Akita Inu –  čo musíte vedieť pred jeho zaobstaraním?

Vyhliadli ste si plemeno Akita Inu? Je to veľmi verný a inteligentný pes. Vysvetlíme vám, ako sa o tohto psa správne starať. Nezabudnite zvážiť výhody a nevýhody Akita Inu plemena.

Sme veľkí milovníci psov, o čom svedčí to, že v mnohých rodinách nájdete plemeno Akita Inu ako spoločníkov. Pri výbere vhodného plemena treba vždy prihliadnuť na to, kde bude pes žiť, aké sú pre neho najlepšie životné podmienky a ku komu nie je plemeno vhodné.

Keď pozriete na príslušníka plemena Akita Inu, uvidíte sebavedomého psa, ktorý bezhranične bude milovať svojho pána a rodinu. Aby tomu tak skutočne bolo, treba už od šteňacieho veku psa vychovávať. Pritom je nutné mať na pamäti, že si vyžaduje individuálny prístup, pretože tento pes je veľmi citlivý. Vďaka svojej vysokej inteligencii sa rýchlo a ľahko učia. Povely vykonáva rád, ale veľmi často vtedy, keď sa jemu samotnému chce.

Charakteristika plemena Akita Inu

Psie plemeno Akita Inu (nazývaný aj akita-ken) je v domácnostiach veľmi obľúbené, títo psíkovia sú veľmi milí spoločníci a dobrí priatelia. Toto plemeno je veľmi učenlivé a to, čo ich naučíte už viac nezabudnú. Svoju rodinu milujú a nedali by ju za nič na svete.

Pôvod Akita Inu

Domovinou Akita Inu je Japonsko, konkrétne ostrov Honšú. Patrí medzi najstaršie psie plemená, jeho predchodcovia človeka sprevádzali už pred 5 tisíc rokmi ako poľovné psy. Vedeli zadržať aj medveďa, pomáhali pri love rýb.

Neskôr sa Akita Inu stal spoločníkom samurajov a dostal sa až na cisársky dvor, zatiaľ čo poddaní ho vlastniť nesmeli. Dokonca existovali zákony, ktoré nariaďovali, ako sa k psovi správať. Na začiatku tridsiatych rokov minulého storočia sa toto plemeno stalo japonským národným pokladom a jeho vývoz bol zakázaný. Toto bolo prelomené až po druhej svetovej vojne, keď si americkí vojaci psov doviezli z Japonska domov.

Povaha akita Inu

Inteligentní, odvážni, verní a priateľskí – to je Akita Inu. Typická vlastnosť ich charakteru je láskavosť a odvaha – bránia všetkých členov rodiny. Keďže je u nich vyvinutý obranný mechanizmus, nemajú radi cudzích ľudí, vtedy sa správajú veľmi predvídavo a obozretne, pokiaľ by ich niekto vyprovokoval môže to dôjsť až k agresii.

Vzhľad akita Inu

Plemeno patrí medzi stredne veľké rasy. Majú robustné telo, silný krk a typickým rysom je vzpriamený postoj tela. Väčšinou majú hnedé až čierne oči a špicaté uši, ktoré poukazujú na neustálu ostražitosť psa. Typickým znakom tohto plemena je taktiež veľmi špecificky zatočený chvost.

pes akita inu
Zdroj foto: AntonMaltsev / Shutterstock.com

Starostlivosť

Akita Inu patrí všeobecne k plemenám, ktoré nie sú náchylné na psie ochorenia, avšak ani táto rasa nie je úplne odolná voči všetkým zdravotným problémom. Najčastejšie problémy, s ktorými sa u tohto plemena stretávame, sú narušený pohybový aparát, problémy s kĺbmi.

Srsť akita Inu

Akita Inu má samočistiacu srsť, ktorá nezapácha, takže váš pes bude vyzerať stále ako vymydlený. To ale neznamená, že nepĺzne. Pĺzne, a veľa. Dvakrát ročne treba pretrpieť výmenu srsti. Ak budete Akita Inu chovať doma, počítajte s tým, že jeho chlpy počas pĺznutia budú všade. Chce to potom pravidelne ho kefovať, aby ste obmenu srsti prežili bez zbytočného stresu.

Výchova akita Inu

Tvrdohlavé plemeno, u ktorého je potrebná trpezlivosť a dôslednosť, sa nehodí pre každého chovateľa. Minimálne nie pre iba začínajúceho, ktorý nemá dostatok skúseností so psami. Treba tiež počítať s tým, že Akita Inu je pomerne veľké plemeno, dorastajúce do výšky až 67 centimetrov. Ak ale jeho majiteľ zvládne výchovu, získa verného spoločníka, ktorý bude milovať aj deti.

