Bukurešť – doprava, počasie, pamiatky, zaujímavosti

Pokiaľ tento rok v lete radšej nechcete riskovať a vyraziť na dovolenku k moru, využite možnosť vycestovať neďaleko našich hraníc, a to konkrétne do slávnej Bukurešti. Aj v strednej Európe sa totiž dajú objaviť úchvatné krásy, za ktorými nemusíte jazdiť hneď do prímorských oblastí.

O meste Bukurešt

Zo zemepisu všetci vieme, že Bukurešť je nielen najväčším, ale aj hlavným mestom Rumunska. Nachádza sa totiž v južnej časti krajiny a v súčasnosti je politickým, kultúrnym a hospodárskym centrom krajiny. Metropola má v celej krajine dominantné postavenie, pretože v nej žije viac ako 2 milióny obyvateľov.

História Bukurešti ale siaha až do roku 1368, kedy sa objavila prvá písomná zmienka. Od druhej polovice 15. storočia sídlilo vo vtedajšej Bukurešti množstvo valašských kniežat a už vtedy bolo mesto významným hospodárskym centrom regiónu. V priebehu času ale metropolu postihlo množstvo vojnových konfliktov a okrem toho aj veľký požiar, pri ktorom bolo zničených asi 2000 domov. Bukurešť je hlavným mestom Rumunska od roku 1862.

Doprava do Bukurešti

Vzdušná vzdialenosť Bratislava – Bukurešť je asi 1 tisíc kilometrov, takže cestné cestovanie do mesta je naozaj iba pre odvážnych. Najlepšie je zvoliť na cestu do Bukurešti lietadlom. Spojenie so strednou Európou je relatívne dobré, a pokiaľ poletíme z Viedne, tak pre nás budú letenky aj pomerne lacné. Letenky Viedeň – Bukurešť totiž môžeme zohnať už od 120 euro.

Pre všetkých turistov je plne k dispozícii medzinárodné letisko Bukurešť obsluhujúce lety do 3 destinácií vo Viedni a blízkom okolí. Do Prahy sa najlacnejšie dostaneme s leteckou spoločnosťou Wizz Air, pri ktorej stojí letenka približne 120 euro.

Počasie v Bukurešti

Bukurešť leží v Rumunskej nížine na hranici tropického a subtropického pásu. Pri ceste do tejto metropoly by sme sa mali pripraviť na veľké teplotné rozdiely medzi zimou a letom. Prekvapiť by nás nemal ani výrazne menší úhrn zrážok, než na čo sme zvyknutí v strednej Európe. Počasie v Bukurešti je teda veľmi teplé a suché.

Cez leto atakujú teplomery hranicu 32 °C. Zimy tu zase také tvrdé nebývajú. Očakávajme len ľahké mrazy, ale to neznamená, že by nás nemohol prekvapiť sneh. Pre poznanie mestských pamiatok je najlepšie navštíviť Bukurešť od jari do jesene. Teploty sa držia na príjemných 20 ° C a my si tak môžeme užívať malé množstvo dažďových zrážok a nádherne rozkvitnutých bukureštských parkov.

Čo v Bukurešti navštíviť?

Pamiatky v Bukurešti ponúkajú naozaj veľa k videniu. Mesto sa zapáči každému, kto má rád kontrasty. Len pár metrov od seba tu stoja monumentálne socialistické stavby a krásne úzke uličky historického centra. Pokiaľ by sme chceli navštíviť všetky skvosty rumunského hlavného mesta, museli by sme v metropole zotrvať niekoľko dní. Čo všetko stojí v Bukurešti za videnie?

Arcul de Triumf víťazný oblúk
Zdroj foto: Dragos Asaftei / Shutterstokc.com

Palác parlamentu

Ceausecov palác je nielen ikonou Bukurešti, ale aj ikonou celého Rumunska. Po americkom Pentagone sa jedná o druhú najväčšiu administratívnu budovu na svete a tretiu najväčšiu budovu podľa objemu. Už podľa tohto stručného opisu je jasné, že je Palác parlamentu monumentálny. Stojíme pred ním a neveriacky krútime hlavou, ako bolo niečo také obrovské možné vôbec postaviť.

Stavebné práce sa začali v roku 1985, kedy bol palác projektovaný ako hlavné sídlo diktátora Nicolae Ceausesca. Ten sa ale život vo svojom paláci príliš neužil, pretože bol popravený iba niekoľko dní po dokončení stavby. Palác parlamentu je 270 metrov široký, 240 metrov dlhý a 86 metrov vysoký. Budova je o to viac obdivuhodná, že všetok materiál pochádza z domácich zdrojov.

