Island – sprievodca, zaujímavosti, počasie, doprava

Ostrov Island – poďte sa vydať málo vyšliapaným chodníkom vedúcim cez ostrov ľadu a ohňa. Uvidíte vrak lietadla, nekonečné pláne, hory a gejzíry, z ktorých sa vám bude zastavovať dych.

O Islande

Vitajte v krajine, kde plynie čas trochu iným spôsobom. Práve ste sa ocitli medzi Severným ľadovým oceánom a Atlantikom, kúsok od polárneho kruhu. Najbližšie vám je teraz Grónsko, vzdialené zhruba 1500 kilometrov od vás, a taktiež Faerské ostrovy. Vitajte na Islande, v krajine plnej prírodných krás a veľkých kontrastov. Objavte nádherné hory, nekonečné pobrežie a doprajte si relaxáciu v jednom z geotermálnych bazénov s príjemne teplou vodou. Čo vám bude chýbať? Zrejme nič!

  • Hlavným mestom Islandu je Reykjavík.
  • Počet obyvateľov na Islande je okolo 350 000.
  • Celková rozloha Islandu je 102 775 km².

Vlajka tejto krajiny je jasnou symbolikou:

  • Modrá farba predstavuje more, teda Atlantik a Severný ľadový oceán.
  • Biela je znázornením gejzírov, ľadovcov a snehu.
  • A červená má tiež jasne čitateľnú symboliku: predstavuje horúcu lávu z vulkánov.

Islandská sopka Eyjafjallajökull

V roku 2009 sa v období Vianoc objavila prvá seizmická aktivita tejto islandskej sopky. Na začiatku marca 2010 pozorovatelia namerali takmer 3000 zemetrasení v jej epicentre. Ku koncu toho istého mesiaca sa objavili prvé erupcie, a to v obľúbenej turistickej oblasti, asi 8 kilometrov od vrcholu krátera.

sopka Eyjafjallajökull na Islande
Zdroj foto: Dominik Robellaz / Shutterstock.com

V apríli nasledovali ďalšie erupcie, tentoraz na vrchole krátera v priamom centre ľadovca. A následok? Topenie ľadu, zdvihnutie hladín riek a záplavy, ktoré viedli k evakuácii ľudí z blízkosti sopky. A čo ešte dokázala táto sopka? Island zažil nevídaný pohľad, kedy erupcia vyvrhla popol do atmosféry vo výške niekoľkých kilometrov. Došlo k uzavretiu leteckého priestoru na takmer celej ploche nášho kontinentu, a to na niekoľko dní. Názov Eyjafjallajökull tak skloňovali všetky európske televízne a rozhlasové stanice.

Doprava na Island

Najrýchlejšia cesta, ako sa dostať na ostrov ohňa a ľadu, je samozrejme vzdušná. Cestovanie na Island nemusí byť zložité, letenky si môžete zakúpiť buď sami online, alebo využiť služby niektorej z cestovných kancelárií. Cena letenky na Island závisí od leteckej spoločnosti, ako aj od ročného obdobia. Všeobecne platí, že ceny vzrastajú okolo vianočných sviatkov, a aj v čase, keď sú u nás letné prázdniny. Potrebujete zohnať letenky? Island má priame letecké spojenie s letiskom v Prahe, alebo môžete letieť priamym letom z Viedne či Katovíc.

Na ostrov sa môžete prepraviť aj loďou. Cesta na Island trajektom je síce podstatne dlhšia, ale zato ponúka výhodu v podobe väčšieho množstva batožiny, ktorú si so sebou môžete vziať. Obvykle je na túto prepravu využívaný trajekt z dánskeho pobrežia. Cesta trvá dva dni, a to aj so zastávkou na Faerských ostrovoch. Objednať si svoje miesto na palube je nutné s dostatočným predstihom, je o ne totiž veľký záujem.

Počasie na Islande

Aké je počasie na Islande? Aj keď sa pohybujeme neďaleko polárneho kruhu, klíma na ostrove je mierna. Za to, že majú na ostrove počas letných mesiacov aj 14 stupňov Celzia, vďačia ostrovania predovšetkým teplému Golfskému prúdu. Jednou vecou je ale hodnota na teplomere, druhou realita. Vplyvom silných vetrov, ktoré na ostrove väčšinu roka panujú, je totiž pocitová teplota vždy o niečo nižšia. Čo sa týka počasia, Island vás dokáže mnohokrát veľmi prekvapiť. Medzi skúsenými cestovateľmi sa rozprávajú nekonečné historky o tom, ako rýchlo sa situácia môže zmeniť.

