Pestovanie jahôd – jednoduchý sprievodca pre začiatočníkov

Milujete jahody a chceli by ste si vypestovať svoje vlastné? S naším návodom to zvládne každý. Stačí vybrať to správne miesto, umiestnenie jednotlivých rastlín rozmerať a pravidelne sa o ne starať. A čoskoro si budete pochutnávať na svojich vlastných jahodách aj vy.

Výsadba jahôd

Pred tým, než sa pustíte do samotného pestovania, zamerajte sa na výber miesta na vašej záhrade. Jahody vyžadujú slnečné stanovište s nepodmáčanou zeminou a neznášajú prievan. Jahody môžete sadiť do voľnej pôdy alebo do PVC fólie (prípadne netkanej textílie), ktorú natiahnete cez záhon. Na jej zaťaženie použite kotviace kolíky. Pôda by mala byť dobre priepustná, s ideálným 5,5 – 6,5 pH.

Tip: Ak nemáte vlastnú záhradu, môžete pestovať jahody na balkóne, napríklad v kontajneroch, v palete alebo vertikálne.

Ako sadiť jahody v záhrade?

Sadenice jahôd (vyberajte tie s veľkým koreňovým balom a aspoň tromi lístkami) vysádzajte vo zdialenosti 30 – 40 cm od seba, aby mali dostatok priestoru na zakorenenie a rozrastanie sa. Jednotlivé rady by mali byť vzdialené približne 75 cm.

Ako sadiť jahody do kvetináča?

Na výsadbu si vyberte vhodný kvetináč, ideálne s priemerom 30 cm a hĺbkou 25 cm. Na dno kvetináča nasypte drenážnu vrstvu a následne ho naplňte substrátom. Použite kvalitný substrát určený pre jahody alebo si ho namiešajte sami z rašeliny, kompostu a perlitu v pomere 2:1:1. Pre pestovanie v kvetináčoch sú vhodné stáleplodiace odrody jahôd, ktoré plodia počas celej sezóny. Sadenice presaďte do kvetináča, jemne utlačte substrát okolo nich a dobre zalejte.

Kedy sadiť jahody?

 • Najlepším obdobím na výsadbu skorých odrôd sú mesiace marec, apríl alebo prvá polovica mája.
 • Menej obvyklé je vysádzanie jahôd na v lete, z dcérskych poplazov materských jahôd. Vhodné sú v tomto prípade len niektoré odrody jahôd, je nutná pravodelná zálievka a polotienisté miesto.
 • Najčastejšie sa však jahody vysádzajú na jeseň, v prvej polovici septembra. Budú tak mať množstvo času na zakorenie. Plody očakávajte však až nasledujúci rok.

Pestovanie jahôd

Pestovanie jahôd je obľúbenou záhradníckou činnosťou, vďaka ktorej môžete mať čerstvé plody priamo z vašej záhrady. Okrem toho sú pomerne nenáročné na pestovanie.

Či už ich pestujete priamo v pôde na záhrade alebo na balkóne, jahody milujú vlhký substrát, preto ich pravidelne zalievajte. Dávajte prednosť poriadnym jednorazovým zálievkám pred každodenným kropením. Pokiaľ sa v okolí jahôd pohybujú mravce, svedčí to o nedostatočnom zalievaní. V priebehu prvého mesiaca odštipujte kvety. Nezabúdajte ani na kontrolu buriny a jej prípadné odstraňovanie.

Vertikálne pestovanie jahôd

Vertikálne pestovanie jahôd je inovatívna metóda, ktorá umožňuje pestovať jahody vo vertikálne usporiadaných systémoch, ako sú rôzne stojany, veže alebo závesné kontajnery. Oproti tradičnému horizontálnemu pestovaniu prináša tento spôsob niekoľko výhod, napríklad efektívnejšie využitie priestoru, zníženie rizika chorôb a škodcov z dôvodu lepšej cirkulácie vzduchu a iné. Vertikálne pestovanie (nielen) jahôd môžete využiť v obmedzených priestoroch, napr. na balkónoch.

Tip: Micro-dripový systém zavlažovania je efektívnou metódou pre vertikálne pestovanie, pretože zabezpečuje rovnomerné rozloženie vody a živín pre každú rastlinu.

kedy sadiť jahody
Zdroj foto: yuris / Shutterstock.com

Pestovanie jahôd v kontajneroch

Chcete si vypestovať čerstvé jahody aj v obmedzených priestoroch, ako sú balkóny, terasy alebo dokonca v interiéri? Potom sa ako jedna z možností ponúka aj pestovanie jahôd v kontajneroch. To ponúka niekoľko výhod, vrátane lepšej kontroly nad pôdnymi podmienkami, eliminácie rizika chorôb prenášaných pôdou a možnosti presunúť jahody (alebo iné pestované ovocie) na optimálne miesto, napr. v závislosti od nárokov pestovanej plodiny na množstvo slnečných lúčov. Vyberte odrody špeciálne určené pre kontajnerové pestovanie alebo také, ktoré nepotrebujú veľa miesta, napr. odrody Elsanta.

