Edinburgh – doprava, pamiatky a zaujímavosti

A kam že sa dnes vyberieme? Skúsim vám napovedať… Je to drsné severské mesto pretkané stredovekými romantickými uličkami a honosí sa prezývkou „Atény severu“. Jedna z najkrajších jeho ulíc nesie názov po kráľovnej Victorii, ale skôr než kráľovnú by ste tu hľadali malého čarodejníka, teda len pokiaľ nie ste muklovia. Muklovia totiž do tejto ulice majú vstup prísne zakázaný….

Hlavné mesto Škótska

Zmiatli sme vás, alebo ste tú záhadu ľahko rozlúštili? Už vás nebudeme napínať. Cieľom dnešného rozprávania bude jedno z najkrajších historických miest, ktoré je už vyše 580 rokov hlavnou metropolou Škótska – Edinburgh.

Edinburgh preslávil malý čarodejník

Hneď v úvode prezradíme tým, ktorých zmiatli muklovia a malý čarodejník, že sa v tomto meste nachádza kedysi úplne neznáma kaviarnička The Elephant House, v ktorej v roku 1995 pravidelne sedávala nezamestnaná slobodná mama, a práve tu sa začali rodiť prvé dobrodružné príbehy malého čarodejníka Harryho Pottera. Asi už je vám jasné, že dnes táto kaviareň dávno nie je neznáma a táto žena už dávno nie je chudobná a bezmenná. Spisovateľka J. K. Rowlingová preslávila nielen seba a svojho literárneho hrdinu, ale vniesla dušu Edinburghu do svojho románu.

Vraj sa v tomto meste nájde minimálne 30 miest navždy spätých s týmto príbehom. Až budete prechádzať úzkymi uličkami historickej časti Edinburghu, okolo ošúchaných domov a temných priechodov, prezriete si na oko romantické cintoríny, ktoré by ale mohli rozprávať svoje desivé historky, pochopíte, prečo sa autorka inšpirovala práve tu.

Doprava do Edinburghu

Ako sa do Edinburghu dostať? Ak spočítate klady a zápory všetkých možných variantov, zostane vám tá najlepšia, a tou je cesta lietadlom. Let cenovo vychádza niekedy aj veľmi výhodne. Pokiaľ nelipnete na konkrétnom termíne a budete mať šťastie, môžete zohnať letenku aj okolo 30 euro. Z letiska sa potom dostanete autobusom do Royal Mile. To je označenie niekoľkých ulíc, ktoré sú turisticky najnavštevovanejšie.

Celá oblasť Royal Mile meria práve jednu škótsku míľu. Tu je potom najlepšou dopravou „cesta po svojich“. Čo sa ubytovania týka, tak si v Royal Mile nájdite apartmán. Oplatí sa vám finančne viac ako malá hotelová izbička.

O Edinburghu

Ako sme už povedali, Edinburgh je hlavným mestom Škótska. Rozlohou je veľký asi ako polovica Prahy, ale hustota ľudí je tu podstatne menšia. Žije v ňom totiž „len“ pol milióna obyvateľov. Tiež sa hovorí, že vzduch v Edinburghu je v porovnaní so všetkými európskymi hlavnými mestami najčistejší. Od roku 1995 je zapísaný na zozname UNESCO.

Výhľad na Edinburgh.
Zdroj foto: bnoragitt / stock.adobe.com

Pamiatky a miesta v Edinburghu

O zaujímavých miestach a pamiatkach by sa dalo písať hodiny a hodiny, preto si tu uvedieme len tie najlepšie z najlepších, ktoré by ste rozhodne pri svojej ceste do týchto končín nemali vynechať.

Edinburghský hrad

Hrad je pýchou celého mesta. Pre svoje umiestnenie na vysokej skale v samom srdci mesta ho naozaj nemožno prehliadnuť, rovnako tak ako jeho podobnosť s kúzelníckou školou v románovom Rokforte. Cesta k nemu je síce pomerne náročná na fyzičku, ale keď už ste tu, bolo by škoda nevidieť hrad pekne zblízka. Aj pohľad zvonku a výhľad do okolia stojí za to. Inak si tiež môžete zakúpiť vstupenku dovnútra hradu, kde pôvodné stredoveké interiéry sú dnes zmenené na múzeá. Je na vás, či budete investovať do tejto prehliadky. Najväčším „ťahákom“ hradu sú škótske korunovačné klenoty a tie sa len tak nevidia.

Victoria Street

Ulička, o ktorej sme písali hneď v úvode so spojením s Harrym Potterom je v nej neprehliadnuteľná. Turistickým lákadlom sú tu obchodíky a múzeá so suvenírmi tohto hrdinu a tomu sú prispôsobené aj ceny. Pokiaľ chcete odtiaľ predsa len svojim blízkym niečo priviezť a chystáte sa navštíviť preslávený Edinburghský obchodný dom, tak tam nájdete celú škálu oficiálnych výrobkov Harryho Pottera za nižšie ceny. Každopádne sa vám na Victoria Street oplatí mať plne nabitý foťák a zaobstarať si fotku napríklad pri povestnom Forde Anglicka, o ktorého tajomstve vám určite rady povedia vaše deti. A ak sa chcete pozrieť na kaviarničku The Elephant House, v ktorej to všetko začalo, potom ju hľadajte podľa veľkého množstva fotiacich turistov necelé 3 minúty pešo od Victoria Street.

Zámok Holyrood

Tento palác je oficiálnym sídlom kráľovskej rodiny, pokiaľ príde do Škótska. Kráľovná Alžbeta II. tu trávila každý rok vždy jeden týždeň.

Zámok Holyrood.
Zdroj foto: Joan Vadell / stock.adobe.com

Kostoly a Národná galéria Škótska

Za pozretie stoja aj kostoly sv. Gila a Greyfriars Kirk a pre milovníkov umenia aj Národné múzeum Škótska, kde na piatich poschodiach je toho vidieť veľmi veľa. Veľkým ťahákom je zrejme naklonovaná ovca Dolly.

Podzemná, trošku strašidelná Mary King´s Close

Blízko kostola sv. Gila môžete navštíviť aj podzemnú atrakciu Mary King´s Close, kde so sprievodcami v dobových kostýmoch vojdete do spleti ulíc a domov a vypočujete si strašidelné príbehy a mýty viažuce sa k tajomnému a nevyspytateľnému podzemiu.

Prečo navštíviť Edinburgh?

O pamiatkach a krásnych miestach Edinburghu by sa dalo naozaj písať veľa. Až toto mesto navštívite, určite ich sami objavíte. Je to mesto, čo musí prirásť k srdcu každého, kto ho raz navštívi. Na svoje si tu príde pragmatik, romantik, historik aj milovník moderny. A ešte jedna potešujúca informácia na záver, o ktorej možno neviete, a to, že v Škótsku sú vstupy do všetkých múzeí zadarmo.

Tak snáď už čoskoro dovidenia možno práve v Edinburghu!


Ďalšie zaujímavé miesta

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.