Yzop lekársky – ako ho vysadiť a pestovať?

Yzop sa v našich podmienkach pestuje ako liečivá bylinka alebo korenie. Prišla k nám zo Stredozemia a zo strednej Ázie a patrí do čeľade hluchavkovitých. Je cenená pre svoje zdraviu prospešné účinky – a nemala by tak chýbať na žiadnej záhradke. Ako si túto bylinku vypestovať?

Yzop lekársky

Yzop lekársky (lat. Hyssopus officinalis) je aromatická trvalka, ktorá dorastá až do výšky 30-60 cm. Vyznačuje sa kopijovitými listrami a modrými až fialovými kvetmi, ktoré sú usporiadané do klasov.

Účinky yzopu lekárskeho

Yzop bol predtým hojne rozšírený v kláštoroch, kde ho mnísi užívali pre jeho upokojujúce účinky. Tiež dokáže skvele posilniť organizmus, čo je v dnešnej dobe veľmi potrebné, obzvlášť u starších ľudí. Zároveň ho môžete použiť ako kloktadlo, ak vás trápia zápaly v ústnej dutine – najlepšie je v tomto prípade ho kombinovať so šalviou. Čaj z yzopu je dobré piť večer, pokiaľ vás trápi nočný kašeľ či potenie – oba tieto stavy úspešne odbúrava.

Pestovanie yzopu

Pokiaľ chcete yzop pestovať v záhradke, je vhodné ako stanovište zvoliť južné svahy, ktoré sú chránené pred vetrom, s tým si yzop totiž nerozumie – najradšej má totiž slniečko a teplo. Dariť sa mu bude vo vápnitej pôde. Pozor na mokré a piesočnaté pôdy, tie yzop nemá rád. Ideálna je pôda s pH 6,8 – 7,5. 

Je to trvalka, ktorá vydrží na jednom stanovisku dlho, pokojne aj šesť rokov. Musí mať len dostatok kvalitného hnojiva.

Ako sadiť yzop?

Yzop môžete nasadiť ako semienka, ale jednoduchšia cesta je zasadiť ho priamo z predpestovaných sadeníc. Ak sa rozhodnete pre semienka, musíte ich nasadiť zjari doma, v marci, a až bude teplejšie, presunúť na záhradné stanovište.

Mohlo by Vás zaujímať: Predpestovanie zeleniny – kedy a s čím je vhodné začať?

yzop lekársky a jeho účinky na zdravie
Zdroj foto: freya-photographer / Shutterstock.com

Predpestovanú sadenicu vysádzame v čase, keď skončia prízemné mrazíky. V teplej pôde yzop ľahko zakorení a je celkom nenáročný na pestovanie, pokiaľ je uložený v suchšej priepustnej pôde a má dostatok slnečného svetla. Pokiaľ máte pôdu ílovitejšiu, je dobré do nej pridať trochu piesku.

Akonáhle máte vysadené, doprajte yzopu poriadnu dávku závlahy.

Zber yzopu lekárskeho

Zber yzopu sa uskutočňuje v čase kvitnutia, to je od júna do septembra, ideálne však v počiatočnej fáze kvitnutia. Zbierať však môžete ako kvitnúcu, tak i odkvitnutú vňať. Odrežte vrcholky vňate s kvetmi asi 10 cm nad zemou –  vyrastú z nich potom nové výhonky, ktoré budete môcť zbierať v podstate druhýkrát. Sušte na vzdušnom a tienistom mieste prirodzeným alebo umelým teplom (do 35 °C).

Využitie yzopu

  • Yzopová vňať sa používa napríklad ako prísada (korenie) do jedál – do šalátov, polievok, omáčok i mäsitých pokrmov. Má silnú aromatickú chuť.
  • Pripraviť si môžete aj yzopový sirup alebo čaj.
  • Okrem toho sa používa aj na prípravu tinktúry či mastí.
Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.