Hurmikaki – pestovanie, účinky a využitie

Hurmikaki nie je veľmi známe ovocie, mnohým ľuďom tento názov nič nepovie. Na prvý pohľad by ste si jej plody mohli pomýliť s paradajkou. Avšak vďaka tomu, že bola mnoho rokov šľachtená, si toto subtropické ovocie môžeme vypestovať aj u nás.

Možno pre vás bude táto ovocná rastlinka známejšia pod názvom hurma, kaki, tomel alebo ebenovník.

Pestovanie hurmikaki

Strom ebenovník rajčiakový (hurmikaki) je treba zasadiť na čo najslnečnejšie stanovište, pretože miluje teplo. Najvhodnejšie je miesto pri stene domu, aby bol stromček chránený pred vetrom. Pôdu má rád priepustnú s dávkou humusu a mierne kyslým pH. Pokiaľ je suchšie obdobie, treba ho často zalievať, pretože vlaha vysoko ovplyvní veľkosť a chutnosť plodov.

Strom vám začne kvitnúť v druhej polovici mája po dobu 2-3 týždňov a plody dozrievajú koncom septembra (ak potrebujete urýchliť zrenie, uložte ich do krabice s jablkami a banánmi). Mrazuvzdorné hurmikaki dokáže prežiť aj v našich podmienkach, pretože zvládne teplotu až do -25 ° C. Ak zmrzne, dokáže sama zregenerovať, ale nebude plodiť. Nepotrebuje oriezať, stačí iba odstrániť suché vetvy. Hnojenie stačí vykonávať bežnými hnojivami.

Pozitívne účinky hurmikaki

Plody hurmikaki sú bohaté na antioxidanty, teda nielen, že spomaľujú starnutie buniek, ale tiež sú dobré ako prevencia rôznych typov ochorení, ako je napríklad rakovina žalúdka, ústnej dutiny, pažeráka a hrubého čreva. Vďaka karotenoidom a vitamínu C je výrazne posilnený imunitný systém a pokožka chránená pred nebezpečným UV žiarením.

ako jesť plody stromu hurmikaki
Zdroj foto: mbobrik / Shutterstock.com

Je tiež skvelou potravinou pre všetkých, ktorí sa snažia schudnúť, pretože obsahuje veľa vlákniny, ktorá vás zasýti na dlhú dobu, a nemáte tak pocit hladu. Zároveň má vláknina aj detoxikačné účinky.

Ako jesť plody hurmikaki

Plody môžete konzumovať celé, ale aj samotná dužina je nielen chuťovo výborná, ale má aj viac možností konzumácie. Vďaka tomu, že povrch dužiny je rôsolovitý, môžete s ňou nakladať rovnako ako napríklad s marmeládou – a natrieť si ju na pečivo. Výhodou je, že tieto plody môžu konzumovať aj ľudia s diabetes, onkologickým ochorením či tráviacimi problémami. Skvelá je tiež štrúdľa s hurmikaki alebo iná pečená dobrota.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.