Mierite na Island? Počasie počas letných mesiacov je z celého roka najpriaznivejšie. Júlové a augustové priemerné teploty dosahujú príjemných 10 stupňov celzia, v januári a februári osciluje hladina teplomera najčastejšie medzi mínus jedným a plus jedným stupňom.

Aké ponúka Island zaujímavosti a krásy?

Chýba vám krásna dovolenka? Island vám naozaj ponúkne nevšedné zážitky a chvíľami budete premýšľať, či ste ešte stále nohami pevne na zemi. Možností, čo objavovať, je nespočetné množstvo.

Polárna žiara

Pokiaľ sa na ostrove objavíte od septembra do apríla, kedy je najväčšia tma, uvidíte niečo, čo sa vám u nás nepošťastí, a to je polárna žiara! Island patrí medzi krajiny, kde tento úkaz môžete sledovať aj v rámci hlavného mesta štátu, teda v Reykjavíku. Samozrejme, ak si prajete intenzívnejší zážitok, je viac než vhodné sa od mesta vzdialiť a vyhnúť sa tak svetelnému smogu. A už je to tu – len príroda, čisté nebo a vy pod ním. Polárna žiara je nezabudnuteľný zážitok!

polárna žiara
Zdroj foto: Thampitakkull Jakkree / Shutterstock.com

Zlatý okruh

Prajete si poriadnu porciu prírody? Práve pre vás je určený Zlatý okruh. Ten má okolo 100 kilometrov a turisti ho väčšinou absolvujú počas jedného dňa. Jedná sa o populárnu trasu, na ktorej navštívite ohromujúci zážitok plný prírodných krás. Jednoducho ideálny zájazd! Island sa tak blysne v tom najlepšom svetle – uvidíte vodopád Gullfoss, gejzíry Strokkur aj Geysir a prejdete národný park Þingvellir. Až túto cestu dokončíte, spoznáte, čo je pravý Island.

Armádne lietadlo Dakota DC-3

Prajete si netradičný zážitok, ktorý vám ponúkne Island? Zaujímavosti z histórie ostrova, nájdete na jeho južnej časti. Objavíte tak napríklad vrak lietadla. Jedná sa o armádne lietadlo Dakota DC-3, ktoré patrilo Američanom. Počas preletu nad ostrovom v roku 1973 lietadlu jednoducho došlo palivo. Posádke sa našťastie podarilo núdzovo pristáť na pláži a všetci prežili. Vrak lietadla môžete dodnes obdivovať. Dostanete sa k nemu neďaleko mesta Vik.

Modrá lagúna

Prajete si navštíviť miesto, na ktoré nikdy nezabudnete? Modrá lagúna Island priamo reprezentuje! Nájdete ju neďaleko hlavného mesta Reykjavíku, blízko letiska Keflavík. Toto miesto síce vytvoril človek, ale bez prírodného bohatstva tejto unikátnej krajiny by to nedokázal. Voda je prebytkom neďalekej geotermálnej elektrárne. Chcete nahliadnuť? Vtupné sa pohybuje od 60 euro a môžete si ho zakúpiť vopred online. V cene máte celodenný vstup, uterák, skrinku, bahenný zábal a jeden drink na bare. Skvelý relax!

Modrá lagúna na Islande
Zdroj foto: Bhushan Raj Timla / Shutterstock.com

Peniaze a mena

Aj keď je na Islande možné platiť eurami, oficiálnym platidlom je islandská koruna. O cenách na ostrove sa všeobecne vie, že sú o niečo vyššie ako u nás. Za klasický nákup v obchode zaplatíte približne dvakrát toľko čo u nás, v reštaurácii dáte za jedlo zhruba trikrát viac.

Čo ďalej potrebujete vedieť, aby ste v pokoji objavovali Island? Mena, teda islandská koruna, ktorej sa hovorí „króna“, sa vyskytuje v bankovkách s hodnotou 500, 1000, 2000, 5000 a 10 000. Ďalej budete potrebovať aj mince v hodnote 1, 10, 50 a 100 korún.

Čo na Islande ochutnať?

Chystáte sa na Island? Zájazd si rozhodne užijete aj v prípade, že máte vycibrený a maškrtný jazýček. Organická strava, raw food a všetky zdraviu prospešné potraviny na vás budú čakať na každom rohu. Ochutnajte morské ryby, jahňacie mäso alebo skyr. Na čo však vaše chuťové bunky zrejme pripravené nie sú, to je národné jedlo menom hákarl – ide o kvasené žraločie mäso. No, posúdenie tejto chuti a vône necháme na vás.

Už sa tešíte, keď sa na Island pozriete?

Preskúmajte aj ďalšie zaujímavé destinácie


Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.