Begónia – ako na pestovanie nenáročnej kvetiny?

Begónia patrí medzi jedny z najznámejších okrasných rastlín. Jej výhodou je relatívna nenáročnosť v kombinácii s krásnym vzhľadom. Vybrať si, ktoré budú zdobiť práve vašu záhradu či okno, môžete z mnohých druhov. Ako pestovať begónie a ochrániť ich pred škodcami?

Druhy begónií

Medzi begóniami (lat. Begonia) si to svoje nájde naozaj každý. Niektoré druhy sú obľúbené pre svoje vždy zelené listy, iné pre dlhotrvajúce kvety. Ponúka sa tu skutočne veľké množstvo odrôd.

Begónia previsnutá

Begónia previsnutá je štandardne pestovaná predovšetkým v kvetináčoch, hodí sa však aj na záhrady. Previsnutá časť dorastá až 50 centimetrov. Na tejto mohutnej rastline vykvitá veľké množstvo mohutných kvetov, v ktorých sa skrýva jej pravá krása. Vzhľadom na to je ideálne dopriať jej dostatok hnojiva. Cenené sú aj pre svoju schopnosť rásť na slnku i tienistých miestach. Starostlivosť o ne tak naozaj nie je zložitá, najviac ocenia severnú či východnú stranu domu. Žiadajú si pomerne veľké množstvo vody a dostatočné zavlažovanie. Prevísajúce begónie sú najkrajšie v dobe koncom leta/začiatkom jesene, kedy väčšina ostatných letničiek je už odkvitnutá a vynikne tak ich krása, ktorou sa môžete tešiť ešte niekoľko týždňov.

Izbové begónie

Ďalšou skupinou begónií sú tie izbové, ktorých hlavným predstaviteľom je druh begónia rex alebo begónia kráľovská. Tieto kvety majú okrasný list, nenájdete tak u nich výrazné kvety. Listy však bývajú rozmanito farebné, striebristé a svetlé aj tmavé. Dôležitou zásadou je pre tento druh rastlín dostatok rozptýleného svetla, aby sa mohli ukázať v celej svojej kráse. Na tmavom mieste sa na listoch zaujímavé kresby toľko neukážu a listy budú mať skôr zelenú farbu.

Medzi ďalšie obľúbené druhy patria:

  • Begonia maculata – poznáte ju vďaka bielym bodkám na listoch,
  • Begonia elatior,
  • Begonia semperflorens.
pestovanie begónie
Zdroj foto: supawat bursuk / Shutterstock.com

Begónie voskovky

Populárnym druhom sú aj takzvané voskovky, ktoré sa hodia napríklad do parkov či veľkých záhonov. Do črepníkov či misiek potom možno zaobstarať menšieho zástupcu tejto skupiny. Výhodou týchto kvetov je ich vysoká odolnosť voči slnku a suchu. Doba kvetu je cez celé leto až do prvých mrazíkov, ktoré ich však väčšinou veľmi poškodia. Zo všetkých druhov begónií sú voskovky najmenej náročné na pestovanie, majú pestré farby kvetov aj listov, ponúka sa tak obrovské množstvo možností a farebných kombinácií. Pred výsadbou von je dôležité, aby rastliny boli otužilé, výsadba spravidla prebieha v druhej polovici mája. Neotuženým rastlinám ublíži slnko a spáli ich listy.

Ako pestovať begónie?

Ako už bolo spomenuté, begónie sú nenáročnými rastlinami, čo sa týka požiadaviek na vhodné pestovanie. Aj napriek tomu by ste však nemali zabudnúť na pár dôležitých zásad.

  • Tieto prítomnosť vápnika v substráte neznášajú dobre a na sadenie je tak vhodné použiť substráty pre vresoviskové rastliny, možno si ho pripraviť aj zmiešaním dvoch dielov rašeliny v pomere s jedným dielom piesku.
  • Obsahu vápnikov by ste sa mali samozrejme vyhnúť aj u hnojív. Je dôležité udržiavať substrát dostatočne vlhký.
  • Na zalievanie je ideálne používať odstátu vodu, aby ste sa vyhli obsahu chlóru.
  • Hľuzy sa vysádzajú do miernych jamôčok vo vzdialenosti zhruba 10 až 15 centimetrov.
  • Begónie je možné množiť semenami, čo však nie je najjednoduchšou možnosťou a často sa preto radšej využívajú odrezky. Hľuznaté begónie môžete rozmnožovať aj delením hľúz, v takom prípade je podstatné, aby obe časti hľuzy mali výhonky a korene.
  • Kedy vysádzať hľuzy begónií? Hľuzy begónie sa vsádzajú v priebehu februára a marca, vhodné je svetlé stanovište s teplotou okolo 20 °C.

Starostlivosť o begónie

  • Po zasadení begónie by mal ľahko vyčnievať vrcholok hľuzy nad úroveň pôdy. Po dvoch týždňoch je možné rastlinku presunúť na svetlo, akonáhle sa objavia prvé 3-4 listy, rastliny sú pripravené a je vhodný čas na výsadbu na konečné stanovište. Tu by ste mali nechať priestor medzi hľuzami okolo 25 centimetrov, záleží však na odrode.
  • Pri pestovaní v kvetináči nie je tak nutná potreba špeciálneho substrátu. Begónie zle znášajú prievan a náhle zmeny počasia, nevýhodou sú tiež ľahko sa lámajúce stonky, je preto potrebné s rozmyslom vyberať vhodné stanovište, kde vám kvety budú dobre prospievať.
  • Na prevenciu chorôb a umožnenie ďalšieho vývinu rastliny je dôležité pravidelne odstraňovať odkvitnuté a zvädnuté časti. Hľuzy je vhodné na zimu, pred príchodom prvých mrazov, vybrať a uskladniť do rašeliny, prípadne jednotlivo zabaliť do novinového papiera a umiestniť na miesto s teplotou do 15 ° C, nižšie teploty sú vhodnejšie.

