Ako na slimáky v záhrade? Overené tipy

Slimáky v záhrade nikto nechce. Tento rok sa objavujú oveľa viac vďaka chladnejšej a vlhkej jari. Žijú hlavne v noci, takže sú vidieť hlavne ráno. Cez deň sú zalezení, vyliezajú len po daždi.

Počas krátkej doby zničia v záhrade veľkú časť úrody. Na kvetoch a na zelenine likvidujú listy a kvety. Dostanú sa takmer všade. Ak sa vám ich podarí na vašej záhrade vyhubiť, neradujte sa, prelezú od susedov.

Čo vás ubráni pred slimákmi

Ak sa vám na záhrade cez leto objavovali slimáky, tak na jeseň skúste zryť záhony do veľkej hĺbky. Nanesené vajíčka sa dostanú na povrch a v zime zamrznú. Nasledujúcu sezónu je vhodné do záhona zasadiť kvety či bylinky, ktoré slimákom toľko nechutia a nevoňajú im. Z byliniek to je napríklad tymián, šalvia a fenikel, z kvetov potom levanduľa, záhradná ľalia či flox. Ako ďalšie prírodné odpudzovače sú dobré cesnak, cibuľa alebo pažítka. Pokiaľ tieto plodiny pestujete v záhone, nemali by sa slimáky toľko objavovať.

Slimáky majú aj prirodzených nepriateľov. Sú to žaby, jašterice, krtkovia, ježkovia, holuby či kačice (najlepší sú indickí bežci). Pokiaľ sa vám tieto živočíchy objavujú v záhradke, môžete počítať, že slimákom sa u vás páčiť nebude.

Účinné granule proti slimákom.
Zdroj foto: Heiko Barth / Shutterstock.com

10 tipov a trikov, ako na slimáky

  1. Nenechajte ich rozmnožiť. Pri prvých objavoch ich ihneď odstraňujte a likvidujte. Zbierajte slimáky do nádoby s octom. Dobré by bolo, keby tak urobili aj susedia.
  2. Odstráňte možné úkryty, ako sú napríklad dlho zložené dosky, kamene, plechy, pod ktorými sa drží vlhko.
  3. Urobte ochranné bariéry. Slimáci neprelezú cez drsný povrch alebo vysoké prekážky. Vytvorte si vyvýšené záhony alebo použite vysoké nádoby, do ktorých slimáci nelezú.
  4. Vaječné škrupiny – rozdrvte ich a drvinu nasypte v páse 10 cm po celom obvode okolo záhona. Rozdrvené škrupiny sa slimákom nalepia na slizkú časť a oni nemôžu ani tam ani späť.
  5. Škrupiny z vlašských orechov tiež pomáhajú proti slimákom. Pri sadení zeleniny ich pridajte do zeme.
  6. Pivné pasce. Táto metóda je obľúbená a často využívaná. Do hlbokých misiek alebo kelímkov nalejte pivo. Pasce umiestnite do zeme. Slimáci do nádob zalezú a utopia sa. Nutné kontrolovať aspoň jedenkrát týždenne a prípadne vyberať už nájdené slimáky.
  7. Mechanické pasce – lapače slimákov. Do nich sa nasypú špeciálne granule, ktoré slimáky priťahujú. Pasca je dlho účinná. Granule sú chránené pred premočením. Tieto pasce sú bezpečné voči domácim miláčikom. Nemusíte sa báť, že by sa na granule dostali.
  8. Kuchynská soľ. Pokiaľ na slimáka nasypete kuchynskú soľ, tak ho rozleptá. Je to účinné a nie je to ani drahé. Slimáci sa časom vytratia.
  9. Odpudivý elixír. Nazbierané mŕtve slimáky preliať horúcou vodou. Nechať niekoľko dní skvasiť. Potom takto vzniknutý lektvar naliať na kompost alebo na okraje záhonov. Slimáky to odpudzuje.
  10. Chemická ochrana. Existujú chemické prípravky nezávadné pre rastliny. Stačí nasypať okolo záhonov. Slimáky si potom týmto miestam vyhýbajú.

Tak veľa šťastia v záhrade!


Ďalšie tipy do záhrady

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.