Balančná podložka nielen pre športovcov – ako na nej cvičiť?

Balančná podložka, niekedy označovaná aj ako bosu, je skvelým prostriedkom, ktorý využijete nielen pri športe, ale aj ako podporu svalov pri rehabilitácii. Jej používanie nie je vôbec zložité a ponúka mnoho možností, ako na nej cvičiť. Vďaka tomu tak môžete posilniť celé telo.

Čo je balančná podložka?

Balančné podložky môžu vyzerať rôzne, avšak základom je vypuklá, väčšinou gumová pologuľa umiestnená na rovnej podložke. Vďaka tomu ju tak môžete využívať z oboch strán. Odtiaľ pochádza aj názov bosu – z anglickej both sides up, teda možnosť obojstranného využívania.

Túto pologuľu môžete ľubovoľne nafúknuť – čím tvrdšia a väčšia bude, tým zložitejšie bude aj cvičenie. Nie je však dôvod báť sa náročnosti, podložku môžete nafúknuť len jemne a začiatky cvičenia tak budú jednoduchšie.

Ak vás potom toto cvičenie prestane baviť a bude sa zdať príliš ľahké, môžete podložku otočiť polkruhom na zem. Balansovať na rovnej časti je potom značne zložitejšie – a môžete tak svoju rovnováhu doviesť k dokonalosti.

Posilnenie stredu tela

Tou najväčšou výhodou bosu je, že posilníte hlboké kostrové svalstvo. Tieto svaly sú nevyhnutné pre správne držanie tela. Ak sú ochabnuté, môžu vás trápiť bolesti chrbta, kĺbov a podobne. Preto je dôležité udržiavať sa v dobrej kondícii. Pevný stred tela je totiž dôležitý na podporu pri akomkoľvek pohybe. Vďaka balančnej podložke teda spevníte svaly, ktoré bežne ani nevnímate. Sú však veľmi dôležité pre každý náš pohyb a ovplyvňujú celé telo.

Lepšia koordinácia

Nielenže vďaka bosu spevníte stred tela, ale predovšetkým sa tiež naučíte so svojim telom pracovať tak, aby bolo v rovnováhe. Koordinácia je totiž dôležitá aj pri bežnom živote. Práve bosu podporuje svaly k takej činnosti, kedy dochádza k ich spevneniu a získavate tak stabilitu. To oceníte hlavne vo vyššom veku, keď už telo začína koordináciu strácať.

Cvičenie na balančnej podložke nie je zvlášť zložité, pričom prinesie celý rad pozitív. Akonáhle sa navyše naučíte držať kontrolu nad svojim telom, zvládnete tak predchádzať rôznym zraneniam. Niektoré cviky tiež podporia stabilizáciu kĺbov, to znamená, že predídete bolestiam a úrazom.

TIP: Vyskúšajte jednoduché cviky s kettlebell pre ženy aj mužov

Pomoc pri rehabilitáciách

Balančná podložka je skvelým pomocníkom pri rehabilitáciách. Je totiž potrebné pracovať s celým telom a navrátiť mu mobilitu a stabilitu. Práve vďaka tejto pomôcke pre vás návrat k bežnému pohybu bude oveľa jednoduchší a príjemnejší.

cvičenie na balančnej podložke
Zdroj foto: Alexander_Safonov / Shutterstock.com

Podložka totiž zefektívni cviky a rehabilitácia tak bude účinnejšia. Navyše celkovo zlepšíte fyzický stav vášho tela, posilnením svalov totiž nájdete spôsob, ako ich môžete naďalej rozvíjať. Bez pevného stredu tela totiž množstvo cvikov môže byť neefektívne, či dokonca spôsobovať bolesti chrbta a podobne.

Bosu oceníte aj pri sedavom zamestnaní či ako možnosť relatívne nenáročného pohybu, kedy nemáte možnosť venovať sa inému športu. Toto cvičenie navyše nielenže podporuje vaše zdravie, ale aj formuje postavu.

Ako cvičiť s balančnou podložkou?

S balančnou podložkou môžete začínať zľahka. Pre začiatočníkov je ideálne venovať sa takémuto cvičeniu cca 10 minút denne.

  1. Spočiatku totiž úplne stačí iba sa na ňu posadiť a balansovať. Aj to totiž aktivuje hlboké kostrové svalstvo, čím ho začnete posilňovať.
  2. Ďalším krokom je potom postaviť bosu rovnou stranou na zem a skúsiť nájsť rovnováhu v stoji na vypuklej časti. Nie je potrebné vykonávať zložité cviky, stačí sa sústrediť na dýchanie a pohyb brucha.
  3. Akonáhle zvládnete toto, môžete skúšať ďalšie veci, napríklad stoj na jednej nohe, holubičku alebo drepy (pozor, chrbát udržujte rovný).
  4. V prípade, že chcete vyskúšať ešte o niečo náročnejšie cvičenie, stačí otočiť podložku rovnou stranou nahor a postaviť sa na ňu.
  5. Najprv bude zložité vôbec udržať rovnováhu v stoji, avšak postupom času môžete vyskúšať aj zložitejšie cviky, napr. spomínané drepy.

Správne postavenie na balančnej doske

Postavte sa na dosku s nohami o šírke ramien, telo držte vystreté a chrbticu v prirodzenom postavení. Aktivujte brušné svaly a dýchajte zhlboka. Nájdite polohu, v ktorej sa cítite najstabilnejšie – pomaly pohybujte telom z boku na bok a dopredu – dozadu.

Inšpirovať sa môžete aj výberom cvikov od GymBeam.sk:

Balančná podložka je skvelou pomôckou, ktorú využije úplne každý. Stred tela je totiž často zabúdaný, pritom je to veľmi dôležitou časťou. Akonáhle posilníte tieto svaly, budete sa cítiť lepšie, predídete bolestiam chrbta – a môžete sa pohybovo ďalej rozvíjať.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.