Pozor! Vyberte dostatočne veľký kontajner, aby umožnil rast koreňového systému. Pre väčšinu odrod jahôd je vhodná hĺbka aspoň 20-30 cm.

Mohlo by vás zaujímať: Pestovanie ovocia na balkóne – ktorým druhom sa bude dariť?

Ako zazimovať jahody?

Tu sú základné kroky, ako zazimovať jahody pestované priamo v pôde:

 1. Po skončení zberu, zvyčajne koncom leta alebo na začiatku jesene, odstráňte všetky staré, mŕtve alebo choré listy. Taktiež môžete zredukovať počet výhonkov, aby rastliny nevyčerpávali zdroje.
 2. Uistite sa, že okolo jahôd nie sú žiadne buriny alebo iné rastliny, ktoré by mohli súťažiť o živiny a vodu.
 3. Pokryte jahody vrstvou organického mulča, napr. slamou, suchými listami alebo borovicovými vetvičkami, aby ste ich chránili pred mrazom. Mulč by mal byť aspoň 5-10 cm hrubý. To pomáha udržiavať teplotu pôdy a zároveň zabraňuje prerastaniu buriny.
 4. Pred prvým mrazom dobre zalejte jahody. Voda v pôde môže pomôcť izolovať koreňový systém rastlín pred mrazom.

Pestovanie jahôd v kvetináčoch si vyžaduje o niečo odlišný prístup k zazimovaniu:

 1. Presuňte kvetináče s jahodami na miesto, kde budú chránené pred silným mrazom a vetrom. Ideálne sú miesta ako garáž, skleník alebo prístrešok. Dôležité je, aby toto miesto nebolo príliš teplé, aby jahody zostali v stave odpočinku. Ideálna teplota je okolo 10°C. Miesto, kam kvetináče presuniete, by malo byť tiež suché a chránené pred vlhkosťou, ktorá by mohla v zime spôsobiť hnilobu alebo iné problémy.
 2. Ak takéto miesto nie je k dispozícii, môžete kvetináče obaliť izolačným materiálom, ako je bublinková fólia, a umiestniť ich na miesto chránené pred vetrom a priamym vplyvom mrazu.
 3. Podobne ako pri jahodách vysadených na záhrade, aj kvetináče by mali byť pokryté vrstvou mulča.
 4. Počas zimy pravidelne kontrolujte vlhkosť pôdy v kvetináčoch a podľa potreby mierne zavlažujte. Pôda by mala zostať mierne vlhká, ale nie premokrená.

Zber jahôd

Rôzne druhy jahôd sa od seba líšia dobou zberu. Existujú odrody:

 • skoré,
 • polorané,
 • stredne skoré,
 • neskoré,
 • stále plodiaci.

Akonáhle sú jahody červené zo všetkých strán, môžete sa pustiť do ich zberu. Ten je najlepšie vykonávať buď ráno, akonáhle uschne ranná rosa, alebo naopak večer, keď do nich nepraží slnko. Jahody je dôležité žať opatrne aby nedošlo k poškodeniu ostatných, ešte nedozretých plodov. Typickou dobou zberu jahôd je obdobie mája a júna. Ale ako už bolo zdôraznené, existuje veľa druhov a doba zberu záleží na odrode.

Samozber jahôd

Ak milujete jahody, no záhradkárčenie nie je nič pre vás, využite túto sezónu možnosť samozberu jahôd na jednom zo slovenských jahodových polí. Stačí si priniesť vlastnú nádobu alebo košík, vlastnoručne plody pozbierať, zaplatiť za nazbieranú gramáž a vychutnávať si čerstvé jahody.

Kedy začína samozber jahôd?

Sezóna samozberu jahôd sa na Slovensku začína koncom mája a trvá do konca júna. Presný termín sa líši v závislosti od regiónu a ďalších prírodných podmienok (počasie – teplota, zrážky a podobne).

Použitie jahôd v kuchyni

Doma vypestované jahody chutia najlepšie samotné. Po ich otrhaní ich stačí umyť vodou a konzumovať. Bohužiaľ nevydržia veľmi dlho čerstvé, preto ich uchovávajte v chladničke, ale nečakajte zázraky. Až sa samotných čerstvých jahôd prejete, môžete ich:

 • použiť do jahodového koláča či bublaniny,
 • pripraviť si z nich tvarohové plnené knedle,
 • dať si ich s cukrom a smotanou,
 • spracovať do jahodového džemu,
 • vylisovať z nich domácu šťavu,
 • alebo ich používať napríklad do šalátov.

Že to znie bláznivo? Jahody v kombinácii s čerstvo natrhaným šalátom, lístkami rukoly, výrazného syra a vlašských orechov sú skvelým základom osviežujúceho letného šalátu. Preliate dresingom z horčice, balzamikového octu, olivového oleja a štipky soli a korenia sú ideálne nielen ako príloha k letnému grilovaniu.

Pokiaľ sa budete o svoj záhon s jahodami starať, čoskoro sa dočkáte šťavnatých a sladkých jahôd.


Čo ďalšie pestovať na záhrade?

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.