Voči druhým psom sa však Akita Inu chová dominantne, niekedy až agresívne, čo je možné potlačiť dobrou socializáciou, keď je šteniatkom. Chovateľ by si mal tiež pamätať, že fyzickým trestaním u Akita Inu nič nedosiahne, maximálne sa ich tvrdošijnosť ešte viac utvrdí. Výchova by mala byť rázna, ale bez výprasku. Ideálne je so šteniatkom navštevovať kynologické výcvikové stredisko, a to až do veku jedného roka.

Rodina je pre neho dôležitá

Chovateľ, ktorý chce byť so svojim psom v úzkom prepojení, v Akita Ine nájde psa presne tohto typu. Akita v osamotení trpí, najradšej je so svojim pánom a jeho rodinou, a to kdekoľvek. Je to teda plemeno vhodné pre toho, kto so psom rád podniká výlety, chodí na prechádzky a nevadí mu ho mať stále v pätách. Psy s vami budú pokojne leňošiť a užívať si pokoj, rovnako ako radi pôjdu na výlet objavovať zaujímavosti v neznámom teréne.

Pre Akita Inu je typická veľká fixácia na rodinu. Ak hľadáte strážneho psa, ktorý bude stále vonku najlepšie uviazaný na reťazi, radšej si kúpte iné plemeno. Akita Inu nebude nadšený z agility alebo coursingu, pretože sa rád rozhoduje sám, a nie aby na povel behal medzi prekážkami. Na pohyb mu budú stačiť každodenné prechádzky so svojim pánom.

Kŕmenie Akita

U Akita Inu je možné sa stretnúť s potravinovou alergiou. Tá sa môže prejavovať kožnou vyrážkou alebo stratou srsti. Je preto vhodné kontrolovať, čo granule pre psov obsahujú. Alergénom je najmä sója. Vhodné nie je krmivo zo supermarketu, ktoré spravidla nie je tak kvalitné.

Dôvody, prečo si zaobstarať Akita Inu

  • Vernosť – k rodine aj k svojmu majiteľovi, ochráni vás v každej situácii.
  • Inteligentnosť – plemeno Akita Inu patrí medzi inteligentné psy, ľahko sa naučí novým povelom.
  • Samočistiaca srsť – títo psy sa vedia postarať o svoju srsť, čistia si ju rovnako ako mačky, teda o ich čistotu je vždy postarané.
  • Má rád deti – je to plemeno, ktoré je vhodné k deťom, je verný a priateľský, deťom sa stane dobrým kamarátom a bude ich ochraňovať.
  • Plemeno do bytu – väčšina zdrojov a chovateľov uvádzajú, že toto plemeno je vhodné aj do bytu, rýchlo si zvykne, veľkou výhodou je, že Akita Inu veľmi málo šteká a tak nebude otravovať susedov. Ak si ho zaobstaráte do bytu, doprajte mu však dostatok pohybu na čerstvom vzduchu.
  • Nenáročné kŕmenie – ak by sme Akita Inu porovnali s plemenami podobnej veľkosti, zistili by sme, že toto plemeno zje oveľa menej krmiva, čo majitelia ocenia z hľadiska ich financií.

Pokiaľ stále váhate, ktoré plemeno je pre vás vhodné, prinášame vám rady podľa čoho si vybrať správne plemeno.

Dôvody, prečo si neobstarať Akita Inu

  • Tvrdohlavosť – Akita je veľmi tvrdohlavé plemeno, nerešpektuje žiadne fyzické tresty a zlé zaobchádzanie, inak sa stane nezvládnuteľným.
  • Nie je vhodná pre začiatočníkov – a to z dôvodu, že potrebuje pravidelný a veľmi dôsledný tréning.
  • Spoločenský typ – pokiaľ necháte tohto psa osamote, bude veľmi nešťastný, znudený a môže to prerásť až do agresivity. Tieto psy milujú spoločnosť, vzťahy a kontakt s rodinou.
  • Nemá rada iných psov – nehodí sa do domácnosti, kde sa už nachádza iný pes, pretože je dominantný a voči iným psom sa chová mierne agresívne.

TIP: Border kólia: Vzhľad, výchova, povaha. Prečo si ju zaobstarať?

Zdroj: harlingenveterinaryclinic.com


Ďalšie plemená psov

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.