy na novom mieste. Zabezpečte dostatočnú vlhkosť a prípadne zakryte, aby ste podporili zakorenenie a rast.
  • Rozmnožovanie odrezkami – režte časti stoniek s niekoľkými uzlami. Stonky potom položte na bok do vlhkej pôdy alebo piesku, kde by mali vytvoriť korene a vyrásť nové výhonky. Mladé výhonky, ktoré ešte nezdrevnateli, môžete odrezať a zasadiť do vlhkej pôdy alebo vody, kde by mali zakoreniť.
  • Rozmnožovanie semenami – pestovanie bambusu zo semana je menej bežné. Ak však máte prístup k semenám bambusu, môžete ich zasiať priamo do vlhkej, dobre odvodnenej pôdy alebo do kvetináčov. Semená udržiavajte vlhké a na teplom mieste, kým nevyklíčia. Klíčenie môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov. Po vzídení mladých rastlín ich môžete postupne presadiť na ich nové trvalé miesto.

Vypestovať si vlastné bambusy si žiada značnú dávku starostlivosti. Pre tieto rastliny je nevyhnutné chránené stanovište, kde nebudú ohrozené vetrom a ostrými slnečnými lúčmi. Najdôležitejšie je potom správne hnojenie a ideálne množstvo vody.


Prečítajte si tiež

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.