Stavropoleos Monastery

V samotnom historickom centre Bukurešti nachádzame jeden z najstarších pravoslávnych kostolov. Stavropoleos bol postavený v roku 1724 a do dnešných dní sa dochoval v obdivuhodne dobrej kondícii. Ide o typický príklad unikátneho Brankovianskeho architektonického slohu, ktorý je niekedy nazývaný ako Valašská renesancia. Pri pohľade na kostol nám síce nepripadá taký obrovský ako socialistické monumenty, ale jeho pravá krása sa skrýva v bohato zdobených fasádach a interiéroch.

Rumunské athenaeum

Druhou najvýraznejšou a asi aj najväčšou architektonickou pamiatkou v Bukurešti je takzvané Athenaeum. Mohutná stavba neoklasicistického slohu pochádza z roku 1888 a v súčasnej dobe je hlavným sídlom rumunskej filharmónie. Okrem iného tu nájdeme aj najväčšiu koncertnú sieň v celej krajine. Keď už stojíme pred takto veľkolepou budovou, nemôžeme odolať nutkaniu prezrieť si aj interiéry. V nich sme doslova ohromení opulentnou výzdobou a nič na tom nemení ani poplatok za vstup.

Dedinský skanzen Satului „Dimitrie Gusti“

Aj keď sa nachádzame v dvojmiliónovej európskej metropole, nemôžeme zabudnúť na typický život rumunských vidiečanov. Jeho minulosť je totiž rovnako zaujímavá a pútavá, ako je príbeh samotnej Bukurešti. V jednom z najväčších európskych skanzenov pod otvoreným nebom máme možnosť spoznať ako súčasnosť, tak aj minulosť života na rumunskom vidieku.

Len pohľad na viac ako 270 rôznych dedinských stavieb, veterných mlynov, drevených kostolíkov a salašov v nás zanechá nezabudnuteľný zážitok. Väčšinu času však trávime vonku, takže odporúčame do skanzenu vyraziť za pekného počasia. Skoro by sme zabudli – pri jednotlivých budovách a stavbách si prečítame krátke popisky aj v angličtine.

Pamiatky v Bukurešti

Architektonické pamiatky sú síce monumentálne a okázalé, ale rozhodne sa neradia k tým najkrajším európskym stavbám. Aj keď v Bukurešti nenájdeme také historické centrum, ako napríklad v Prahe, na zaujímavosti to tejto metropole určite neuberá. Jedine tu totiž môžeme nasať jedinečnú kombináciu balkánskej a orientálnej kultúry. Bukurešť ťaží zo svojej bohatej histórie, keď pred hradbami mesta táborili Osmani aj Habsburgovci.

Odporúčame tiež: Budapešť – sprievodca mestom – doprava, počasie a čo navštíviť?

Nočný život v Bukurešti

Všetci milujeme pohľad na osvietené historické pamiatky pri romantických letných večeroch. Pridajme k tomu ešte bujaré diskotéky, množstvo barov a reštaurácií a vznikne nám krásna panoráma rozľahlého mesta. Väčšinu nočného diania hľadáme v historickom centre mesta zhruba medzi Piata Unirii a ulicami Lipscani, Gabroveni a Selari. Na svoje si tu prídu úplne všetci. Nezáleží na tom, koľko chceme práve minúť. Na malom priestore nachádzame podniky všetkých cenových kategórií, ktoré majú jedno spoločné. Vo všetkých to žije a vo všetkých si užívame neskutočnú porciu zábavy a dobrého miestneho piva.

V Bukurešti na futbal

Rumunská futbalová reprezentácia síce nepatrí k najlepším národným tímom sveta, ale aj tak sa občas zúčastní európskeho šampionátu. Futbal je v Rumunsku populárny, čo dokazuje aj obľúbenosť klubu Steaua Bukurešť. Asi najslávnejší miestny futbalový klub sa pravidelne zúčastňuje európskych súťaží, v ktorých často hrá proti našim klubom.

Bukurešť rozhodne stojí za navštívenie, a to aj napriek tomu, že nie je tak krásna ako Praha alebo Paríž. Kombinácia balkánskeho a orientálneho životného štýlu za to rozhodne stojí! Kedy sa na návštevu Bukurešte chystáte vy?


Aké ďalšie mestá stoja za navštívenie?

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.