Slnečnica – výsadba, pestovanie a starostlivosť

Slnečnice sú nádherné, farebné a veľmi nenáročné rastliny, ktorých pestovanie zvládne úplne každý, dokonca aj dieťa. Táto nenáročná kvetinka miluje predovšetkým vodu a samozrejme slnko. 

Existujú stovky druhov a odrôd, pričom všetky môžete pestovať doma na záhrade, ale aj na balkóne. Ako slnečnice pestovať a aké sú ich nároky na starostlivosť? To všetko sa od nás dozviete!

Slnečnica

Slnečnice sa dajú množiť pomocou semienok – a tie zvládne zasadiť naozaj každý. Tieto slnko pripomínajúce rastliny sa  ľahko pestujú v podstate kdekoľvek. Svoje miesto môžu nájsť v záhrade, v kvetinových záhonoch či trávnatých plochách. Možné je však aj pestovanie slnečníc v črepníku. Obzvlášť menšie druhy sú vhodné na pestovanie v domácich podmienkach na balkónoch, terasách alebo na okenných parapetoch.

Slnečnica má stovky druhov a odrôd – jednoročné slnečnice, ale aj trvácnejšie druhy. Líšia sa veľkosťou, stavbou kvetu a farbou. Okrem typicky žltej farby môže mať slnečnica aj oranžovú alebo červenú farbu. Vysoké slnečnice je potrebné chrániť pred vetrom, pretože silnejší vánok by ich mohol polámať alebo vyvrátiť z koreňov. 

Zdroj foto: Mykhailo Baidala / Shutterstock.com

Pestovanie slnečnice 

Slnečnica samozrejme miluje slniečko, za ktorým je schopná sa sama otáčať. Okrem toho, že kvet umiestňujeme na slnečné miesta, je potrebné dopriať im veľa závlahy – v letnom parnom počasí je nutné ich denné zalievanie. Akonáhle sa rastlina ocitne bez vlahy, začne viditeľne schnúť. Dobrou správou je však to, že keď má zase dostatok vody, začne sa opäť obnovovať a rastie veselo ďalej.

Pre sadenie slnečníc si vyberajte dobre priepustnú, vzdušnú a výživnú pôdu. V prípade, že je pôda dostatočne výživná, už ich nie je potrebné prihnojovať. V opačnom prípade odporúčame zapracovať do pôdy v okolí slnečnice pomaly sa uvoľnujúce hnojivo vo forme granúl. 

Kedy sadiť slnečnice

Slnečnica sa množí výsevom – semienka sa bežne vysádzajú približne v polovici apríla. Skôr sa ale riaďte iným pravidlom. Rastliny by mali byť vysadené vždy až po odznení posledných mrazov – doba vhodná na výsev sa tak môže každý rok líšiť. Slnečnicu môžete pestovať v črepníku alebo vydádzať priamo do zeme – záhona. Väčšina pestovaných slnečníc sú jednoročné rastliny (slnečnica ročná). V každom prípade je potrebné zeminu, do ktorej semienka vsádzame, udržiavať stále vlhkú.

Sadenica slnečnice ročnej začne klíčiť do 10 – 14 dní od zasadenia, do veľkosti, v ktorej sú schopné tvoriť kvety. Potom vyrastú obvykle za tri mesiace. Takéto krátke vegetačné obdobie poskytuje možnosť zasadiť slnečnice v podstate kedykoľvek počas leta. V prípade, že vysadíte semienko v júli, v októbri si môžete užívať jej krásu. Podmienkou je však priaznivé počasie plné jesenného slniečka.

Zdroj foto: K-Smile love / Shutterstock.com

Starostlivosť o slnečnice 

V prípade, že je pôda dostatočne výživná (pred vysadením bola opatrená organickým hnojivom, ako je kompost či hnoj), už nie je potrebné slnečnice prihnojovať. Ak máte pocit, že potrebujú dodať ďalšiu výživu, odporúčame zapracovať do pôdy v jej okolí pomaly sa uvoľňujúce vyvážené hnojivo vo forme granúl.

O výživu a vlahu bude so slnečnicami zápasiť aj burina. Ak sa chcete vyhnúť jej ručnému vytrhávaniu alebo inému obrábaniu, pokryte zeminu aspoň 10 cm vrstvou organického mulču. 

Po vysiatí semien je potrebné dávať pozor aj na škodcov, ktorí si na slnečniciach radi pochutnajú. Škody sú však vo väčšine prípadov len minimáne a nie je nutné siahnuť  po insekticídoch či iných chemických prípravkoch (hlavne v období opeľovania slnečníc). 

Semienka vám môžu zo slnečníc občas vyzobávať aj vtáčiky, existuje však viacero efektívnych spôsobov, ako ich odlákať. Využiť môžete odrazy svetla od reflexívnych povrchov, zvukové plašiče či ultrazvukové odpudzovače.  Na druhej strane, pokiaľ im chcete dopriať, môžete pestovať tieto kvety slnečnice priamo určené ako krmivo pre vtáky, ktoré nasypete do krmítka na zimu. Kŕmiť nimi môžete aj svojich domácich operených miláčikov.

pestovanie slnečnice

Čo sa vyrába zo slnečnice

Slnečnice sú tiež veľmi významnými a známymi poľnohospodárskymi plodinami. Viete, čo sa vyrába zo slnečníc? Okrem toho, že lúpané semienka sa jedia ako slaná pochúťka, vyrábajú sa z nich aj často používané stolové olej a zelené zvyšky rastlín sa slúžia ako hodnotné krmivo pre hospodárske zvieratá. Konzumovať sa ale dajú aj kvety slnečnice. Jazykovité kvety sa budú skvele vynímať na vašom stole. Môžu sa využívať ako ozdoba do slaných a sladkých pokrmov, skvele ale chutia aj v letnom šaláte alebo na obložených chlebíčkoch. Kvety slnečnice, rovnako ako ich semienka, nielen výborne chutia, ale obsahujú aj množstvo cenných a zdraviu prospešných látok. 

Mimo potravinárskeho priemysľu sa častokrát stretávame s výrobkami zo slnečnice aj v kozmetickom priemysle či farmácii. Slnečnice sú teda nielen krásne, ale aj prospešné rastliny a ich pestovanie je užitočnou aj zábavnou aktivitou.

Zdroj: gardenersworld.com, gilmour.com, gardeningknowhow.com

Ako pestovať ďalšie kvety


Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.