Pestovanie begónie v kvetináči

Pestovanie begónií v byte nie je oveľa zložitejšie ako mať begónie v záhradnom záhone. Je však dôležité dbať na špecifické požiadavky izbových odrôd begónií a prispôsobiť sa im. Veľmi dôležitým parametrom v pestovaní vo vnútornom prostredí je správna veľkosť kvetináča. Musíte myslieť na dostatočný priestor pre rastlinu, aby sa mohla komfortne rozrastať a nebola utláčaná. Spočiatku samozrejme stačí menší kvetináč, dokonca je vhodnejší, inak by v prílišnom množstve substrátu v zbytočne veľkom kvetináči dochádzalo k zadržiavaniu vody, kvôli ktorej by mohla rastlina uhynúť.

Po rozrastení môžete begóniu bez problémov presadiť do väčšieho. Vzhľadom na to, že kvet je závislý od množstva svetla, ktoré na ňu bude cez okno dopadať, myslite na dostatočne presvetlené miesto, aby mohla begónia rásť v plnej kráse. Nevystavujte ju však priamym slnečným lúčom na južnej strane, tie už sú zdrojom prílišného tepla.

Kedy zazimovať begónie?

Pri begóniách sa spravidla po odkvitnutí na zimné obdobie hľuzy vyberajú z pôdy a uskladňujú sa, aby vo vhodných podmienkach prečkali neprívetivú zimu. Ak máte rastlinu iba počas kvetu, potom nie je nutné ju presádzať. Avšak ak chcete v pestovaní begónie pokračovať, potom je dôležité ju po odkvitnutí presadiť do vhodnejšieho kvetináča a zrezať ju zhruba o dve tretiny, aby rástla krovito.

Prezimovanie begónie

Aj keď zima pomaly odchádza, je nutné vedieť, ako sa o begónie správať celoročne. Ešte než teda príde ďalšia zima a vy pristúpite k vybratiu hľúz z pôdy, je dôležité na to rastlinu správne pripraviť, aby mohla v ďalšom roku znovu krásne kvitnúť. Prezimovanie begónií zvládne aj záhradník začiatočník. Najviac rastlinám prospeje, keď ich už počas septembra a októbra budete prihnojovať. Vďaka tomu načerpajú dostatočné množstvo živín, ktoré je nevyhnutné v čase rastu, teda práve v období skorej jesene. Pokiaľ je počasie priaznivé, potom môžete nechať begónie vonku pokojne do konca októbra.

V prípade, že prídu ľahké mrazíky (do -2 °C), rastline premrznutie nijako zvlášť neublíži, je potom už však čas na zazimovanie. Ak chcete pre istotu begónie zazimovať ešte pred príchodom mrazov, potom ich počas októbra preneste domov a obmedzte zálievku tak, aby kvety postupne zavädali a zatiahli. Pokiaľ prešli mrazíkom, rýchlejšie zatiahnu a nadzemné časti tak ľahko odstránite opatrným vylomením.

Počas pár dní je vhodné vybrať aj hľuzy, nechať ich ľahko uschnúť, aby išli dobre očistiť, korene nechajte. Hľuzy je dôležité starostlivo prezrieť, ak objavíte podozrivé škvrny, poškodenie či škodcov, oddeľte ich od zdravých kusov. Ak máte malý počet hľúz, potom je vhodné ich zabalenie do novinového papiera. V inom prípade hľuzám prospeje aj debnička vystlaná rašelinou či pilinami, ktorú uložíte do temna a chladu. Hľuzy pokladajte vegetačným vrcholom nahor.

begónia kvet
Zdroj foto: MLReed / Shutterstock.com

Choroby a škodcovia

Ak na hľuzách objavíte škodcov, môžete ich ponoriť do špeciálneho roztoku proti škodcom, a po uschnutí normálne skladovať ako nenapadnutý kus. Ak hľuzu napadla nejaká choroba, potom urobíte najlepšie, pokiaľ ju vôbec skladovať nebudete. Ak však ide o druh, o ktorý nechcete prísť, potom môžete odkrojiť napadnutú časť, aby zostalo aspoň jedno nepoškodené očko. Rez potom nechajte riadne zatiahnuť, aby sa nestal ďalšou vstupnou bránou infekcie.

Ďalšími vplyvmi, ktoré môžu vašim begóniám škodiť, je napríklad príliš chladné prostredie, čo sa prejavuje opadávaním listov. Riešenie je tu jednoduché, stačí rastlinu prebrať na teplejšie miesto, ideálna teplota sa pohybuje okolo 18-25 °C. Ak sa listy zvinujú a usychajú, potom je rastlina na príliš teplom mieste. Ak na begónii objavíte biele škvrny, bola napadnutá múčnatkou. Riešením tu je postriekanie fungicídom a vybranie suchšieho a vzdušnejšieho miesta. V prípade, že objavíte šedohnedé škvrny, potom je to pravdepodobne pleseň, opäť pomôžu fungicídy.

Či už ste začínajúci záhradkár alebo vášnivý zberateľ kvetín, begónia sa vám určite zavďačí. Rôzne druhy a farby sa dajú perfektne kombinovať medzi sebou či dokonca s inými druhmi rastlín s podobnými nárokmi na pestovanie.

Zdroj: gardenersworld.com


Ďalšie rastliny ktoré by ste mohli pestovať

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.