Ako si vypočítať dĺžku trekingových palíc

Trekingové palice, dlho považované za neodmysliteľný doplnok pri prechádzkach a trekingu, naberajú na popularite nielen medzi horolezcami a turistami, ale aj jednotlivcami hľadajúcimi efektívny prostriedok na posilnenie svalov celého tela. Aby nám však dokázali palice poskytnúť potrebnú oporu, je dôležité, vybrať si tie, ktoré disponujú správnymi parametrami. Okrem materiálového zloženia, váhy a spôsobu prevedenia konštrukcie, je v tomto smere dôležitá najmä dĺžka palíc, o ktorej jednoduchom výpočte na základe výšky vašej postavy si všetko dôležité teraz povieme. 

Správna dĺžka trekingových palíc je dôležitá pre optimálnu podporu a pohodlie počas turistiky. Nesprávne nastavené môže naopak viesť k neefektívnemu zaťaženiu svalov a klásť veľký tlak na kĺby, čo by mohlo znížiť výkon a pohodlie pri pohybe. 

Jednoduchá cesta k optimálnemu výsledku

Trekingové palice sú univerzálnou outdoorovou pomôckou, ktorej efektivita je ovplyvnená množstvom rozličných faktorov. K tým najvýraznejším napríklad patrí jej hmotnosť a materiálové prevedenie, ktorého konkrétny charakter je vhodné uprednostniť na základe účelu najčastejšieho využitia palíc. 

Môže ísť o túry vo vysokohorskom prostredí, kedy sú dôležité pevnejšie a stabilnejšie modely. Iný zas ocení riešenie z pevného, ale ľahkého hliníka, vhodné na prechádzky po parku alebo mestom. Otázkou však zostáva, ako si vybrať správnu dĺžku palíc?

Jednoduchý postup pre takýto výpočet sa začína zohľadnením výšky vašej postavy. Nemusíte sa obávať žiadnych komplikovaných vzorcov, stačí, ak výšku svojej postavy vynásobíte číslom 0,68.

Ak výslednú hodnotu správne zaokrúhlite, odporúčaná dĺžka palíc (v cm) je na svete! 

Pod optimálne a naozaj efektívne využitie zvoleného modelu sa ale môže podpísať aj dĺžka vašich paží, preto je lepšie si palice pred kúpou vyskúšať. V tomto smere je tiež dôležité, aby pri uchopení palice rukou predlaktie a nadlaktie tela zvierali (pravý) uhol 90°, čo sa najlepšie testuje priamo v teréne. 

Ak si ale predsa len neviete vybrať vhodný model priamo v obchode, uprednostniť môžete praktické trekingové palice s dodatočnou možnosťou nastavenia dĺžky. Pevné palice sú síce bez spojov, ktoré by mohli pri nadmernom používaní predstavovať problém. Napriek tomu majú pevné a odolné teleskopické palice obrovskú výhodu v tom, že je možné ich dĺžku prispôsobiť viacerým užívateľom s ich odlišnou výškou a v prípade potreby ich ľahko zložiť a kdekoľvek skladovať alebo prenášať.

Výhody používania trekingových palíc 

Pravidelné používanie trekingových palíc môže zlepšiť alebo obohatiť vašu celkov fyzickú kondíciu. Tieto multifunkčné nástroje nie sú len sprievodcom pri náročných túrach, ale vám tiež poskytujú jedinečný spôsob, ako počas chôdze rozhýbať aj hornú časť tela. 

Vďaka komplexnému pohybu, ktorý si práca s trekingovými palicami vyžaduje, dochádza k intenzívnemu zaťaženiu ramenných, hrudných a trupových svalov, čo prispieva k posilneniu svalového korzetu a rozvoju vyváženého svalového tonusu, a má pozitívny vplyv na celkovú postavu.

Okrem toho, majú tieto univerzálne outdoorové doplnky tiež významný vplyv na prevenciu zaťaženia kĺbov, pretože ich správne používanie umožňuje efektívnejšie rozloženie váhy tela, čím sa znižuje tlak na kĺby, predovšetkým na kolená a bedrá. 

V oblasti chrbtice sú nápomocné pri udržiavaní jej správneho „postoja“. Pravidelný pohyb s palicami môže napomôcť k posilneniu svalov okolo chrbtice, podporiť správnu polohu tela a zlepšiť celkové držanie. Tieto aspekty sú nevyhnutné pre prevenciu bolestí chrbta a udržanie optimálnej fyziologickej funkcie chrbtového stĺpca.

Moderné trekingové palice teda predstavujú nielen užitočného spoločníka pri dobrodružných výletoch do prírody, ale aj efektívny nástroj na formovanie a udržiavanie zdravej a silnej postavy. Ich vplyv na celkovú fyzickú kondíciu tela robí z nich viac než len prostriedok na pohodlnú prechádzku. S tými správnymi parametrami sa tiež stávajú skvelým nástrojom k aktívnemu a zdravému životnému štýlu, na ktorý netreba nikdy zabúdať. 

Zdroj obrázkov:

1.Alberto Menendez Cervero/Shutterstock.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.